В продължение на 2 години - от 2007 до 2009 г., разходите на вътрешния министър Цветан Цветанов и съпругата му Десислава са повече от приходите им като доходи и спестявания и не е ясно как те са плащали за битовата си издръжка.
Това показва предоставена на "Сега" от НАП справка за всички трудови и извънтрудови доходи на Цветан и Десислава Цветанови, декларирани в данъчните им декларации. Вчера вицепремиерът Цветан Цветанов отговаря в парламента подробно за имотното си състояние, но част от оповестените от него числа породиха нови въпроси.
За периода 2007-2009 г. Цветанов и съпругата му са имали чист доход след облагане с осигуровки и данъци от 187 258 лв. (виж таблицата). Към тази сума трябва да се добавят и декларираните от Цветан Цветанов 47 872 лв. спестявания през декември 2006 г., когато той напуска поста зам.-кмет в Столичната община. Или от двете пера - доходи и спестявания, през 2007-2009 г. Цветанови е следвало да разполагат с общо 235 130 лв.
В интервюто си пред Нова телевизия миналата седмица шефът на НАП Красимир Стефанов съобщи, че през 2008 г. Цветанови са платили със свои средства 139 814 лв. за апартамент в кв. "Изток". При встъпването си на поста министър през 2009 г. Цветан Цветанов декларира и 102 950 лв. спестявания. Т.е. семейството е имало на разположение общо 242 764 лв., а официалните му доходи за този период са 235 130 лв. И това при условие че в периода 2007-2009 г. то не е правило никакви битови разходи - за храна, парно, ток, облекло, деца и т.н.
Доскоро министър Цветан Цветанов твърдеше, че за закупуването на апартамента в кв. "Изток" е помогнал и тъстът му. Вчера Цветанов посочи точна цифра за дарението - 30 000 лв., но обясни, че с тези пари всъщност е платена част от ремонта на къщата му в село Шума.
Въпроси повдигнаха и обявените от Цветанов в парламента доходи от заеманите от него различни постове в последните години. Така например той твърди, че като зам.-кмет на Столичната община е получил общо 50 370 лв., или доходът му е бил 4197 лв. на месец. Цветанов беше зам.-кмет от 1 декември 2005 г. до 1 декември 2006 г., т.е. повечето от тези средства са генерирани през 2006 г. В декларацията си пред НАП обаче за трудови и извънтрудови доходи за 2006 г. Цветанов е посочил много по-ниска сума - 32 381 лв. бруто. Или излиза, че само през месец декември 2005 г. той е получил като зам.-кмет 17 989 лв.
В доходите на Цветанов вчера се появи и ново перо. Досега беше известно, че Цветанов е получавал 1200 лв. бруто заплата от партия ГЕРБ от март 2007 г. до юли 2009 г. Вчера вицепремиерът обяви, че паралелно с това е взимал и заплата от сдружение ГЕРБ, като за периода 2006-2009 г. натрупаната сума е 41 584 лв.
Неясни остават и приходите от консултантски договори и от извънтрудови правоотношения на министъра. Цветанов вчера отново отказа да каже кой точно му е плащал, но уточни, че договорите са три. "Първият, който е от 2007 г., е за "Заключение относно системите за контрол и наблюдение, сигурност и охрана на офис сграда. Информация относно нивото на престъпността в страната през годината", получени са 14 хиляди лева", обясни Цветанов. Консултацията през 2008 г. е била за 7000 лв. на тема "Режим на пребиваване на чужденци в България. Ниво на сигурността в България и мерки за сигурност и борба с престъпността. Осигурените и предвидените от държавата инструменти за защита на гражданите". Цветанов е консултирал и през 2009 г. за "Ниво на сигурност в България. Данни за криминогенната и организирана престъпност. Приоритетите, свързани със сигурността на инвестициите в България, и препоръки за защита на инвестициите", като е получил 19 хиляди лева. Сумите били получени от три различни фирми, които нямали нищо общо помежду си.
Засега не е известно от каква стопанска дейност през 2009 г. Цветанов е спечелил 14 250 лв., декларирани от него пред Сметната палата.
Цветанов разказа и за доходите на тъста си, който продължава да работи и има дял във фирма. "За периода 2004-2009 г. той е получил доход от 82 338 лв., а заедно с други приходи от продажби сумата нараства на 96 000 лв., без пенсиите - неговата и на съпругата му", обясни Цветанов. Затова родителите на Десислава имали възможност да закупят апартамент и гараж в София, който даряват на внучката си, и да им дадат като дарение още 30 000 лв. "Много е важно, когато човек влиза в политиката, да знае с какво влиза и когато излиза, да знае с какво ще излезе. Аз ви показвам какво е имал Цветан Цветанов в хронологията на събитията. Явно "октоподът" действително много сериозно се е впил с всичките си пипала във всички структури, дори и в българския парламент", заключи министърът, който бе изпратен от депутатите на ГЕРБ със ставане на крака и бурни аплодисменти.
--------------
Шалтер
--------------
По настояване на ГЕРБ отчетът на Цветанов бе излъчен по БНТ и БНР. Прякото предаване обаче приключи преди дебатите за създаването на временна анкетна комисия за имотното и финансовото му състояние, която бе поискана от 70 депутати от ДПС, БСП и независимите на Яне Янев.
"Шокиращото повишаване на благосъстоянието на фамилията на вътрешния министър странно съвпада с влизането му в политиката", заяви Янев. "На баланса, който представи Цветанов, може да завиди всяко едно средно голямо предприятие", констатира съпартиецът на Янев от РЗС Емил Василев. "Истинската цена на апартаментите на Цветанов е в получените от продалата ги фирма обществени поръчки за над 20 млн. лв.", коментира Румен Петков от БСП.
|
|