Университетът в град Биледжик провежда международна конференция, в която участват 70 експерти от османския период на Турция. Историците са от 30 държави. В изказванията си повечето участници във форума застъпили тезата, че периодът на османското владичество е пресъздаден пристрастно и невярно от западните историци. По този начин те налагат погрешно мнение и негативно отношение за османската история в Азия и Африка, а и в други части на света. Според професор Азми Йозджан, ректор на университета в Биледжик, проблемът е в това, че историята на Османската империя досега е писана само от чужденци. А те са представяли управлението на империята в предимно отрицателна светлина.
"Според техните традиционни разбирания турците винаги са описвани като жестоки колонизатори и окупатори, които безмилостно са проливали кръв", пояснява професор Азми Йозджан. Историкът обаче смята, че тези твърдения не отговарят на истината, което се доказва от множество исторически проучвания.
"Събирайки на едно място учените от повече страни, искаме да направим първите крачки в промяната на историята на Османската империя", заявил ректорът на университета в Биледжик.
По-рано тази година македонският "Утрински весник" публикува материал как турците гледат на историята си, припомня агенция "Фокус". "Турците се привлечени от героизма и славата на отоманския период. В народната памет султаните имат място, както Дъглас Макартър или генерал Патън за американците", твърди Илбер Ортайлъ, директор на музея "Топкапъ сарай", резиденцията на турските султани в Истанбул. Макартър и Джордж Патън са видни военачалници с решаващ принос за победите на САЩ през Втората световна война.
ВИЗИЯ
Който се страхува от това, че Турция би била голям играч в ЕС, не разбира логиката на Европа, заяви турският външен министър Ахмед Давутоглу в интервю за австрийския в. "Ди пресе". "Европа трябва да стане по-мултикултурна и демографски по-динамична. Иначе ще загуби политическо влияние. Ако стане еднообразна и малко мултикултурна, Европа не може да се приспособи към глобализацията. Без Турция тя ще има по-малка демографска динамика". По думите му турската външна политика е напълно съвместима с европейските ценности. "Ние се нуждаем от пълна социална интеграция на турските общности в Европа и интеграция на Турция в ЕС", подчерта Ахмед Давутоглу, който е и професор по политология. Той предупреди да не блокира процесът на присъединяване на страната към ЕС.