България бе приканена от Съвета на Европа да се отнася по-грижовно към малцинствата си, след като комисарят по човешките права Томас Хамарберг и премиерът Бойко Борисов влязоха в спор заради роми, мюсюлмани и македонци.
Хамарберг отправи препоръка към Борисов да подобри държавната политика към тези три групи, след като остана недоволен от негово писмо от 3 ноември. Още на 4 ноември той реагира с искане да се подобрят жилищните условия на ромите, да се даде повече свобода на мюсюлманите при избора на главен мюфтия и да се осигури "пълно и ефективно спазване на правата и свободите на македонското малцинство".
Комисарят, който е швед, бе поискал преди месец обяснение от премиера за тези три групи, след като получил оплаквания от техни представители. Точно преди година той посети ромско селище в квартал "Република" в София и остана недоволен от лошите жилища и отвратителната хигиена. Борисов му обясни, че не може да им предостави повече жилища, защото в квартала постоянно идват нови пришълци, за които трябва да се грижат други общини. За мюсюлманите той посочи, че би помагал да уредят спора си кой да им е главен мюфтия, но не може да отменя съдебни решения, които отхвърлят искания за регистрация, "базирани на фалшифициран устав". А за македонците напомни, че им е дадена пълна свобода да се сдружават в ОМО "Илинден" и ОМО "Илинден"-Пирин, но се въздържа да ги определи като "македонско малцинство".
В същото време Франция оправда експулсирането на роми от България и Румъния, като ги нарече "номади", за да избегне определянето им по етнически признак и да не бъде критикувана за дискриминация.