Делата за полицейско насилие се увеличават - това сочи справка на Върховната касационна прокуратурата, поискана от "Сега". Според данните на държавното обвинение през 2009 г. са образувани 42 разследвания, свързани с прояви на полицейско насилие. Само за първите 6 месеца на тази година броят им е вече 30.
На съд за насилие за периода януари 2009 г. - юни 2010 г. са предадени 55 служители на МВР, а осъдените са 16. 10 души са оправдани. Прекратените дела са 57, но в този брой влизат и такива, образувани преди 2009 г.
Според правозащитници жалбите на пострадалите у нас не се разследват достатъчно ефективно. България продължава да губи дела в Страсбург за полицейско насилие. Европейският съд констатира свръхупотреба на сила, употреба на огнестрелно оръжие без нужда, използване на т. нар. помощни средства, без да има обосновано предположение, че лицето може да е опасно за органите на реда.
Най-пресен пример за това е случаят "Кърджали". Прокуратурата още разследва акцията на МВР от 23 юли, когато полицаи нахлуха без заповед в дома на семейство Мустафови и разбиха главата на дъщеря им. Инспекторатът на вътрешното министерство обаче вече излезе със становище, че не е имало никакво насилие.
След като пое МВР, министър Цветан Цветанов подкрепи полицейски протести срещу тежките присъди на петима антимафиоти от Благоевград за смъртта на бизнесмена Ангел Димитров-Чората, който почина на 10 ноември 2005 г. при арест по време на акцията на МВР "Респект" в Благоевград. Върховният касационен съд отмени последната присъда от общо 82 години затвор на петимата и делото ще се решава наново.
Емблематично дело за полицейско насилие, което се води от началото на м.г. и още не е приключило, е това за смъртта на 29-годишния арестант Пламен Куцаров. Засега двама антимафиоти са обвинени, че са причинили смъртта му по непредпазливост. Според първоначалната експертиза Куцаров е погълнал амфетамин. По делото обаче бе сменен наблюдаващият прокурор и новият го върна на разследващите с нови указания преди ваканцията, обясниха от държавното обвинение, без да дадат подробности.
Преди година Софийската градска прокуратура отказа да образува разследване срещу служители на МВР заради жестоко потушения граждански протест пред парламента на 14 януари 2009 г.
От началото на 2009 г. по разследванията срещу служители на МВР вече работи цивилната, а не военната прокуратура. Общо срещу служители на МВР през 2009 г. са образувани 119 дела, а за януари-юни 2010 г. - 74. Данните показват, че са образувани 97 разследвания за корупция, но са прекратени 30. На съд са предадени 51 лица, осъдените са 27, оправдани са трима.
Има образувани 22 разследвания за престъпления против държавната тайна. На съд са предадени само двама, осъден е един, но няма влезли в сила присъди. Въпреки всички съмнения за злоупотреби при използването на специални разузнавателни средства, за година и половина има само две новообразувани дела за престъпления, свързани с това. Никой обаче не е пратен на съд.
БЕЗНАКАЗАНОСТ
През 2005 г. има общо 192 осъдени служители на МВР, сочи отчетът на Военноапелативния съд, 35 от тях са признати за виновни за насилие. Чувство за безнаказаност и безотговорност са мотивът на провинилите се, смятат военните магистрати. През 2006 г. имаше 227 осъдени служители на МВР, като 21 от тях - за насилие. За 2008 г. Военноапелативният съд не изнесе данни.
Изнасят се на преден план дела за смъртта на нечистоплътни личности. И се мълчи за насилието над нормалните хора.
Например, 14 януари 2009 година. Колко дела са заведени тогава, та сега ни казват, че за миналата година са "само" 42?
--------------------------------------
Блогът на Генек