Министърът на икономиката Трайчо Трайков се обяви против вдигането на осигуровките. "Не виждам икономическа логика във вдигането на осигурителната тежест", обяви той по повод обмисляното увеличение на вноските за пенсия с 2% от догодина. Първоначално правителството обмисляше скок с още 1 процент - за фонд "Безработица", но впоследствие се отказа.
Според Трайков увеличението не е в състояние да реши финансовите проблеми нито в здравната, нито в пенсионната системи, освен това е лош сигнал по отношение на инвестиционния климат. "Ако се тръгне по пътя на повишаване на осигуровките, за да се регулират дисбалансите, трябва да се повишат не с 2 процента, а с над 20 на сто", каза той. Според него са нужни реформи в пенсионната и здравната системи, а не увеличение на вноските.
"България вече веднъж беше страна на високи осигуровки през 90-те години и тогава не се случи нищо хубаво. Хубавите неща в икономиката започнаха да се случват откакто данъчно-осигурителната тежест започна да намалява", каза министърът. Работодатели напомниха, че според данните на НСИ през 2000 г. делът на сивата икономика у нас е бил 15%, а през 2009 г. - 10 на сто.
Организациите на бизнеса също са против скока. Те биха се съгласили отново да преговарят с правителството и синдикатите за евентуално увеличение само при редица условия. Бизнесът иска работниците да поемат по-голяма част от пенсионните вноски. В момента работодателите поемат 60% от тях, а работниците - 40 на сто. Сега работодателите настояват догодина да поемат 55% от осигуровките, а през 2012 г. 50 на сто.
Друго искане на бизнеса е от 2011 г. до 2014 г. да не внася по 0.1% за фонда "Гарантирани вземания на работници и служители" поради големия натрупан излишък в него. При бюджет на фонда от 19 млн. лв. за 2009 г. например са изплатени 454 000 лв. обезщетения на работници във фалирали предприятия. Тази мярка ще спести на работодателите към 12.5 млн. лв. Те искат и от 1 януари 2012 г. да се върне старият механизъм за плащане на болнични - НОИ да поема обезщетението от втория ден. Като антикризисна мярка от 1 юли до края на 2010 г. беше въведено бизнесът да плаща първите три дни, но бюджетът на НОИ предвижда мярката да продължи и догодина.
СПРАВЕДЛИВОСТ
Работодателите настояват всички министерства да плащат от своите бюджети личните вноски на служителите си. А специално министерствата на отбраната, на вътрешните работи и на правосъдието да плащат вноска, която отговаря на времето за получаване на пенсии на техните служители и размера на тези пенсии. В момента военни, полицаи и някои служители по закона за съдебната власт се пенсионират независимо от възрастта при 25 г. общ стаж, от които 2/3 специализиран. В същото време вноските на министерствата влизат в общия трансфер, който държавата прави за осигурителни вноски. Така не става ясно колко се плаща за ранните пенсии в тези ведомства.
|
|