:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,421
Активни 785
Страници 5,351
За един ден 1,302,066

Кабинетът се разцепи за пенсионната реформа

Дянков е възмутен от еквилибристиките на социалния министър Тотю Младенов, който за един месец два пъти смени вижданията си откога да се вдигат стажът и възрастта за пенсия
Снимка: Михаела Катеринска
Премиерът не можа и вчера да вземе решение дали догодина ще започне пенсионната реформа или ще бъде отложена. От стенограма на заседанието на правителството става ясно, че министрите са сериозно разединени как трябва да се постъпи. Накрая решават, че ще мислят още седмица.
Пенсионната реформа, по която в последните дни министри, синдикати и работодатели преговарят денонощно и разнопосочно, се върна в изходна позиция. Финансовият министър Симеон Дянков изненадващо се обяви срещу идеите на социалния си колега Тотю Младенов вдигането на възрастта и стажа да започне едва през 2015 г., по които уж имаше консенсус. А икономическият министър Трайчо Трайков и военният му колега Аню Ангелов са смутени от готвената национализация на професионалните пенсионни фондове.



Затова премиерът Бойко Борисов отложи гласуването на окончателната позиция на правителството по реформата с една седмица. Дотогава Дянков и Младенов трябва да изгладят противоречията си и да се обединят около една позиция, която кабинетът ще подкрепи. Това става ясно от стенограмата на разгорещеното заседание на кабинета вчера.

"Социалното министерство напълно отстъпва от първоначалните идеи за пенсионната реформа. Не мога да разбера защо отстъпваме по този начин," възмущава се Дянков пред колегите си.

В първия вариант на промените в социалния кодекс, одобрен от кабинета, се предвиждаше от 2011 г. да започне да се увеличава стажът с по 1 година на година, като общото увеличение е 3 г. - до 40 г. за мъжете и 37 г. за жените. Възрастта оставаше без промяна. Синдикатите обаче свикаха масов протест, след който Министерският съвет изтегли внесения в парламента законопроект и започна нови преговори. Преди десетина дни беше оповестен нов вариант, според който стажът започва да расте от 2015 г. с по 4 месеца, а възрастта - от 2024 г. с по 6 месеца. Твърдеше се, че по него има пълно съгласие.

Вчера обаче Дянков настоя не само за увеличаване на стажа от 2011 г., но и на възрастта. Според него разликата между двата срока на реформата "отива в бюджета". "Един вид социалното министерство, отстъпвайки и взимайки по-лесния път, дава на Министерство на финансите тежката задача да намира допълнителни пари във всички тези години", обяснява финансист №1. Мнението му допълнително натежава от мисията на МВФ, която преди ден настоя за спешни промени в пенсионната система - увеличаване на стаж и на осигуровки едновременно от догодина. Според Дянков фондът иска възрастта да започне да се увеличава с 6 месеца на година.

Социалният министър Тотю Младенов пък е убеден, че промените трябва да се отложат. "Тежестта се поема от хората от 2000 до 2010 г., когато непрекъснато се увеличаваше стаж и възраст. Нека да си починат една-две години хората и ще продължим да го правим", обяснява Младенов. И цитира разчети, свързани с демографската картина. На въпроси на Борисов и Дянков как тези разчети са се променили в рамките на 1 месец Младенов се оправдава, че "преди хоризонтът на реформата бе 4 години, а сега е 20 години".

"Неслучайно толкова правителства толкова години отлагат взимането на каквито и да било решения, защото това не само че не е лесна тема, тя касае реално човешки съдби. И всеки един от своята си камбанария е прав за себе си", обобщава премиерът. И дава една седмица срок на всички да излязат с обща позиция.

Вчера не се стигна и до разплитане на проблема с ранното пенсиониране. След няколко часа дебати в най-различни формати, включително и при премиера Борисов, се роди нов вариант - всички, на които им предстои ранно пенсиониране до 2014 г., да го направят през НОИ. За целта в НОИ ще се прехвърлят сумите по партидите само на тези хора. От 2011 г. в института ще влизат и допълнителните вноски, но само за тези лица. По груби сметки на професионалните пенсионни фондове те ще прехвърлят в НОИ около 100 млн. лв., които имат в наличност, без да се налага да развалят активи и инвестиции. Според Дянков фондовете ще започнат да плащат ранни пенсии самостоятелно от 1 януари 2014 г.

Даниела Петкова от асоциацията на професионалните фондове призна, че фондовете нямат достатъчно средства да изплащат ранни пенсии от 1 януари 2011 г. Тя обаче е категорична, че за по-младите клиенти е по-изгодно да останат при тях, защото след години ще могат да получат по-добри пенсии, отколкото от солидарния стълб.

На практика новото предложение повтаря сегашната схема, но вместо парите да идват периодично само когато човек поиска да се пенсионира от НОИ, ще дойдат накуп. "Което пък е приемливо и за министерството на финансите. Защото този дефицит, който ще се отвори, ако просто се беше отложило цялото решение, както беше първоначалното предложение на социалното министерство, сега един вид ще се покрие от тези средства", обясни финансовият министър Симеон Дянков. По разчети за нови ранни пенсии догодина на НОИ ще трябват около 36 млн., а през 2013 г. ще са нужни вече около 200 млн. лв. за изплащане на пенсиите, отпуснати през трите години.

"Нас това решение ни удовлетворява, защото гарантираме правата на хората за още четири години. След това ще видим", обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. Работодателите пък поискаха допълнителни разчети до петък, за да излязат със становище.

Премиерът пък е изключително възмутен от обвиненията в национализация и връщане към комунизма. "В тези фондове внасят и родените след 1960 г. и те имат там вече събрани около 3 милиарда лева. Ние тези пари не ги пипаме. Сиреч, не говорим за национализация или за каквото и да било, те остават там", обяснява той.





ПРИМЕР

И вчера Борисов се опита да обясни проблема: "Създава се един фонд. "Топлина" ми е така най-избистрен. Създава се този фонд. Накарват се всички работници в тези предприятия, в случая на Христо Ковачки, да минат в този фонд. Веднага се завеждат на минимална работна заплата и започват да внасят много малки вноски. И като тръгнат тези хора сега да се пенсионират, какво казват: Дайте от държавата на всички, които са си плащали достатъчно, да ни компенсирате парите. Иначе стачкуваме." Съмненията, че много от хората в тежките професии са осигурявани на минимални суми, се засилват в последните дни. От няколко години осигуровки се правят върху минимални осигурителни прагове според всяка професия и бранш. При добив на въглища например сумите са от 370 до 768 лв. за 2011 г.



РЕФОРМАТОРИ

В пенсионния спор се включва и военният министър Аню Ангелов макар и с внимателното встъпление: "Няма да взимам отношение по общия въпрос, въпреки че и на мен ми е неудобно, че индивидуални партиди се закриват и се прави солидарен фонд." Той иска разяснение по една поправка, която досега стои встрани от общественото внимание. Хората, които работят в най-тежките позиции на първа категория труд - някои летци, парашутисти, подводничари, водолази, както и участници в мисии, ще бъдат ощетени, тъй като при тях годините ще се преобразуват като при останалите от същата категория. Това означава по по-неблагоприятна формула и според военния министър ще доведе до 45% загуба от номиналния размер на тяхната пенсия. "Това води само и единствено до едно, и това не касае много голяма група от хора, това води до изпразване от военни летци на ВВС, където има лавинообразно увеличаване", уточнява министърът.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
"Съгласни, несъгласни, мен ме интересува вашето категорично отношение - на Дянков и Тотю Младенов по тази тема. Това, което ми предложите, това ще приемем на Министерски съвет." С тези думи премиерът закрива вчера спора за пенсионната реформа. Законопроектът се връща за ново обсъждане в тристранката.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
-------
59
4917
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
59
 Видими 
27 Октомври 2010 20:09
Предпочитам , Кабинетът да се "размножи в работно" , по Политическата Реформа . При този състав на Екипа , Баф чудото , че и невъзможно . Вива Чили !!! ...

Редактирано от - beagle на 27/10/2010 г/ 20:09:58

27 Октомври 2010 20:13
Големият Въпрос на дългият ни Ден е , какво светва на Герб , от историческата му Задача в него !!! Бубойко мили , накрая и Престъпник на всичката ни История , ще се окажеш ...
27 Октомври 2010 20:18
Малии..
Разцепи!
Какъв език само, каква красота..
Сущий Дядо Вазов:
Език свещен на моите деди,
език на мъки, стонове вековни,
език на тая, дето ни роди
за радост не - за ядове отровни..

27 Октомври 2010 20:32
Нали се репчеха миналата година преди изборите, че били готови с всички реформи и знаели какво да правят? Колко време мина в нищоправене, вече са се оплели като недорасли бройлери
27 Октомври 2010 20:32
Като кажат Бойко-разбират Герб/Партията, НС, Кабинетът.../, ....Скудоумие е допускането за разцепен Бойко.
27 Октомври 2010 20:56
Веднага се завеждат на минимална работна заплата и започват да внасят много малки вноски
А държавните контролни органи какво правят? Ходят с плътно затворени очи и широко отворени шепи. Нали има правителство, което ще реши проблема за сметка на изрядните данъкоплатци.
Съмненията, че много от хората в тежките професии са осигурявани на минимални суми, се засилват в последните дни
Нали НОИ и ППФ изпращат всяка година отчет на титуляра за движението по партидата му! Съмненията в какво точно се изразяват - че титуляра не може да чете? Или това само се отнася до синдикатите. А бе изобщо числата отскачат протяжно в бъдещето като топка от тая тристранна комисия, реформаторите с 60-те спешни мерки за излизане от кризата, синдикати, работодатели и правителство. Числата макар и грешни са твърди. Остава гумата да е някъде другаде.
Така и не разбрах, защо хората трябва да бъдат осигурявани, а не се осигуряват сами. Целта е да се държат в невежество или само да се злоупотреби с доверието им? Какъв е проблема, ако сега при заплата 1000 лв. и осигуровки от работодателя в размер на 300 лв., заплатата да стане 1300 лв., осигуровките пак същите, но вече внасяни отговорно от собственика им?
27 Октомври 2010 21:22
алоооу, аполитичния,

представяш ли си колко загубено време ще има, ако всеки работник цъфне на опашка пред нои с левчета в шепата да ги внася? по 2 дни отпуска месечно само за тази дейност отиват одма.
-
то да не е като при онези загнилите, дето пускаш един чек по пощата и си готов
27 Октомври 2010 21:29
Apolitichen - в крайна сметка, би трябвало, който на колкото се е осигурявал толкова да получава.

Всеки се е подписвал под заплатата си и е знаел колко осигуровки са му плащани. Хората са пълнолетни и вменяеми нали? Тогава какъв е проблема, ако трябва и 50 лева да им е пенсията. Все пак това е ранна пенсия и хората е ясно, че ще продължат да работят.

Не може все държавата да контролира, все пак това е за самият осигуряван за него е пенсията.
27 Октомври 2010 21:34
аполитичен - наистина сега поделянето на осигуровките, дава възможност и двете страни да си ги приспадат щото си мислят, че са в далавера. Трябва само едната страна - работодател или работник да ги плаща всичките.
27 Октомври 2010 21:48
Тулумбаджи, като е правил Ковачки заедно с работниците си далавера, що не е арестуван Ковачки и що сега ние трябва да плащаме на работниците му - съучастници в далаверата? А стига популизъм, де! Бива, бива, ама чак толкова не бива!

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
27 Октомври 2010 21:48
Мъдро решение!
Тази година -полу-национализация, догодина - тотална национализация.
Аз, семейството ми и всички роднини от село подкрепяме мероприятията на народната власт за тази година и половина неспирен възход!
27 Октомври 2010 21:54
представяш ли си колко загубено време ще има, ако всеки работник цъфне на опашка пред нои с левчета в шепата да ги внася? по 2 дни отпуска месечно само за тази дейност отиват одма.


Ти май никога не си внасял осигуровки?На всеки ъгъл има банки, какво ще правиш в нои?

Редактирано от - nikcv на 27/10/2010 г/ 21:55:17

27 Октомври 2010 21:57
Нали прехвърлянето на 500 милиона към НОИ беше противоконституционно. Излиза, че компромисният вариант за 100 милиона е само 20% противоконституционен. Е толкова...???. Може!
27 Октомври 2010 22:00
В същност май само 100 милиона има в наличност, а останалите са виртуални.
27 Октомври 2010 22:11
Що бе, кво Му е да бъде нацепен?
27 Октомври 2010 22:24
каквито и да са причините за прехвърлянето на лични партиди в частни пенсионни фондове, такова решение ще донесе повече вреди, отколкото ползи. Няма съмнение в това.
27 Октомври 2010 22:44
Като прочетох заглавието си помислих, че по Коледа ще има избори.
27 Октомври 2010 22:48
И като един сущий "Титаник" ще потъне след половин час.
Из ледените води плават герберяци, а прогресивната общественост възторжено скандира: "Хак ви е! Хак ви е!"
27 Октомври 2010 22:58
Цитат от един друг форум: - "Ако ББ беше капитан на Титаник, он немаше потъне!"
27 Октомври 2010 23:09
... мислех си, че Боко ще изкара по-дълго време, ама онова хемафродитче, финмина му, ще го капичне скоро-скоро ... дай Боже .... и повече да не се повтаря ...
28 Октомври 2010 01:38
Бойко Борисов изчислил, че мъжете щяли да получават пенсия средно четири години.
И това ли не можете да плащате, синковци?
28 Октомври 2010 05:31
nikcv


27.10.2010 г. 22:44:21 Като прочетох заглавието си помислих, че по Коледа ще има избори.

Никчо, избори - едва ли, ама този път си пропуснал да подчертаеш, че Той е прав. Май дежурствата ти идват в повече

Редактирано от - engels! на 28/10/2010 г/ 06:23:57

28 Октомври 2010 05:47
А аз мислех, че Боко ще изкара по-малко, но българинът е уникален мазохист.
28 Октомври 2010 07:07
Пълен хаос! При който надделяват полуграмотните самоуверени инфантили - не знаещи по болшевишки съмнение.
Те са на пуберския принцип: "Прави, каквото трябва - да става, каквото ще".
---------------------------------------
Блогът на Генек
28 Октомври 2010 08:15
Из ледените води плават герберяци, а прогресивната общественост възторжено скандира: "Хак ви е! Хак ви е!"

И смесен запалянковско-медиен оркестър бодро свири "По-близо до теб Господи"
28 Октомври 2010 08:19
Нали НОИ и ППФ изпращат всяка година отчет на титуляра за движението по партидата му.

Аполитичен, НОИ от 2005г. престана да изпраща такива сведения на осигурените лица. А от 2006г. събирането и на вноските, и на информацията за осигурените лица, е работа на НАП.
Доста изоставаш...
28 Октомври 2010 09:12
"Аз мислех" e достатъчно и като форма и като съдъжание
И може да мине за талантливо поради размера.
С добавката, става трагедия.
28 Октомври 2010 09:16
Само забележете, че министърът на финансите е силно притеснен, че ако пенсионната реформа не стартира 2011 г. на него се пада тежката задача да осигурява допълнителни пари. Ами аз досега не съм видяла нещо положително във финансовата политика на този така наречен министър, освен геноцид над хората. Ни фискална дисциплина, ни някакви съкращения, ни инвестиции и т.н. Само увеличаване на данъци, сега осигуровки, цени и т.н., всичко на наш гръб. Оказва се, че не само г-н премиерът толкова си може, а и финансовият ни министър пък хич не може!
28 Октомври 2010 09:18
Така и не разбрах, защо хората трябва да бъдат осигурявани, а не се осигуряват сами.
е как защо, ами така .. идва момента и ТОЙ ти казва, ето давам Ти пенсия, да живееш още средно 4 години ако си мъжко. А ако си антигробар нема пенсияааааа! Таткото на збиротъка остатчен е суров но справедлив.
28 Октомври 2010 09:27
Даниела Петкова от асоциацията на професионалните фондове призна, че фондовете нямат достатъчно средства да изплащат ранни пенсии от 1 януари 2011 г. Тя обаче е категорична, че за по-младите клиенти е по-изгодно да останат при тях, защото след години ще могат да получат по-добри пенсии, отколкото от солидарния стълб.
Е, ако от солидарния стълб/НОИ/ пенсията е 50 лева, може и да е вярно, че от ППФ ще получат по-голяма пенсия.
28 Октомври 2010 09:29
Горкото добиче...(см.горе)
28 Октомври 2010 09:34
Много скокообразно се правят промените в пенсионната система и това е грешка. При това всяка дребна промяна се кичи с гръмкото има реформа. Възрастта за пенсиониране трябвало да се увеличи, ами направете го плавно - по 1 месец увеличение на година. После проблема с раннопенсиониращите срутва всеки замисъл и е повече от очевидно, че ранното пенсиониране трябва да отпадне напълно. Проблемът тук е, че това засяга привилигерованите при всяка власт - МВР и МО и затова нищо няма да се промени, което прави нерешими проблемите в пенсионната и здравната системи.
28 Октомври 2010 09:43
И балетистите...
28 Октомври 2010 09:48
Проблемите са ТРИ :
1. Бюджетните трябва да плащат от ЗАПЛАТИТЕ СИ понастоящем социалните и здравни осигуровки ! И никакви „обезщетения „ при пенсиониране от 20 заплати !!!
Големите им заплати ДОСТАТЪЧНО ги обезщетяват за НИЩОПРАВЕНЕТО !!!
2. НАП да не се правят на улави, а да събират неиздължените осигуровки по принудителен ред.
3. " Мургавите събратя " да получават социално и здравно осигуряване / грижи САМО срещу определено количество общественополезен труд , а който не иска да работи - извън системата !!!
Иначе, както и да я въртим и сучем- сметката ВСЕ НЯМА ДА ИЗЛИЗА !!!
ТРИ МИЛИОНА И СТО ХИЛЯДИ , извън пенсионерите и децата, НЕ ПЛАЩАТ , а САМО КОНСУМИРАТ !!!
Това НЕ е солидарност - това е РЕКЕТ !!!

А на поредното малоумно юпи ДЯНКОВ ще кажа само " И НЕ ОСПОРИВАЙ ГЛУПЦА !" Да си купува билета за УСЯ-то и да се разкара малоумният идиот...
28 Октомври 2010 09:48
Те са на пуберския принцип: "Прави, каквото трябва - да става, каквото ще".

Не бих охулил принципа така Генек.Мисля, че дяволчето е скрито в това "трябва", просто много разтегливо понятие за пасмина, хабер си нямаща какво всъщност трябва.
28 Октомври 2010 10:05
никцв:

Ти май никога не си внасял осигуровки?На всеки ъгъл има банки, какво ще правиш в нои?

работил съм в банка, обслужваща нои, и много добре знам какви стълпотворения стават от пето до десето число всеки месец. като при това идват счетоводители - т.е. хора подготвени по материята, често с нареждания за няколко фирми. и пак има колкото искаш разправии, невярно попълнени платежни нареждания и т.н. щуротия огромна.
-
цифровите подписи и подаването на декларации и плащанията по електронен път помагат, но не достатъчно.
-
ха сега в тази картинка замени всеки счетоводител с 50-100 работника, които хал хабер си нямат от попълването на вносна бележка или платежно нареждане (ако е от друга банка), тълпят се, бързат... времето, необходимо за внасяне на вноските за един месец ще е между 2 и 4 месеца по личните ми наблюдения.
28 Октомври 2010 10:17
До всички, очакващи чудеса:
Ако изборите бяха днес, ГЕРБ-138 депутати, БСП- 53, ДПС- 26, сините-12, АТАКА-11....Къде е промяната? Или по важното-къде е НАДЕЖДАТА ?
28 Октомври 2010 10:30
От няколко години осигуровки се правят върху минимални осигурителни прагове според всяка професия и бранш. При добив на въглища например сумите са от 370 до 768 лв. за 2011 г.

Тъй, тъй! И не само, че се осигуряват на минималните прагове, но и нередовно.
После се получава:"Дайте да дадете!", демек да проявите солидарност.
28 Октомври 2010 10:50
valeri39,
в първата си точка си в дълбоки грешки. Първо, не бюджетните, а държавните служители. Второ, ако си плащат и те 40% от осигуровките, както всички останали, то трябва да им върнат и намалените преди това заплати, точно заради тези осигуровки, към предишното по-високо ниво. Това автоматично означава две неща: по-голям общ размер на осигуровките изплащани от работодателя /държавата/ и от дъжавния служител, което е добре за осигурителните системи, но е лошо за бюджета. Означава още и по-голям размер на осигурителните суми за държавните служители, което е добре за тях и лошо за останалите. Накратко - твоето предложение води до повече облаги за държавните служители и загуби за останалите, а аз много се съмнявам, че точно това ти е била целта.
28 Октомври 2010 10:52
Олд,
не принципа - криещите се зад него. Не съм се изразил ясно, сори!
И май към валери - БЮДЖЕТНИТЕ плащат от заплатите си, ДЪРЖАВНИТЕ СЛУЖИТЕЛИ са обгрижвани от бюджета. Бюджетни са даскали, лекари, културни дейци и т.н. Но не са ДЪРЖАВНИ СЛУЖИТЕЛИ!
П.П.
Хиксът ме изпреварил.
----------------------------------------- -
Блогът на Генек

Редактирано от - генек на 28/10/2010 г/ 10:57:40

28 Октомври 2010 12:01
Натиснете тук
28 Октомври 2010 12:37
От няколко години осигуровки се правят върху минимални осигурителни прагове според всяка професия и бранш
.

Тази Шулевщина никога не съм я разбирал и до ден днешен не успявам да я разбера. С въвеждането първо на задължително осигуряване на минимална заплата, а по-късно на задължително осигуряване върху минимални прагове по професии, развързаха ръцете на работодателите да рекетират работниците си да подписват официални трудови договори на тези минимуми. Някои дори с условие осигурителната вноска да е за сметка на заплатата. В условията на безработица, ниски доходи и пр. това принуди работниците да се съгласяват на тези условия. Държавата се оттегли от контролните си функции, като си гарантира някакъв гарантиран минимум постъпления от осигурителни вноски и после се чуди защо парите не стигат. Това е същата простотия както задължителната такса при изповядване на сделки с недвжими имоти - таксите задължително да са процент най-малко от данъчната оценка. И пак с цел да си гарантират някакъв задължителен и сигурен минимум от постъпления.
Сега всичко се връща - цената на труда се повишава неофициално, но осигуровки и данъци остават на минималните прагове. Цените на недвижимите имоти през годините се повишаваха, но постъпленията от сделките останаха на минимума. Е, не я схващам логиката и това си е. При добра контролна система всичко трябваше да е на светло и бюджетът да е пълен, и НОИ да е пълен, и НЗОК да е пълна и пр.
Разходите за издръжка на високоплатен контролен апарат ще се изплатят многократно.
Сега затъването е толкова дълбоко, дефицитите са толкова големи, въобще бъркотията е обхванала всичко в страната и всички мерки са като стъпки на сляп човек по път, до който има пропаст.
28 Октомври 2010 12:52
hamer, единственият реален вариант за повишаване на заплатата е да има недостиг на работна ръка. Всякакви други държавнозадължителни почини са априори обречени.
28 Октомври 2010 12:57
Същото се отнася и за нивата на осигуряване -- ако се направи така, че е задължително да имаш официални доходи, адекватни на имуществото и стандарта на живот, а също и пенсионната вноска да не потъва в бездънна яма, хората сами ще се осигуряват адекватно. Защото в момента за работниците е по-изгодно да се осигуряват на минимума (иначе просто ще взимат по-малки заплати, за сметка на по-големите осигурителни вноски).
28 Октомври 2010 12:58
А, също и осигурителните тавани - сега вече има доста хора, които получават много повече от 2000 лева заплата, вкл. и бюджетни и държавни служители. Но те се осигуряват на тавана. Защо? Нали техните осигурителни вноски ще бъдат много по-големи, нали това е полезно за солидарната система? И ако имаше контролен апарат, нямаше да съществуват съменния, че някой се осигурява на голяма заплата, без реално да я получава? Или отново далаверата е за "нашите" пенсионни фондове, където е вторият стълб? А че докато дойде време за пенсия на родените след 1960 г., в т.ч. и от втория стълб, НОИ ще изнемогва, събирайки минимални и ограничени от таван вноски?
Може би това е част от Ран-Ът плана за скоротечно изчезване на пенсионерите, но както се оказа, това не се случи. Дори отчно обратното - в България съвсем скоро ще останат само пенсионери. И тогава?
28 Октомври 2010 13:01
Гошо, това което казваш всъщност не е осигуряване, а си е спестяване за черни дни. Такъв подход изключва съществуването на осигурителна система въобще - тази роля могат да я изпълняват банките, застрахователите, инвестиционните фондове, борсите, а защо не и дюшеците и бурканите.
28 Октомври 2010 13:07
Може би това е част от Ран-Ът плана за скоротечно изчезване на пенсионерите, но както се оказа, това не се случи. Дори отчно обратното - в България съвсем скоро ще останат само пенсионери. И тогава?

'ми както го правят роднините на Петкан... :

- Огинче, голям котел отгоре, зарзават и лов на... по-малко подвижните.

Лошото е, че манджата трябва да се вари по-дълго време!

Редактирано от - Eisblock на 28/10/2010 г/ 13:09:35

28 Октомври 2010 14:40
ORLIN,
/:/ "Така и не разбрах, защо хората трябва да бъдат осигурявани, а не се осигуряват сами..."
......................................... ......................................... .....................................
Защото някога, някъде, някакво депутатско(закон!) Мнозинство така е РЕШИЛО!
Демокрация Е, БЕ!
Впрочем, ИМА и хора, които се осигуряват сами-САМООСИГУРЯВАЩИТЕ се(те са сами на себе си Работодатели!)!
А други ги осигуряват тези, които ползват труда им за собствена Печалба-.Работодателите ИМ(по-скоро, ТрудоВЗЕМАТЕЛИТЕ им-ЗаплатоДАТЕЛИТЕ им!)!
28 Октомври 2010 14:43
А, също и осигурителните тавани - сега вече има доста хора, които получават много повече от 2000 лева заплата, вкл. и бюджетни и държавни служители. Но те се осигуряват на тавана. Защо?

А държавата ще им гарантира ли при пенсиониране, че ще получат адекватни пенсии? Или като плащат да са "солидарни", а като стане време за получаване да им орежат пенсиите пак да са "солидарни".
28 Октомври 2010 14:53
Малко странно е когато политици говорят за "национализация" по случая.Дори стяли да сезират Конституционен съд!Евентуални загуби на частните фондове не са на работниците.А на Държавата, kоято им ги е поверила.Дали не е там "кучето".(Вноските не са доброволни, а договорите между фонд и работник може да има множество, всякави)
Параграфе кажи
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД