17 бивши еврокомисари, които са си намерили нова работа, продължават да получават финансови помощи от Брюксел, чиято цел е да не останат без доходи след края на мандата им, разкри в. "Файненшъл таймс Дойчланд", цитиран от електронното издание "ИЮ Обзървър". Всеки от тях получава годишно поне по 96 000 евро, въпреки че някои от екскомисарите вече работят в сферата на лобизма или политиката.
Бившите комисари могат да получават подобни обезщетения в продължение на 3 г., в които да си намерят нова работа и за да не изпадат в конфликт на интереси. Те получават между 40 и 55% от основната месечна заплата на еврокомисар, която възлиза на 20 278 евро. Размерът зависи от продължителността на работата им като комисари. Заемалите поста от 5 до 10 години получават 55% от възнаграждението, а комисарите със стаж под 2 години - 40%. Върху получаваните обезщетения се плащат данъци, обясни говорителят на ЕК Майкъл Ман. Той категорично отрече, че бивши членове на ЕК незаконно получават обезщетения след края на мандата си.
Един от бившите високопоставени чиновници, които продължават да се възползват от помощите, е Чарли Маккрийви, бивш комисар по конкуренцията. Ирландецът, който напусна ЕК през февруари 2010 г. , взима около 11 000 евро месечно плюс хонорарите в размер на около 47 000 евро годишно като член на Надзорния съвет на авиокомпанията Ryanair, в който влезе още с напускането на ЕК, изчислява германското издание. Той отказва коментар по въпроса. Друг бивш член на ЕК - Джо Борг, екскомисар по риболова, призна, че получава 11 000 евро месечно, а в същото време работи за европейската лобистка група Fipra.
Сред получаващите помощи са също така настоящият президент на Литва и бивш еврокомисар Далия Грибаускайте, която напусна ЕК през юли 2009 г., както и настоящият италиански външен министър Франко Фратини, който подаде оставка от комисарския пост през май 2008 г. Заплата от ЕК все още получават и настоящите евродепутати и бивши еврокомисари белгиецът Луи Мишел и полякинята Данута Хюбнер.
Заради навлизането на бившите еврокомисари в сферата на лобизма и бизнеса ЕК иска да бъде променен Етичният й кодекс. Неправителствени групи организираха онлайн петиция, с която искат да бъде установен 3-годишен период, през който бившите еврокомисари да не заемат постове в лобистки компании заради конфликт на интереси. "Много подобни случаи като преминаването на Чарли Макрийви на работа в Ryanair и на Меглена Кунева в БНП Париба дават сериозни основания за притеснение. А Ферхойген безсрамно наруши правилата, като създаде своя лобистка фирма", пише на уебсайта си организацията Алианс за прозрачност при лобизма и етичните правила, цитиран от ИЮ Обзървър.
|
|