Управляващите се отказаха от идеята си да развалят порочните замени на гори, които се разследват от Брюксел и заради които страната ни рискува глоба до 1.5 млрд. лв. Днес правителството ще обсъжда нов Закон за горите, с който на практика тези сделки се бетонират. Върху заменените терени ще може да се строи, а предприемачите, които се възползваха от замените, ще доплатят неизвестни засега суми. За процедура за разваляне на неизгодните за държавата сделки няма и дума.
Нито един министър не е направил забележки по обсъждания проект, така че няма причина той да бъде отхвърлен, показа проверка на "Сега". Ако и парламентът одобри тези текстове, в горите ще може да се сече и да се строи с изключение само на терените, попадащи в защитени територии, в зоните от Натура 2000 или в зоните А и Б по Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. В тези зони по принцип разпоредителните сделки със земи са забранени в други закони. Наредбата, която ще регулира доплащането, трябва да се изработи до 6 месеца, пише в проекта.
Така написан, проектът противоречи на предизборните лозунги на ГЕРБ. Преди да дойдат на власт, хората на Бойко Борисов се заричаха заменените гори да си останат бутикови и в тях сеч и строителство да не бъдат позволявани.
Още вчера проектът бе посрещнат на нож от еколозите от Коалиция "За да остане природа в България". "Всяко застрояване на заменените гори ще доведе до реална наказателна процедура от ЕК за непозволена държавна помощ. Тъй като повечето са сменили собствениците си, глобата ще бъде платена от държавния бюджет в период на криза", разясниха вчера природозащитниците. Те заключиха, че правителството на практика узаконява замените на тройната коалиция. Според еколозите има опасност и за друга наказателна санкция от страна на Еврокомисията, освен тази за непозволена държавна помощ - да бъдем глобени за предстоящата масова сеч.
През пролетта земеделското министерство разпространи друг вариант на същия проектозакон, в който се предвиждаше тотална забрана за строежи, каквато съществува и в момента по силата на временен мораториум. За да не се допусне заобикаляне на забраната с фиктивни препродажби, в проекта се уточняваше, че ограничението остава в сила и при препродажби. Точно тези текстове сега са отпаднали.
Ако първоначалният вариантът на проекта бе стигнал до МС, той щеше да стопира намеренията на бизнесмени като Евгения и Николай Баневи, Красимир Гергов и на инвеститори в проекти в Рила, например Христо Ковачки и др. Всички те успяха да се сдобият с държавни земи и гори покрай морето и в Рила, заменяйки срещу тях свои разпокъсани терени в неатрактивни места в цялата страна. В много от тези сделки оценките на държавните терени са скандално ниски. Невиделият бял свят проект щеше да е и спънка пред бизнес партньори на депутата от ГЕРБ Емил Димитров, които заради забраната не могат да построят басейн и тенис игрище до хотел "Хавай" в Несебър. Ако МС пусне предложения му днес вариант на проекта, всички намерения за строеж в тези замени ще получат зелена светлина.
Юристи коментираха пред "Сега", че доплащанията едва ли ще се приемат от Брюксел за изчистване на непозволената държавна помощ. "Бизнесмените на практика получават нов дар от държавата - не гора, а строителна площадка. Редно е да си платят такса за промяна на статута на гората. Но дори да е завишена, тя не може да реши проблема на България с непозволената държавна помощ, а може и да го влоши", коментираха пред "Сега" от Коалиция "За да остане природа в България".
ПОД ЛУПА
Още през февруари т.г. Главна дирекция "Конкуренция" поиска допълнителна информация за 15 скандални замени на гори. По две от тях прокуратурата вече повдигна обвинение срещу бившия шеф на Държавната агенция по горите Стефан Юруков. Едната е свързана с къмпинг "Златна рибка". В писмото на ЕК се посочва, че квадрат от държавния лес е оценен за 6.75 евро, а пазарната му оценка е била 170 евро, т.е. 25 пъти по-скъпо. Другата сделка, по която Юруков също е обвиняем, е за 7.4 дка гори край Несебър, дадени от държавата на семейство Евгения и Валентин Станеви срещу 91 дка в Сливенско. Квадратът е оценен на 6.71 евро, а реалната пазарна стойност е била 120 евро, пише в писмото на ЕК. При трета замяна държавни гори е взело именно дружество на депутата от ГЕРБ Емил Димитров. Така фирма "Експрес турс" получава 11 дка край Несебър. Друга замяна по морето е на фирма "Секюрити сървис". Тя е 100% собственост на Ангел Терзиев, който е получил 60.001 дка в Созопол, оценени на 14.76 лв. за кв. м, срещу земи в Троян. Той е управител и на друго дружество - "Уотър", в което собственик е Румен Анастасов-Козела. Анастасов все още се води съдружник със застреляния Петър Петров-Патерицата и Николай Чилингиров и др.
Е, хубаво де - къде е новината?
За първи път ли ГЕРБ не само не спазват обещанията си, ами и продължават практиката на предшествениците си?
----------------------------------------- ---
Блогът на Генек