Намерението на правителството да увеличи осигурителната тежест с 3%, за да отложи пенсионната реформа, предизвика острата реакция на ЕК вчера. "Кабинетът не може да си търси оправдания, за да отлага пенсионната реформа", предупреди Ищван Шекели, директор в генерална дирекция "Икономически и финансови въпроси" в ЕК.
"Би било безотговорно от моя страна да коментирам решение от вчера за повишаване с 3% на осигуровките, без да имам анализ на стойностите, но мога да кажа, че това в никакъв случай не трябва да бъде извинение да не се извършат реформи, като например повишаване на възрастта за пенсиониране. Реформите трябва да бъдат извършени колкото може по-бързо", добави той.
Изказването му предизвика бурна реакция от Бойко Борисов. "Протестите, които заливат улиците на Европа в момента, са, защото в тези държави искат да направят пенсионната възраст колкото е в България сега. И нищо не ме кара на най-бедната държава и на най-бедните хора в ЕС днес да им увелича пенсионната възраст", отсече премиерът. "Ако обявя днес, че вдигаме годините за пенсия, и проявя ината, който ЕК иска да чуе от мен, рискът е хиляди хора да тръгнат веднага да се пенсионират. А аз нямам буфер в бюджета, с който да го направя. И тогава същата тази ЕК ще ми каже - недей вдига дефицита, ама намери отнякъде парите за пенсии", разкритикува Борисов.
Премиерът обясни, че правителството не се отказва от вдигане на пенсионната възраст, но тепърва ще се преговаря със синдикатите това да се случи след 2012 г. "В Германия вдигането на възрастта за пенсиониране е обявено от 2016 г., във Франция - от 2020 г. или не знам точно коя. А ние говорим за 2012 г. Така че нека ЕК да си види европейските държави на какъв хал са", посъветва той.
Всъщност вчера стана ясно, че синдикатите у нас настояват промените в условията за пенсиониране да започнат чак през 2016 г. В подготвения за подписване протокол за съгласие с правителството е написано, че вдигане на осигурителния стаж ще става с по 4 месеца на година, от 2016 г. до 2024 г. На всичкото отгоре КНСБ не отмени планирания за днес протест на синдикатите. "За момента имаме само два листа. Щом протоколът бъде подписан, ще прекратим всички наши стачни и протестни действия, планирани във времето", заяви вицепрезидентът на синдиката Пламен Димитров.
Междувременно работодателските организации обявиха, че напускат тристранката в знак на протест срещу вдигането на социалните осигуровки без консенсус. Ходът им поставя под съмнение редовността на всички обсъждания в тристранката оттук нататък, защото според Кодекса на труда законодателните проекти от социално значение и касаещи жизненото равнище на хората задължително трябва да се обсъдят там, преди да влязат в МС и в парламента. А според правилника на тристранката заседанията й са редовни само ако в тях участват и трите страни - правителство, синдикати и бизнес.
Борисов обаче не се впечатли от протеста на работодателите. "Синдикатите се съгласиха с нас, че трябва да се вдигне пенсионната осигуровка. България е единствената държава, която не вдигна важните и основни данъци - имаме плосък данък от 10%, който пада реално на 7%, след като се приспаднат присъщите разходи. Ние сега не вдигаме осигуровките, а ги възстановяваме на нивото от 2009 срещу 2010 г. Ще ги свалим с 5%, както сме обещали, но когато мине кризата. С какво да покрием дефицита от 2 млрд. лева в осигурителната система, след като предишните управляващи са сваляли осигуровките и са вдигали пенсиите", попита риторично той.
--------------
Санкции
--------------
Европейската комисия не може директно да задължи България да вдигне възрастта за пенсия, но има начин да накара страната да го направи по косвен път, например чрез засиления контрол върху бюджета. Ищван Шекели започна вчера в София първата мисия на ЕК по новата схема за "разширен надзор" на макроикономическите политики на страните членки. Тя беше въведена заради огромните бюджетни дефицити и дългове, в които затънаха много държави членки, и ще заработи с пълна сила от догодина. Тогава кабинетът ще има срок до април да е готов с основните числа по бюджета за 2012 г., за да може да ги представи за преглед и корекции на ЕК и Съвета на министрите.
Освен макропоказателите ЕС следи изкъсо и структурните реформи, особено пенсионната и здравната, защото те са ключови за стабилността на държавните финанси. Целта на съюза е страните членки да достигнат обичайната възраст за пенсиониране - 65 г. за жените и мъжете на фона на сегашните средно 60 години. Според прогнозите докъм 2060 г. възрастта постепенно ще се покачва и вероятно ще достигне 70 години. Идеята на евроинституциите е европеецът да прекарва не повече от 1/3 от осигурителния си стаж в пенсия. Според експерти в момента България отговаря на това изискване.
Ха сега де! Риск за рейтинга в ЕС...
----------------------------------------- ---------
Блогът на Генек