Пенсионната реформа, по която в последните дни министри, синдикати и работодатели преговарят денонощно и разнопосочно, се върна в изходна позиция. Финансовият министър Симеон Дянков изненадващо се обяви срещу идеите на социалния си колега Тотю Младенов вдигането на възрастта и стажа да започне едва през 2015 г., по които уж имаше консенсус. А икономическият министър Трайчо Трайков и военният му колега Аню Ангелов са смутени от готвената национализация на професионалните пенсионни фондове.
Затова премиерът Бойко Борисов отложи гласуването на окончателната позиция на правителството по реформата с една седмица. Дотогава Дянков и Младенов трябва да изгладят противоречията си и да се обединят около една позиция, която кабинетът ще подкрепи. Това става ясно от стенограмата на разгорещеното заседание на кабинета вчера.
"Социалното министерство напълно отстъпва от първоначалните идеи за пенсионната реформа. Не мога да разбера защо отстъпваме по този начин," възмущава се Дянков пред колегите си.
В първия вариант на промените в социалния кодекс, одобрен от кабинета, се предвиждаше от 2011 г. да започне да се увеличава стажът с по 1 година на година, като общото увеличение е 3 г. - до 40 г. за мъжете и 37 г. за жените. Възрастта оставаше без промяна. Синдикатите обаче свикаха масов протест, след който Министерският съвет изтегли внесения в парламента законопроект и започна нови преговори. Преди десетина дни беше оповестен нов вариант, според който стажът започва да расте от 2015 г. с по 4 месеца, а възрастта - от 2024 г. с по 6 месеца. Твърдеше се, че по него има пълно съгласие.
Вчера обаче Дянков настоя не само за увеличаване на стажа от 2011 г., но и на възрастта. Според него разликата между двата срока на реформата "отива в бюджета". "Един вид социалното министерство, отстъпвайки и взимайки по-лесния път, дава на Министерство на финансите тежката задача да намира допълнителни пари във всички тези години", обяснява финансист №1. Мнението му допълнително натежава от мисията на МВФ, която преди ден настоя за спешни промени в пенсионната система - увеличаване на стаж и на осигуровки едновременно от догодина. Според Дянков фондът иска възрастта да започне да се увеличава с 6 месеца на година.
Социалният министър Тотю Младенов пък е убеден, че промените трябва да се отложат. "Тежестта се поема от хората от 2000 до 2010 г., когато непрекъснато се увеличаваше стаж и възраст. Нека да си починат една-две години хората и ще продължим да го правим", обяснява Младенов. И цитира разчети, свързани с демографската картина. На въпроси на Борисов и Дянков как тези разчети са се променили в рамките на 1 месец Младенов се оправдава, че "преди хоризонтът на реформата бе 4 години, а сега е 20 години".
"Неслучайно толкова правителства толкова години отлагат взимането на каквито и да било решения, защото това не само че не е лесна тема, тя касае реално човешки съдби. И всеки един от своята си камбанария е прав за себе си", обобщава премиерът. И дава една седмица срок на всички да излязат с обща позиция.
Вчера не се стигна и до разплитане на проблема с ранното пенсиониране. След няколко часа дебати в най-различни формати, включително и при премиера Борисов, се роди нов вариант - всички, на които им предстои ранно пенсиониране до 2014 г., да го направят през НОИ. За целта в НОИ ще се прехвърлят сумите по партидите само на тези хора. От 2011 г. в института ще влизат и допълнителните вноски, но само за тези лица. По груби сметки на професионалните пенсионни фондове те ще прехвърлят в НОИ около 100 млн. лв., които имат в наличност, без да се налага да развалят активи и инвестиции. Според Дянков фондовете ще започнат да плащат ранни пенсии самостоятелно от 1 януари 2014 г.
Даниела Петкова от асоциацията на професионалните фондове призна, че фондовете нямат достатъчно средства да изплащат ранни пенсии от 1 януари 2011 г. Тя обаче е категорична, че за по-младите клиенти е по-изгодно да останат при тях, защото след години ще могат да получат по-добри пенсии, отколкото от солидарния стълб.
На практика новото предложение повтаря сегашната схема, но вместо парите да идват периодично само когато човек поиска да се пенсионира от НОИ, ще дойдат накуп. "Което пък е приемливо и за министерството на финансите. Защото този дефицит, който ще се отвори, ако просто се беше отложило цялото решение, както беше първоначалното предложение на социалното министерство, сега един вид ще се покрие от тези средства", обясни финансовият министър Симеон Дянков. По разчети за нови ранни пенсии догодина на НОИ ще трябват около 36 млн., а през 2013 г. ще са нужни вече около 200 млн. лв. за изплащане на пенсиите, отпуснати през трите години.
"Нас това решение ни удовлетворява, защото гарантираме правата на хората за още четири години. След това ще видим", обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. Работодателите пък поискаха допълнителни разчети до петък, за да излязат със становище.
Премиерът пък е изключително възмутен от обвиненията в национализация и връщане към комунизма. "В тези фондове внасят и родените след 1960 г. и те имат там вече събрани около 3 милиарда лева. Ние тези пари не ги пипаме. Сиреч, не говорим за национализация или за каквото и да било, те остават там", обяснява той.
ПРИМЕР
И вчера Борисов се опита да обясни проблема: "Създава се един фонд. "Топлина" ми е така най-избистрен. Създава се този фонд. Накарват се всички работници в тези предприятия, в случая на Христо Ковачки, да минат в този фонд. Веднага се завеждат на минимална работна заплата и започват да внасят много малки вноски. И като тръгнат тези хора сега да се пенсионират, какво казват: Дайте от държавата на всички, които са си плащали достатъчно, да ни компенсирате парите. Иначе стачкуваме." Съмненията, че много от хората в тежките професии са осигурявани на минимални суми, се засилват в последните дни. От няколко години осигуровки се правят върху минимални осигурителни прагове според всяка професия и бранш. При добив на въглища например сумите са от 370 до 768 лв. за 2011 г.
РЕФОРМАТОРИ
В пенсионния спор се включва и военният министър Аню Ангелов макар и с внимателното встъпление: "Няма да взимам отношение по общия въпрос, въпреки че и на мен ми е неудобно, че индивидуални партиди се закриват и се прави солидарен фонд." Той иска разяснение по една поправка, която досега стои встрани от общественото внимание. Хората, които работят в най-тежките позиции на първа категория труд - някои летци, парашутисти, подводничари, водолази, както и участници в мисии, ще бъдат ощетени, тъй като при тях годините ще се преобразуват като при останалите от същата категория. Това означава по по-неблагоприятна формула и според военния министър ще доведе до 45% загуба от номиналния размер на тяхната пенсия. "Това води само и единствено до едно, и това не касае много голяма група от хора, това води до изпразване от военни летци на ВВС, където има лавинообразно увеличаване", уточнява министърът.