България се оказа страната с най-високи прокурорски заплати спрямо средните и с необичайно голям брой прокурори спрямо населението си. Българските прокурори вземат 7 пъти по-високи заплати от средните в държавата, а на 100 000 жители се падат по 20 прокурори.
Класацията на 47 държави е направена от Европейската комисия за ефективност на правосъдието към Съвета на Европа, която публикува вчера четвъртия си доклад за оценка на европейските юридически системи.
Като цяло прокурорските заплати в Европа са 3.5 пъти по-високи от средните, а на 100 000 души се падат средно по 10 прокурори. Затова в сравнение с Европа у нас има два пъти повече прокурори на глава от населението, чиито заплати са двойно по-високи, отколкото биха били, ако се спазваха осреднените европейски норми за съотношение спрямо средните заплати в страната.
Комисията е съпоставила данни от 2008 г., които са й съобщени от държавите в Съвета на Европа. Целта на изследването е да се повиши ефективността на националните съдебни системи, за да се намали претоварването на Европейския съд за правата на човека, който е затрупан от дела за погазено право на справедлив съд в разумно време. През последните години най-много присъди срещу България се издават в Страсбург именно по такива дела.
Според официалните осреднени данни, с които борави комисията, българските прокурори вземат годишно 23 266 евро (около 46 500 лв.), или 3875 лв. на месец. Средната заплата в страната е пресметната на 553 лв. Същият годишен доход се отчита и при съдиите, но в сравнение с колегите си в Европа те не са първенци по съотношение спрямо средните заплати в отделните държави. В тази класация първенци са съдиите в Русия, чийто доход надвишава 9 пъти средния в страната, а нашите се нареждат след Великобритания, Сърбия и Ирландия.
По съотношение спрямо населението си българските прокурори отстъпват първенството само на Русия и няколко бивши съветски републики - Литва, Латвия и Молдова. България е отчела 1522 прокурори общо, докато в Австрия, която е съпоставима с нейното население, прокурорите са 318. При съдиите държавата пак надвишава средното равнище в Европа, което е 20 съдии на 100 000 жители - у нас е 28 съдии на 100 000 души. Австрия, която е точно на средното равнище, отчита 1658 съдии. Първенец на континента е Словения с 53 съдии на 100 000 души, следвана от още няколко бивши югорепублики - Хърватия, Черна гора, Сърбия и Македония. Високо в класацията е и Гърция с 33 съдии спрямо базовата квота от населението.
Първите впечатления на комисията показват стремеж на държави с изостанала съдебна система да компенсират нейната ефективност чрез количествено натрупване. Тя обаче оставя на всяка страна сама да си прави изводите, като се сравнява с другите държави.
|
|