Френският президент Никола Саркози отново покачи градуса на политическото напрежение по въпроса за ромите след изявление, че Германия щяла да маха ромски лагери по подобие на Франция, твърди в. "Зюддойче цайтунг". На пресконференция в Брюксел след срещата си с германския канцлер Ангела Меркел френският президент заяви: "Госпожа Меркел ми каза, че възнамерява в следващите седмици да нареди разрушаването на лагери". На твърдение на журналистка, че Германия решава тези въпроси по-тихо от Франция, Саркози отговори: "Тогава ще видим какво спокойствие цари в немската политика".
Думите на френския президент бяха отхвърлени от говорителя на правителството още в четвъртък вечерта след завръщането на канцлерката от срещата на Европейския съвет в Брюксел. Меркел не е говорила нито по време на срещата на върха, нито по време на съпътстващите форума двустранни разговори за ромски лагери в Германия, заяви говорителят на германското правителство Щефен Зайберт. "Не съществува подобно изявление от страна на канцлера. Това би било в противоречие с германската Конституция. Подозирам, че всичко се дължи на недоразумение", заяви и министърът на външните работи Гидо Вестервеле пред радио "Дойчландфунк" .
Френският в. "Монд" обвини българския премиер Бойко Борисов в предателство, задето е бил източник на информация по спора за ромите от закритото заседание на Европейския съвет. Бойко Борисов заяви в четвъртък, че срещата на върха на ЕС е била доминирана от остри пререкания, "голям спор, да не кажа скандал" между председателя на Еврокомисията Жозе Барозу и Никола Саркози. Коментара си за поведението на премиера ни "Монд" озаглави "Роми: Когато София предава четата".
Никола Саркози е разговарял по темата и с румънския си колега Траян Бъсеску. "Най-големият успех на нашите разговори беше, че и двамата разбрахме, че става дума за роми номади. Стигнахме до заключението, че не се нуждаем от посредник, този проблем не може да бъде решен от трета страна. Румъния и Франция ще решат проблема точка по точка. И ще го решат интелигентно", заяви Бъсеску. В Румъния има един милион роми, които са интегрирани. За номадите сред ромите обаче трябва да се намери "по-интелигентно решение" от "просто експулсиране или просто връщане" в тяхната страна, подчерта той. Според него "тяхната най-важна традиция не е непременно" да работят или да пращат децата си на училище.
Позиция
Проблемът с провежданата от Франция политика спрямо ромите е заклеймяването им като етническа група. Това заяви българският евродепутат от Групата на социалистите и демократите (С&Д) в ЕП Ивайло Калфин в коментарното предаване на френския информационен канал "France 24" - "Големият дебат" ("Le Grand Debat" във френската емисия на телевизията и "Talking Europe" за английската версия). Събеседници на българския евродепутат в двете емисии бяха членовете на ЕП Мишел Стрифлер (Франция, ЕНП) и Ливия Ярока (Унгария, ЕНП).