МВР започна да овладява недоволството на хората по опашките за нови документи за самоличност с глоби за хулиганство. На фона на целия хаос с паспортите, вместо гражданите да осъдят МВР за щети, унижения и загубено време, вътрешното ведомство успя да осъди изнервена жена за дребно хулиганство във Варненския районен съд.
30-годишната Антоанета Мехмед трябва да плати 100 лева глоба по Указа за борба с дребното хулиганство за непристойни действия, решиха магистратите вчера. Скандалът избухнал ден по-рано, на 8 септември, около 10.30 ч. в паспортната служба на Четвърто РУ в кв. "Аспарухово" във Варна. Според решението на съда 30-годишната жена била записана в списъка на чакащите за подаване на заявления за нови документи. Тя обаче напуснала сградата на полицейското управление за кратко, пропуснала реда си и "направила опит да пререди останалите чакащи на опашката хора", твърдят магистратите. Това довело до скандал, в който се намесил и дежурният полицай. Жената не изпълнила разпореждането на униформения служител да си тръгне или да се запише отново в тетрадката с чакащите граждани, а нахълтала пред едно от гишетата и започнала да се кара със служителите и да изблъсква останалите хора, става ясно още от мотивите на съда. Наложило се полицаят да изведе принудително Антоанета Мехмед извън канцеларията. Тогава жената успяла да грабне тетрадката със списъка на чакащи за подаване на документи и да накъса листовете й. Веднага след това тя била предадена от МВР на съда, който решава съдбата й за по-малко от 24 часа. По закон вчерашното решение на съда е окончателно и не подлежи на обжалване.
"Жената изведнъж започна да къса страниците на тетрадката с всички записани. Хората на опашката скочиха срещу нея. Те просто загубиха реда си и не се знаеше кой кога трябва да бъде обслужен. После те свидетелстваха срещу нея", описа ситуацията пред "Сега" главен инспектор Станков от районното управление. Дежурният полицай се опитал безуспешно да усмири Мехмед. Агресия към униформения тя не проявила, но си навлякла гнева на всички чакащи. "Просто не може някой, който е оставил реда си, да идва и да изпреварва останалите, които са висели през нощите", каза Станков. След инцидента жената била накарана от другите чакащи и полицията да възстанови списъка. Сама преписала първите страници, други залепила. "Вярно е, че хората са изнервени, но и нашите възможности не са големи. Работим с 2 служителки на една смяна", заяви Станков.
От МВР не коментираха дали предаването на съд е начинът да се дисциплинират гражданите, изнервени от лошата организация. За тях обаче е нормално при цялото това напрежение някой да си изпусне нервите. От пресцентъра на Цветан Цветанов увериха, че министерството е направило всичко, което зависи от него, за да облекчи обслужването на гражданите. Удължено е работното време, въведени са две смени, които да обработват заявленията, и ще бъдат назначени още служители, за да посрещнат очаквания наплив до края на годината.
Случаят във Варна е ескалация на всички скандали и напрежение, с които стартира кампанията за подмяна на документи. Специално във Варна още от март хората се редят по нощите, сами си правеха списъци, а пред Второ РПУ имаше дори бой между чакащи заради опит за пререждане. Преди три месеца изчезна тетрадката със записани чакащи в Първо РПУ в столицата. На няколко пъти имаше и физически сблъсъци по опашките. Основната причина за това е, че МВР дълго отказваше да се занимава с организацията по чакането и изнервените граждани се разправяха помежду си. Едва от скоро има заповед на вътрешния министър да се заделят служители, които да раздават номера на чакащите. Независимо от това навсякъде практиката е различна - в София някъде хората се редят по тъмна доба и ден за ден се дават номера, а на друго място списъкът се прави за цялата седмица напред. В Пловдив дори вече раздават номера за 2011 година.
Досега не е известно гражданин да е осъдил МВР за причинените неудобства при подаването на документите или за неспазен срок за издаване на лични документи. Само гражданска инициатива "Справедливост" обеща да заведе колективен иск за 50 млн. лв.
ЗАКОН
Указът за дребно хулиганство, по който е наказана жената във Варна, действа отпреди 1989 г. и е направен, за да може да се съдят хора по-бързо и без право да обжалват. Указът дори допуска дадено лице да бъде вкарано за 20 денонощия в ареста. Той е за по-дребни прояви на хулиганство. По Указа бяха преследвани например участниците в протестите до парламента през януари 2009 г.
|
|