:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,576
Активни 651
Страници 13,479
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Започват конкурсите за стипендии в чужбина

Български студенти имат възможност да учат в Швейцария, САЩ и Германия
Снимка: Архив "Сега"
Студенти по икономика, бизнес администрация или инженерни науки могат да кандидатстват за стипендия Master Made in Germany - Career at Home за обучение в Германия.
Началото на учебната година е времето, когато студентите могат да потърсят различни варианти за стипендии. От тази година бъдещите висшисти ще имат възможност да кандидатстват и за кредити, но все пак стипендиите си остават предпочитано средство за финансова подкрепа по време на следването.

Заради кризата обаче за пръв път от години няколко университета посрещат новата академична година със сериозната заплаха студентите им да останат без стипендии. Затова в момента младежите, постигнали добри академични резултати, могат да разчитат на помощ основно от неправителствения сектор, който продължава да изпълнява своите програми за финансова подкрепа на студенти и ученици. Възможностите са различни. Ето някои от тях.



Фондация "Еврика" (http://www.evrika.org)



обявява конкурса за стипендии за осма поредна година. За учебната 2010/2011 г. ще бъдат определени 10 студенти, които ще получават поименни стипендии в 10 области - компютърни науки, математика, физика, химия, медицина и биология, аграрни науки, строителство и архитектура и икономика. Предвидени са и две стипендии в областта на инженерните науки. Стипендиите носят имената на видни българи със значим принос в развитието на науката и техниката. Размерът на финансовата помощ е 2000 лв. В конкурса могат да участват български студенти, които са записани редовно обучение в български университети. Едно от условията е кандидатите да са завършили поне II курс. Успехът им трябва да е минимум 5.00. Необходимо е да се подадат следните документи - формуляр по образец, заявление в свободен текст за желанието за участие в конкурса за стипендии и уверение от университета за успеха по години и за записването за новата учебна година. Кандидатите трябва да представят документи, които удостоверяват участие и класиране в национални и международни конкурси, олимпиади и конференции, както и публикации или други документи, които удостоверяват постижения в съответната научна област. Задължително е и представянето на есе на тема "Младият специалист на бъдещето" с обем до 3 страници. Възможно е документите да се изпращат по пощата и в този случай ще важи датата на пощенското клеймо.

Вече традиционни са и



стипендиите, предоставени от Конфедерация Швейцария



В конкурса обаче могат да се включат българи, завършили висше образование. Одобрените ще получат право да се обучават в швейцарски университет за два семестъра през академичната 2011-2012 г. Стипендията е от 1920 швейцарски франка на месец. Освен диплома за завършено висше образование желаещите трябва да са приети от швейцарска академична институция. Важно условие е да говорят добре един от националните езици - немски или френски, но в някои случаи се допуска и италиански език. Организацията по подбора на кандидатите е поверена на международната фондация "Св. св. Кирил и Методий" в София. Комисия от представители на посолството, на фондацията и на академичните среди ще определи кои кандидати ще продължат на следващия етап от конкурса. Окончателният подбор ще бъде направен от швейцарската Федерална комисия за стипендии за чуждестранни студенти в Берн. Крайният резултат ще бъде обявен през май 2011 г. Шанс за финансова подкрепа от швейцарското правителство имат и български студенти в областта на изкуството, които може да не са завършили висшето си образование, но са приети да учат в Швейцария и говорят един от националните езици. Срокът за кандидатстване е от 1 до 4 ноември, а подробности са публикувани на сайта на фондацията - http://www.cmfnd.org.

Също там могат да бъдат намерени и подробности за



конкурса за стипендии "Гипсън",



чиято организацията също е поверена на международната фондация "Св. св. Кирил и Методий". Те са учредени от семейство Нели и Робърт Гипсън от САЩ. Финансовата помощ се предоставя на новоприети студенти с добри академични резултати, но с доказано ниски материални възможности. Всяка година се отпускат по 25 нови стипендии за студенти редовно обучение държавна поръчка. Размерът на всяка стипендия е 1500 лв. за година, или 150 лв. на месец. Изискванията са студентите да са записани в I курс, да са от семейства с доказано ниски материални възможности и да имат успех от средното образование и от кандидатстудентските изпити поне 4.50. Необходимите документи са молба формуляр, копие от дипломата за завършено средно образование, уверение за приемане в български университет и за успеха от приемните изпити. Освен това трябва да се подаде удостоверение за декларирани доходи на кандидата и на неговите родители, което се издава от Националната агенция по приходите по местоживеене и съдържа информация за декларирани доходи за предходната година. Кандидатите подават и собственоръчно написана декларация дали те или членове на семействата им имат регистрирани фирми. Одобрените кандидати могат да продължат да получават стипендиите по време на цялото си следване, ако отговарят на изискванията. Срокът за кандидатстване ще бъде обявен тези дни.

Студентите от редовно обучение, които са записани във II или III курс, могат да кандидатстват за стипендия по линията на



програмата "Младите лидери на България"



Програмата се администрира от Института за международно образование и е изцяло финансирана от Фондация "Америка за България". Програмата е в два компонента. Първият е "Предприемачество и лидерски умения" и предлага краткосрочно обучение за 30 студенти от всички акредитирани български университети. Одобрените ще преминат 5-седмично интензивно обучение по предприемачество, бизнес и развитие на лидерски умения. То ще се проведе през юли и август 2011 г. Участниците ще имат възможност да се обучават във водещи американски бизнес университети и да общуват с местни предприемачи, бизнес лидери, професионалисти и студенти. Компонент ПЛУ е проектиран като минимодел програма, в която участниците ще могат да разработят своите бизнес планове. Избраните участници ще получат пълна стипендия, която изцяло покрива разходите по този компонент. Срокът за кандидатстване е 3 януари 2011 г.

Вторият компонент "Едногодишна академична програма в САЩ" предлага едногодишно обучение с пълна стипендия в предварително избрани престижни университети и колежи в САЩ на 20 български студенти. Условията за кандидатстване са същите - желаещите трябва да са редовно обучение и да са записани във II или III курс в акредитиран български университет. Одобрените кандидати ще получат пълна стипендия, която изцяло ще покрие разходите за обучение, общежитие и пътни по време на академичната 2011-2012 г. Допълнително ще бъде отпусната и финансова помощ, която да покрива ежедневните разходи на стипендиантите. Срокът за кандидатстване по този компонент е 15 ноември 2010 г. Подробности за програмата са публикувани на сайта страница http://www.iie.org/en/Programs/Bulgarian-Young-Leaders-Program. Желаещите могат да задават своите въпроси и на имейл адрес: bylp@iie.eu.

Студентите, изучаващи икономика, бизнес администрация или инженерни науки, могат да кандидатстват за



стипендия Master Made in Germany - Career at Home



Програмата се реализира от Фондацията Rochus and Beatrice Mummert съвместно с Robert Bosch Stiftung. Целта на програмата е да допринесе за образованието и обучението на бъдещите лидери в бизнеса и индустрията, университетите и държавната администрация в новите и в бъдещите страни - членки на ЕС. Кандидатите трябва да владеят много добре немски език. Одобрените ще завършат главния период на обучението си в Германия и ще получат немски магистърски диплом. Стипендиантите могат да бъдат финансирани в продължение на 2 години. Обучението се провежда в два световноизвестни германски университета - RWTH Aachen University of Technology и University of Cologne. Паралелно с академичното обучение се предлага възможност за участие в семинари, чиято цел е стипендиантите да развият мениджърски качества и да се подготвят за бъдеща кариера на водещи места в родните им страни. Молби за кандидатстване се приемат до 30 ноември. Подробна информация е публикувана на сайта http://www.mummertstiftung.de.
Снимка: Архив "Сега"
20 български студенти ще имат възможност да учат в престижни университети и колежи в САЩ.
3433
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД