:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,779,343
Активни 474
Страници 6,217
За един ден 1,302,066

Икономическият министър не видя смисъл в скока на осигуровките

Бизнесът иска работещите да плащат по-голяма част от вноските
Министърът на икономиката Трайчо Трайков се обяви против вдигането на осигуровките. "Не виждам икономическа логика във вдигането на осигурителната тежест", обяви той по повод обмисляното увеличение на вноските за пенсия с 2% от догодина. Първоначално правителството обмисляше скок с още 1 процент - за фонд "Безработица", но впоследствие се отказа.

Според Трайков увеличението не е в състояние да реши финансовите проблеми нито в здравната, нито в пенсионната системи, освен това е лош сигнал по отношение на инвестиционния климат. "Ако се тръгне по пътя на повишаване на осигуровките, за да се регулират дисбалансите, трябва да се повишат не с 2 процента, а с над 20 на сто", каза той. Според него са нужни реформи в пенсионната и здравната системи, а не увеличение на вноските.

"България вече веднъж беше страна на високи осигуровки през 90-те години и тогава не се случи нищо хубаво. Хубавите неща в икономиката започнаха да се случват откакто данъчно-осигурителната тежест започна да намалява", каза министърът. Работодатели напомниха, че според данните на НСИ през 2000 г. делът на сивата икономика у нас е бил 15%, а през 2009 г. - 10 на сто.

Организациите на бизнеса също са против скока. Те биха се съгласили отново да преговарят с правителството и синдикатите за евентуално увеличение само при редица условия. Бизнесът иска работниците да поемат по-голяма част от пенсионните вноски. В момента работодателите поемат 60% от тях, а работниците - 40 на сто. Сега работодателите настояват догодина да поемат 55% от осигуровките, а през 2012 г. 50 на сто.

Друго искане на бизнеса е от 2011 г. до 2014 г. да не внася по 0.1% за фонда "Гарантирани вземания на работници и служители" поради големия натрупан излишък в него. При бюджет на фонда от 19 млн. лв. за 2009 г. например са изплатени 454 000 лв. обезщетения на работници във фалирали предприятия. Тази мярка ще спести на работодателите към 12.5 млн. лв. Те искат и от 1 януари 2012 г. да се върне старият механизъм за плащане на болнични - НОИ да поема обезщетението от втория ден. Като антикризисна мярка от 1 юли до края на 2010 г. беше въведено бизнесът да плаща първите три дни, но бюджетът на НОИ предвижда мярката да продължи и догодина.



СПРАВЕДЛИВОСТ

Работодателите настояват всички министерства да плащат от своите бюджети личните вноски на служителите си. А специално министерствата на отбраната, на вътрешните работи и на правосъдието да плащат вноска, която отговаря на времето за получаване на пенсии на техните служители и размера на тези пенсии. В момента военни, полицаи и някои служители по закона за съдебната власт се пенсионират независимо от възрастта при 25 г. общ стаж, от които 2/3 специализиран. В същото време вноските на министерствата влизат в общия трансфер, който държавата прави за осигурителни вноски. Така не става ясно колко се плаща за ранните пенсии в тези ведомства.
14
1895
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
11 Октомври 2010 23:04
Това ме подсеща - за какво изобщо служи това министерство? Икономика няма. Имаше имотна спекулация - това дето на Трайчо му се привижда като инвестиции. Инвестиции вече няма. Икономика също няма. Защо това министерство просто не му се удари един катинар и да си ходят по родните села да тичат след козите? Ползата ще е по-голяма, вместо да им се плащат заплати от нашите пари за пиене на кафета и плямпане на глупости (в случая с Трайчо (Не)Трайков).
12 Октомври 2010 00:47
3%, но рулетката е руска...

Натиснете тук
12 Октомври 2010 00:50
emacs,

Бе то икономика не остана, ама за това пък колкото по-малко икономика има, толкоз повече икономисти бълват българските университети.

Вземам да си мисля, че колкото повече икономисти бълват ВУЗ-овете ни, толкова по-няма икономика.



12 Октомври 2010 02:49
АТАКА против скока на осигуровката за здраве
Вторник, 12 Октомври 2010г.Автор: в. Атака- Натиснете тук
12 Октомври 2010 07:12
Направо със 200% да ги увеличат, и то от джоба само на (малкото) работещи!
12 Октомври 2010 08:07
Защо не ги вземат осигуровките от държавните служители? Направо да почнат да си плащат частта като всички останали и готово. Даже повече пари ще се съберат. И най-важното ще поправят една несправедливост.
12 Октомври 2010 09:35
Че кой ли вижда смисъл, освен двама? Отново неравнопоставеност, от малкото работещи на светло искат. Със сенчестите не могат да се справят. Там са парите.
12 Октомври 2010 09:43
"България вече веднъж беше страна на високи осигуровки през 90-те години и тогава не се случи нищо хубаво. Хубавите неща в икономиката започнаха да се случват откакто данъчно-осигурителната тежест започна да намалява", каза министърът. "
Пълни глупости говори министърът. Подемът в икономиката започна 1998 - 1999 г., доста преди да се говори за намаляване на данъци и осигуровки. Този подем бе основно в сектор строителство и кредитирането, които повлякоха и другите сектори.
А този бисер кърти миФки:
"Работодатели напомниха, че според данните на НСИ през 2000 г. делът на сивата икономика у нас е бил 15%, а през 2009 г. - 10 на сто."
На всички е известно, че сивата икономика е доста над 40 % и продължава да се увеличава въпреки намалените данъчни и осигурителни ставки. А 99 % от бизнеса търси начини да минимизира приходите си или да максимизира разходите си с цел намаляване плащанията към бюджета.
alabala12,
само ти напомням, че при преминаване към статут на държавни служители в почти всички структури бяха намалени заплатите с размера на осигуровките по трудови договори. А е нормално след като държавата налга ограничения за частен бизнес на свойте служители, да си плаща за това, поне осигуровките им.
12 Октомври 2010 10:46
БирникЪ - че нека им вдигнат заплатите, но да си плащат осигуровките като всички. И после като има увеличения да си ги поемат и те. Че то сега все се оплакват от ниски заплати, а това не е така.

А и нека и държавните структури да видят как се плащат банкови такси. Току виж намалят платежните.

Редактирано от - alabala12 на 12/10/2010 г/ 11:00:22

12 Октомври 2010 11:19
М-да.
ЕVN не вижда смисъл в увеличението на осигуровките.
12 Октомври 2010 12:04
Бизнесът иска работниците да поемат по-голяма част от пенсионните вноски


Хехе, тези организации на бизнеса са гола вода, ако си мислят, че тази промяна няма да се отрази на нивата на заплащане...

Като ме лупнат с по-високи вноски и ще си поискам по-висока заплата, ако не - ДГД, фирми бол ...
12 Октомври 2010 12:13
За кой път казвам че чорбаджиите изедници требве да ядат дървото.Виж кво прави унгария.Национализация му е мамата, заливане с катран и овъргаляне в перушина на крадливите баровци.Живеят кът бурнейски махараджи, а народо гладува.
12 Октомври 2010 15:39
Подемът в икономиката започна 1998 - 1999 г., доста преди да се говори за намаляване на данъци и осигуровки.

А, не може да е било тогава! Такива работи при Костов? Не! Изключено!
12 Октомври 2010 16:38
Така не става ясно колко се плаща за ранните пенсии в тези ведомства/МВР и МО/.
Как да не е ясно??!! Ние ги плащаме, всички останали. Оня в МВР или МО, работи два пъти по-малко от нас и после 3-5 пъти повече време от нас е пенсионер и ползва на наш гръб пенсионната и здравната системи. А са по-дълго пенсионери не само заради ранното пенсиониране, а и заради много по-лекия им труд.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД