За кура ще обясня по-нататък в писмото. Да караме ред поредом.
Преди промените в България аз се отнасях към парламента с открита неосведоменост и скрито презрение.
Заинтересувах се, когато Гиньо Ганев стана "човекът парламент". Застанеше ли на трибуната, той беше същински капелмайстер.
Но не заради Гиньо Ганев се заинтересувах какво става в българския парламент, а защото мислех, че в парламента ще станат добри неща за България.
Когато тази моя надежда помръкна, Гиньо Ганев стана нещо, каквото не бяхме имали. Той стана българският омбудсман.
Тези дни излезе неговата книга "Омбудсманиада". В "Омбудсманиада" омбудсманът е обрисуван като белия рицар на доброто в борбата между злото и доброто.
Ако си дете, може да ти е интересна приказната фантастика на Урсула Ле Гуин за борбата между доброто и злото. Но, уви, не сме деца. Гиньо Ганев е врял и кипял политик, школуван като зет на още по-врелия и кипелия Кимон Георгиев. Благодарение на Гиньо Ганев излезе интересен 4-томник с личния архив на Кимон Георгиев, който два пъти стана премиер на България - на 19 май 1934 и на 9 септември 1944. Гиньо Ганев пък два пъти отказа да стане премиер на България. След първия му отказ премиер стана Димитър Попов; след втория - Любен Беров.
Парламентаристите готвят за мястото на омбудсмана Гиньо Ганев нов омбудсман - Константин Пенчев, - който да е нашият бял рицар в битката между доброто и злото.
В парламента има паразити, вещи в узаконената корупция, която аз наричам рушветчийство, а вие наричате лобизъм. Има също паразити, вещи във фабрикувани досиета, клевети. Докато те не представят улики, аз ще смятам за клевети слуховете, че досегашният и бъдещият омбудсман - Гиньо Ганев и Константин Пенчев - се били възползвали от положението си, за да се облагодетелстват имуществено.
Ала и омбудсманът ми се привижда като паразит; не като бял рицар. Що е туй омбудсман?
Омбудсман е скандинавска дума, която не мога да преведа, понеже не зная скандинавски езици. В скандинавските страни не знам как е, допускам, че там омбудсманът е полезен. Но в България тази присадка от чужд език и чужда политическа среда се оказа синекура.
В детските приказки белият рицар не е назначен на синекурна длъжност от господата парламентаристи. Що е синекура?
Никакъв език не претендирам да "владея", както се изразяват хората, които нищо не владеят. Знам, че дори български не владея. Но понеже съм преводач и понеже миналата седмица беше международният ден на преводача, ще се опитам да преведа думата синекура.
Синекурата идва от латинското "sine" (без) и "cura" (грижа, лечение). Знаете, че в музеите има куратор. Кураторът се грижи за експонатите, реставрира ги. "Сине кура" значи да нямаш грижа. Да нямаш кура.
В Царство България имало синекури. Някои талантливи българи получавали синекури. Ето как.
Депутатите си казвали един на друг: тоя не е от нашата партия, нито е от вашата. Ама знае ли човек, може пък да е талант, дето ще го знаят, когато нас няма да ни знаят. Я да му дадем една синекура, да не пукне от глад и да си храни децата. Я даскал, я библиотекар, я архивар. Че да се нареди и той на държавната трапеза... Синекури имало и по царско благоволение.
Не ще правя списък на имена в културната история на България получавали синекури, понеже списъкът би бил спорен. Но ако ги назовях, вие щяхте да се натъкнете на имена, които знаете от читанките и които аз премълчавам.
Не ще премълча, че онези синекури били бедняшки, но полезни. Сегашната българска синекура омбудсман не е полезна, нито бедняшка. Омбудсманът има бюджет, щаб, сътрудници. Хем с народни пари, хем без грижа (sine cura).
Предполагам, че ако в автобуса аз кажа някому: "Ей, омбудсман!" - той ще се обиди.
Както една дама се обидила, когато Бранислав Нушич я нарекъл "хипотенуза".
Нушич бил сръбски консул в Македония.
На македонците нищо не им казвам, щото каквото и да им кажеш, те се обиждат. Предполагам, че и тях ще ги обзаведат с омбудсман някой ден.
Напоследък не ми трябва да препрочета "Криворазбраната цивилизация" на Добри Войников. Достатъчно ми е да се сетя за българския омбудсман. И за неправителствените тинк-танкове на децата на ЦК на БКП.
|
|