:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,150
Активни 896
Страници 3,080
За един ден 1,302,066

Турция вече не признава дипломите на българските университети

Всички записани у нас студенти ще трябва да се явяват на допълнителен изпит заради съмнения в качеството
След като преди години Гърция отказа да признава автоматично дипломите на български университети и въведе приравнителни изпити, към драстичната мярка прибягна и Турция. Българските дипломи вече не се признават в Турция и за студентите е въведен много тежък приравнителен изпит, съобщи председателят на Дружеството на турските студенти в България Сердар Къзълдаг. Според него крайното решение е взето заради случаи на фалшиви дипломи и ниско качество.



"Турция прилага подобни ограничения и към други държави, но те не са от Европейския съюз. Приравнителни изпити има за студенти, завършили в страни като Иран и Азербайджан", обясни Къзълдаг. Той уточни, че проблемът излиза на дневен ред, защото на приравнителен изпит са поканени да се явят първата група от около 50-ина студенти. "Информирали сме за случая министъра на образованието, разговори текат и с посолството на Турция", допълни Къзълдаг.

Решението на Турция да въведе допълнителен изпит ще засегне една от най-големите общности на чуждестранни студенти у нас. По данни на Дружеството на турските студенти у нас в български университети учат около 6000 души от Турция. Само малка част от тях са потомци на изселници, повечето учат като чужденци срещу високи такси. Според Къзълдаг турските младежи избират България, защото местата в турски университети не достигат, а частното висше образование е много скъпо. "Около 2000 от нашите студенти учат в Техническия университет - София. Много студенти има в Медицинския университет, в Софийския. Тук таксите са от 3000 до 6000 евро, докато в Турция е 3-4 пъти по-скъпо и стигат до 20 000 евро", обясни Къзълдаг. Според него взетото решение не е в интерес нито на студентите, нито на университетите, защото може да доведе до отлив от кандидати.

За формално обучение на студенти от Турция с цел получаване на диплома се заговори усилено покрай разкриването на множество незаконни филиали, включително на държавни университети. Спадът на качеството бе и причината Гърция да въведе лавинообразно растящ брой от приравнителни изпити. След присъединяването ни към ЕС обаче южната ни съседка и други 7 държави от съюза бяха дадени на Европейския съд в Люксембург заради непризнаването на български дипломи. Този проблем бе уреден в Гърция тази година.
101
8802
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
101
 Видими 
07 Ноември 2010 19:21
При такова висше образовение (като българското) скоро и Конго ще престане да признава дипломите ни.
07 Ноември 2010 19:40
При такава антиреклама (меко казано) през ден по всички медии от страна на Пицко и Игнатов скоро и българска филология в СУ да са завършили, пак ще ги подлагат на изпит по български език. Щото преди да се вдига гюрултия с "феодални старци", "не ви съветвам да отивате в СУ" и пр., трябва да се мисли за отзвука и ефекта. Стига да можеш да мислиш.
07 Ноември 2010 19:41
А Мумията продължава да рови...за наша сметка.
-----------------------------------
Блогът на Генек
07 Ноември 2010 19:50
Боже тези Мухлъовци дето замитат да учат в БГ!?!ще плащат повече!
07 Ноември 2010 19:50
Публична тайна е за какво става въпрос.
07 Ноември 2010 20:09
И Метрополията се произнесе ...
07 Ноември 2010 20:14
Срещал съм турски студенти - учудих се на какво основание те са приети да учат в български университети!!! Та те не биха се класирали дори за гимназиално образование.
Но положението е ясно - за 5000 лв. на семестър нашите университети са готови да приемат откровени неграмотници. С което не само си плюят в малкото останал им мозък, но и в мозъците на амбициозните български студенти.
07 Ноември 2010 20:35
Сефте комендантски! Всички завършили бълг. вузове ги подлагат на допълнителни изпити - все едно карат съответното образование от начало... И това е от приблизително след 1946-48 година насам. За жалост - дошъл е Видовден... Засега от комшиите, скоро - и от другите

07 Ноември 2010 20:35
KDS, Приемат се платено обучение без изпит срещу диплом за завършено средно образование. Имат една подготвителна година, в която интензивно учат български език и основни дисциплини според избраната специалност на български език. Тази практика е много стара в българското висше образование и не е само за турски студенти - през годините са обучавани гръцки, индийски, арабски и пр. Не виждам защо на запад, като си плащат (доста повече), може да се обучават, а у нас не. Доскоро в Турция се смяташе, че българското образование е добро. И то беше добро. Преди да се юрнат да го реформират пишман реформатори и преди да почнат да искат да носи преки печалби все едно, че е цех за консерви. Нищо лично. Имам двойни наблюдения - веднъж като студентка, втори път като дългогодишен преподавател.
07 Ноември 2010 20:37
не знам сега как е, но в мед акад пред 10-12 години много чакаха да дойде изпитно време и да има гърци на изпит. мъъъъъка.
07 Ноември 2010 20:42
Прав си, KDS! Това, което пише в статията е закономерно отражение на непрекъснатото говорене от страна най-вече на некадърника И(г)натов за изключително лошото състояние на българското висше образование и неговите закани да го усъвършенства (както той си знае). Този индивид обаче не иска да признае, че това е резултат от упадъка на България във всички посоки през оследните 20 "дУмократични" години, а прехвърля вината в епохата преди 1989. Друга причина, разбира се, е безогледното приемането и толерирането на студентите от контингента на изселените в Турция преди години, стига те да си плащат добре. Всички това още веднаж показва, че в областта на образованието България няма никаква политика, както впрочем и в другите области на обществения живот.
07 Ноември 2010 20:59
Друга причина, разбира се, е безогледното приемането и толерирането на студентите от контингента на изселените в Турция преди години, стига те да си плащат добре.

Тия които са ги приемали, и тия които са им издавали дипломите, да му носят отговорността.Не разбрах обаче, с какво ви виновен Игнатов?
07 Ноември 2010 21:09
Не ми се вярва турските власти да са се повлияли само от приказките на министъра Игнатов. По-вероятно е да са огледали и препитали завръщащите се с нашенски дипломи за вишо турчета, и да са стигнали до извода, че след като за 4-5 години в България не са успели да научат дори български език, няма как да са изучили науките записани в дипломите.
07 Ноември 2010 21:18
Разказвали са ми за един случай от Живково време. Наш доцент по физика имал възможност да емигрира в Америка и съответно запитал дали ще му признаят дипломата.
От там му отговорили така "Ако си загубиш дипломата и успееш да докажеш, че си доцент по физика - няма от какво да се притесняваш".
07 Ноември 2010 21:18
nikcv, явно ти си тотално заблуден или си фанатизиран привърженик на провалилата се "партия" ГЕРБ, щом се учудваш на упреците към И(г)натов, които не са само мои, но и на огромната част от академичната общност. Всеки обективен наблюдател би забелязал без усилия лобистките мотиви на неговите действия, водени единствено от стремежа да се наложи модела на Сороския НБУ на всички университети в България. Усилията на пишман-министъра са насочени към превръщането на университетите в предприятия за бизнес, а не за наука. Това, именно, е веруюто на голяма част от наплодилите се колежи и университети без покритие и затова те "подаряват" с лека ръка дипломи не само на турските, но и на други платежоспособни клиенти (не зная защо наричани студенти?)
07 Ноември 2010 21:26
Един университет, за да се ползва с престиж, следва да отговори на следните условия:
1. Да прилага еднакво високи критерии за прием на всичките си студенти без изключения.
2. Да прилага еднокво високи критерии за оценка на студентите си - също без изключения.

Не ми е известно български университет да отговаря на тези две условия. С радост ще се радвам да науча ако има такъв.
07 Ноември 2010 21:32
KDS Не само към студентите, но и към преподавателите си! За съжаление провалилият се в КС, но все пак пробутван към повторно приемане ЗРАС е свидетелство за неспазване на именно този принцип!
07 Ноември 2010 21:36
Тука явно използвате всяка статия, да правите политика.По всичко личи, че проблема не е от вчера, и може би вина за това имат най малко три правителства назад.Я вижте кога Гърците признаха нашите дипломи:



Натиснете тук

Натиснете тук

Редактирано от - nikcv на 07/11/2010 г/ 21:37:30

07 Ноември 2010 21:44
ГНевен . Всичко, кето пишете, е точно така, но за съжаление хора като никцвъ едва ли ще Ви разберат. А министърът се прави на глух - в ЗРАС, който внесе в НС и който после беше отхвърлен от КС, не намери място нито едно разумно предложение на академичната общност, нито дори на членове на Комисията по образование. Едва ли има пример за толкова агресивен, откровен и неприкрит лобизъм в цялата история на българското висшето образование. Водещ до пълната му разруха и в услуга единствено на една шепа частни бизнес структури, наречени университети. Всичко това може да се оспорва единствено от заслепени от партийни пристрастия и непознаващи образованието хора.
07 Ноември 2010 21:54
***

Редактирано от - sybil на 07/11/2010 г/ 23:42:43

07 Ноември 2010 22:02
Света София

KDS, стига вече с този "прием" - кого били приемали, как точно го приемали...
Това не е важното. В Софийския университет, когато е бил единствен в България, не са те "приемали", ами ти си се записвал! Стига да си издържал матурите.
И днес в Германия те "приемат" по горе-долу същия начин. Защо там няма абсолютно никакви приемни изпити, а?
В парижката Сорбона как те "приемат"?
Работата не е в "приемането", а в изискванията по време на следването. Щото тук е заровено кучето. И всичко тръгва от оформянето на субсидията въз основа на чисто формален критерий - брой студенти. Това е бленуваното от празни бъклици и недомумифицирани египтолози принцип "парите следват студента". Парите може да следват ученика в задължителната за обучение възраст, но не и студента - пълнолетен човек с право на избор и с отговорност за избора си, като при това висшето образование далеч не е задължително.
Кажете, къде в новоизпедепцаната "рейтингова" система е един от най-важните критерии, а именно - колко студенти в съответния ВУЗ се дипломират заедно с випуска си? Ако процентът е над 55-60, то в това висше училище има нещо нередно, повярвайте.

И второ, което е също толкова важно, един чуждестранен /извън ЕС/ студент "носи" на университета 3-6000 евро годишно. Таксата на български студент по закон е не повече от 30% от действителната му издръжка, т.е. 200 - 400 лева без медицина, архитектура и изкуства. Ако наистина в ТУ има 2000 турски студенти, Дянков трябва да му спре субсидията изцяло - университетът няма да е приритал за стотинките му.
07 Ноември 2010 22:11
Лейтенате, не съм дорасла чак дотам, че да "управлявам" нито Алма , още по-малко пък матер. Но на управляващите де-що имаше алмаматери (освен частните, естествено) в БГ-то им побеляха косите от щурмовашкия (стахановски) революционен плам на любимия ти министър, който в съчетание с вопиющата му некомпетентност е на път да ни разсмива все повече и повече. Затуй пък ще разплаче ма..та на българското образование, както 5 войни, няколко национални катастрофи и 2 революции (едната "нежна" не са успели.
07 Ноември 2010 22:13
към Nikcv: Моля не цитирайте вестникарски статии! Вестниците си пълнят площта и търсят тираж. Реалността е доста по-различна. Ама трябва да сте я почувствали лично. Другото е мазохизъм...
към ГНевен: министерот Игнатов е последната (засега) брънка от поредица нещастници министЪри. Търсете причината - лечението е следствие (лекарска мъдрост)....

07 Ноември 2010 22:27
***

Редактирано от - sybil на 07/11/2010 г/ 23:44:21

07 Ноември 2010 22:31
Нито управлявам, нито отговарям за чуждестранни студенти, нито им преподавам или изпитвам. Какви длъжности заемам и с какво се занимавам не е обект на дискусии в този форум. И напомням, че форумът има правила!!! Надявам се да не се налага да го напомням и на модератора.
07 Ноември 2010 22:34
Мдам, финансирането "на калпак" дава вече своите плодове. Не се забелязва, обаче, никаква идея за промяна на тази безумна идея.
07 Ноември 2010 22:49
***


Бел. на модератора:
1.10. Потребители, които предизвикват спорове и скандали и насаждат неприязън към потребител или група потребители, подлежат на директен бан.


2.1 Изрично се забранява разпространението на каквато и да е лична информация за участниците без изрично тяхно съгласие. При спорни случаи – що е разгласяване на лична информация, окончателно решение ще има модераторът.


Редактирано от - sybil на 08/11/2010 г/ 01:17:48

07 Ноември 2010 22:49
Едва ли е толкова трудно, Ди Хексе. Нужно е да се поогледаме малко. Модели - много. В Литва например всяка година отпадат задължително по 10 % от съответния курс - тези с най-нисък успех. Финансирането не се променя ни най-малко, но студентите са мотивирани да учат и да знаят. Завършват около 50 % от приетите.
Мисля за съжаление, че след 4-5 години ще започне да дава плодове и още по-безумната (за България) идея всеки университет сам да си произвежда доктори, професори и доценти. Ако се съди по правлника на МОМН, в т.нар. журита преобладаващата част от членовете трябва да са задължително вътрешни за университета хора. Което предрешава избора. Тепърва предстои да си говорим за "качество".
07 Ноември 2010 22:54
Лейтенанте, ако отвътре те тегли към дейности, свързани с определени служби, що спориш за образование. Очевидно е, че не се ориентираш добре в проблемите. Законодателните решения, общата политика и стратегия, финансирането в образованието не се определят и не зависят от отделните университети. А това ръководство на МОМН е изключително самонадеяно и недиалогично, на ректорите не обръща внимание дори. Иначе Игнатов не го познавам, като човек може и да е симпатичен. Аз го одумвам като институция, а не като личност.
07 Ноември 2010 22:59
Уф, колко неприятно, а тъкмо мислех да поема точно към Турция да се реализирам... е верно турският щеше да ми е проблем, ма сега това отпада от дневен ред.
А иначе проблема е най-вече икономически... и по-малко политически, и ГЕРБ и министър Игнатов нямат много общо с него, нито пък могат да направят кой знае какво за решаването му... то и не е кой знае какъв проблем де. Просто стената между ЕС и Ориента започва да се оформя и този път ние сме от към Европа...
07 Ноември 2010 23:00
Като цяло съм съгласен с кошоолар, ама хайде да не сторват кусур на дипломираните младежи от Бургаския свободен...че ако не е той -горките деца никога и никъде по света не ще видят "вишо"със всичките пари на тоя свят!
07 Ноември 2010 23:04
Аз не съм казала, че е трудно - но очевидно целта не е поддържане на добро образование, затова порочната практика ще продължава. Колкото до безумията в новия "закон" за научните степени и звания - обсъждахме го тук във форума много подробно покрай внасянето му, отбелязахме всички безумия, които ще последват, но безумецът игнатов има поръчки за изпълнение, а не глава за мислене.
07 Ноември 2010 23:08
Плачевното състояние на висшето ни образование няма нищо общо с Игнатов, напротив, според мен този човек е най-добрият "министър на просветата" поне от 5-6 правителства насам. Никак не харесвам пожарникарската команда, но Игнатов е приятно изключение (според мен). Учудвам се защо се обвинява nikcv в някаква маниакална привързаност, при положение, че откровени врагове на малоумното герберско управление като мен оценяват положително Игнатов.
Частично обявеният за противоконституционен Закон за развитието на академичния състав показва, че Конст.съд е котило на комунистически отрепки, в чиито уши все още отекват залповете на крайцера Аврора. В нормалните страни (за САЩ и Великобритания съм сигурен, за останалите - не) всеки университет произвежда научните (и преподавателските) си кадри и в този смисъл не е необходима никаква ВАК. Мерилото за нивото на един учен (преподавател) са резултатите и познанията му, а не титлите. Игнатов се опита да въведе такава с-ма и в БГ, но чугуните не му позволиха. Да си продукт на съветската образователна с-ма не е грях, но е грях да умъртвяваш всички останали с-ми (дори още в зародиш).
07 Ноември 2010 23:22
За пръв път да застана на страната на поробителя.
07 Ноември 2010 23:38
Не знам точно какво прави Игнатов или не прави, какви са ползите от това и какви вредите, но публична тайна е, че от доста години в Техническият университет масово се продават дипломи на турци, които дори не знаят български. Реакцията на Турция е напълно обяснима. Дори е много закъсняла.
07 Ноември 2010 23:41
В нормалните страни (за САЩ и Великобритания съм сигурен, за останалите - не) всеки университет произвежда научните (и преподавателските) си кадри и в този смисъл не е необходима никаква ВАК.

Да де, ама това е удар по бизнеса на летящите професори.
08 Ноември 2010 00:14
ау... ама даже и на виас дипломите ли няма да признават?!
08 Ноември 2010 00:33
@SvSophia: Всичко добре, ама да плюем по Игнатов и като пример за промяна на "безумната" му политика да даваме модела от Литва е.. несериозно.
Не разбрахте ли, че простото копиране на разни там модели у нас не върви, в много случаи. Това да отпадат по 10% студенти на курс, които са с най-ниския успех ще работи само в случаите, когато приемем, че това което се изучава във висшите училища е необходимото, практически насоченото и обвързаното с реалната действителност в България, което тук НЕ ВАЖИ. Как ще съдим кой е умен и кой не, на базата на ред излишни, сухарски и архаично поднесени дисциплини?
Всякакви реформи, реформички, копиране и взаимстване на модели от където и да е ще важат тогава и само тогава, когато първо качеството на преподавания материал се подобри - първо като същина и после като начин на преподаване. А за да стане това все трябва да се почне отнякъде, нали?

Не че ми е чак любим Игнатов, ама и мноого по-неориентирани просветни министри от него сме имали, айде осъзнайте се и стига сте търсили във всичко поръчкови подбуди и не знам какви глупости. Тази реформа, колкото и особена да е, поне е вид действителна промяна, избройте колко ДЕЙСТВИЯ в образователната с-ма сте видели за последните години?

Колкото до Турция - надали ли ни е най-големият проблем в момента. Че не струват дипломите, не струват, но който има акъл ще търси винаги допълнителна квалификация, а турчата у нас като само на тия дипломи разчитат, и то платени, да се оправят. ; )
08 Ноември 2010 00:42
Да, браво на поробителя! Все някой трябваше да ви каже на "академичната общност" колко струвате.
08 Ноември 2010 00:54
Доста сме го дъвкали тук калпавия ЗРАЗ на Игнатов и пак се намират люде да го оправдават с практики от най-малкото несравнимо по-големи страни
и най-важното - с много университети.
Кардозо - или какъвто си там - в Европа там, където се защитава с жури - то се съставя главно от ВЪНШНИ експерти - доста от тях са от други европейски страни, подбират се най- добрите в областта. Ха, сега ми обясни, има ли и помен от тоз принцип в закончето на боксьора с екзотична хуманитарна специалност, дето изкопирало туй-онуй при кратката си командировка в
Обединетоо кралство (платена с паричките на сорос) - ама главното не разбрало ( и май нарочно)? Ами че тази система иска доста пари - да поканиш добри експерти- где ги тез паре в таз бедна държава? За малка и бедна държава една централизирана система (което можеше да се получи с внимателно реформиране на ВАК) е и по-добра и по-евтина. А сега се чуди народа, че и магистратите, кой щял да определя научните критерии...

Похвали се повреденият в главата боксьор, че спестил 5 млн със закриването на ВАК - ама не казва колко ще похарчим с неговите менте - журита, нито колко пари ще трябва да харчи държавата за хилядите менте-доценти като него с по 1-2 публикации. Ясно, че пак от БАН ще ги вземе - то и сега, докторите в БАН получават по 40 лв, а в провинциалните ВУЗ - по 200.
08 Ноември 2010 01:27
За малка и бедна държава една централизирана система (което можеше да се получи с внимателно реформиране на ВАК) е и по-добра и по-евтина

комар,
това е така, само дето пропускаш, че това задължително върви със само държавни университети, организирани в единна система.
В междинното положение са получават летящи професори и пълна невъзможност за отделен облик и изграждане на конкурентност на отделно висше училище.
-
Другото наистина е много пъти по скъпо, но това е моделът на частна инициатива и академична автономия. Вярно, за да работи това и да има някакви стимули за качество, то трябва държавното финансиране да смени принципът си - да се финансира спрямо приетите в първи курс и след това при отпадане сумата да не се намалява. Не че в нашите условия и това няма да се изроди напълно в шуробаджанашко-корупционна посока.
08 Ноември 2010 01:35
Големият проблем на днешното българско висше образование е корупцията и покупко-продажбата на дипломи. Това пък е свързано с корупцията и шуробаджанащината в администрацията. Знания не се търсят, а хартии наречени дипломи. И каквото се търси, това се и предлага.
-
Ако дипломите не важат автоматично за заемане на държавна или общинска длъжност, а задължително се преминава през публичен изпит, организиран от независима държавна агенция, то вероятно и стимулът за знания ще се засили.
08 Ноември 2010 01:40
Все някой трябваше да ви каже на "академичната общност" колко струвате.
Решението на Турция няма нищо общо с качеството нито на академичната общност в БГ, което все още е по-високо от турското, нито на образованието. Все още няма засилили се българи да учат в Турция, а виж турци идват в Бг на талази. И точно заради това е въпросното решение - турците си направиха сметката, че вместо да се плащат пари на Бг, по-добре е тези пари да останат в Турция. Само в последните 2-3 години там се откриха 9 нови университета. Разбира се положението с преподавателите там е плачевно, но то си е тяхна работа. Та така. Иначе, както трябваше да се очаква, помиярската реакция е налице - "вижте се от академичната общност какво представлявате".
08 Ноември 2010 01:47
hamel,
и най качественият преподавател да ти преподава на китайски, ти като не знаеш този език, то какво ще разбереш ? А ако пък това са цели групи, които не знаят езика, нямат намерение да го учат, защото си плащат и никой няма намерение да ги къса и им загуби парите, дали въобще ще има някакво преподаване ?
-
Тези турци, а и други чужденци идват да "учат" в България, само и единствено защото лесно и относително евтино си купуват дипломи. И това го знаят всички.
08 Ноември 2010 01:51
А това, че турските студенти не знаели български - не са длъжни да знаят. Обучението е на чужд език, обикновено на английски. Още един път за нивото - налага се, а и по тяхно желание, им се правят встъпителни курсове по елементарна математика и физика. Миналата година вестниците писаха за един рейд на турския консул в Бургас из няколко университета, да пита защо така много късат на изпити неговите сънародници - това е за шуробаджанащината на Брайтман.
08 Ноември 2010 02:10
Доколкото знам, този изпит се изисква при заемането на държавна длъжност. Разбира се това е в противоречие с междуправителствени спогодби, Лисабон и т.н. Но както и да е. По инициатива на няколко турски университета се предвижда общообразователната подготовка, демек първите 2 години да се провежда там, а специалната - тук. Това пак е във връзка с качеството на "академичната общност".
08 Ноември 2010 02:10
hamel,
доколкото знам обучението е на български, а пък ако някъде има на английски, то ще си заслужава със скрита камера да се наблюдава как ням чете лекции на глухи.
-
В информацията на ТУ Натиснете тук, никъде не пише за преподаване на английски, а от магистърските програми за които е дадена информация само в 4 от 30 има възможност да са на английски.
08 Ноември 2010 02:13
А шуробаджанащината я употребявам в съвсем друг контекст. При турските студенти става въпрос за корупция и за нищо друго.
08 Ноември 2010 02:17
И в ТУ-София и на други места, има обучение и на английски и на немски. Турски студенти, които се обучават на български има, но те са в пъти по-малко. Като правило те са деца на изселили се и прекрасно знаят български. Отделен е въпросът, че понякога се правят на луди, че уж не знаят езика. Освен това, тези от тях, които имат двойно гражданство плащат и много по-малки такси. Имаше някакъв номер и с имената им, но не го знам точно. Но голяма част от тях се презаписаха с български имена. Така ми разказаха едни познати.
08 Ноември 2010 02:22
hamel,
за тези турски студенти, за далаверите и корупцията около тях са ми разправяли легенди. Ако те интересува, утре ще звънна за подробности и ще ти кажа съвсем конкретно кой за колко къде, как, защо и т.н. пикантна конкретика. Аз я пропуснах покрай ушите си, защото корупцията в ТУ не е нещо учудващо и неочаквано.
-
Това, обаче, което е факт е, че от ТУ просто им продават дипломи, без никакво покритие. И сега от Турция им удрят балтията.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД