:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,779,267
Активни 383
Страници 6,141
За един ден 1,302,066
Реконтра

От кризострофа към катакриза

***
Зле сме, няма съмнение. Вярно, по-добре от Германия (по мнението на финансовия ни корифей), но пък по-зле от Габон (според финансовата ни статистика). Безсилието на властниците да се справят с кризата се дължи на липсата на цялостно разбиране. То и частичното разбиране го няма, ама нейсе! Дължи се, в края на краищата, на фрагментираните им умствени смехории, на опитите им да кърпят незакърпяемите икономически кръпки.

Неведоми изглеждаха и поведенията Дянкови. Оптимизмът му - още по-неведом. Предполагам, че фатално закъснялото излизане от персоналния пубертет му се е привидяло като излизане от световната криза.

Много пъти съм се опитвал да предложа на управляващите ни субекти алтернативни социални решения, адаптирани към нашите свински условия, икономически доктрини, удачни за географските ни ширини стратегии, оригинални концепции. Никой не обръща внимание.

И това е лесно обяснимо. Просто не вдяват за какво става дума. А пък концептуалният им нихилизъм си личи от Халите.

Концептуалният подход към ситуацията изисква първо да установим къде се намираме и какво правим там, където се намираме. Да кажем - криза. Обаче каква - икономическа, финансова или безмозъчна? Световна или регионална? Малка, голяма, средна? В началото ли сме на кризата, в средата на кризата или в края на кризата? С рецесия или без рецесия? И така нататък.

В зората на промяната, помня, "червени" и "сини" се караха по въпроса докъде ни е докарал 45-годишният тоталитаризъм. В криза сме, признаваха "червените", всъщност малка криза, впрочем съвсем дребна кризичка. Каква ти криза, четвърта национална катастрофа, псуваха с демократичен патос "сините", даже четвърта и пета, взети заедно. "Не катастрофа - криза!" "Не криза - катастрофа!" Така и не стигнаха до консенсус.

Предложих им решение, категориално синхронизиращо двете крайни схващания. Да кръстим дискусионното състояние "кризострофа". С резервен термин "катакриза". Направиха се на много принципни ампета.

А това бе страшно важно. Щото от него зависи икономическата стратегия. Като дойдат едните на власт, хукват да преодоляват криза с антикризисни мерки. Дойдат ли другите на власт, хукват да преодоляват катастрофа с антикатастрофални мерки. Разнобой. И нулев резултат.

Всъщност от глобално историческа гледна точка и двете виждания са верни. Това, в което се намираме днес, е криза. От горе до долу. Въпросът е, че тази криза е перманентна, макар и с различни лица. Една криза, съставена от много кризи. Излизаме от всяка криза не за да излезем от нея, а за да влезем моментално в следващата криза. Или в следващите няколко кризи.

И това вече си е катастрофа. От горе до долу. Уникалната българска катастрофа фактически се състои в абсолютната липса на безкризисни периоди в новата и най-новата ни история.

При това положение на фона на усложнената компликация вината на финансовия министър, който не успява да се справи със световната криза, ако изобщо има вина и ако изобщо у нас я има световната криза, избледнява като илюзията за очакващото ни светло бъдеще.

Щото, за да излезеш от световната криза, трябва първо да влезеш в нея, нали. Но за да влезеш в нея, трябва да излезеш от предишната криза. Обаче как да излезеш от предишната криза (примерно кризата "Неочаквано крадливата комбинация Станишев-Сакскобургготски-Сокола"), когато не си влязъл в нея. Не си влязъл в нея, щото още се влачиш с кризата "Мадридският хайдук". Въобразяваш си, че си преодолял последствията от "Беровото безвремие", пък още те будят кошмарите от "Лукановата зима". И прочие.

Така скрибуца каруцата на националната съдба - от кризострофа към катакриза, от катакриза към кризострофа. И обратно. Главно обратно.

До окончателната победа на победната окончателност.
2
1245
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
09 Ноември 2010 11:06
Нколай, само дето не си написал че апостериори се разбра какви "ампета" бяхме, когато повярвахме че е настъпила "Голямата Промяна". Джеки Вагенщайн ни го каза от стълбите на Александър Невски на митинга на 18 Ноември 1989 - "Внимавайте, момчета и момичета, да не ви излъжат така, както навремето излъгаха нас". Само дето не уточни за кое лъгане става дума. Сигурно е имал предвид Априлския пленум. После си остана в АСО, т.е., в БСП. А каква я стори БСП - няма какво да се говори. Та от всичката тупурдия се разбра, че "Голямата Промяна" е творческо доразвиване на идеите, изказани от принц ди Салина в "Гепардът". Само дето "Сицилия" не си остана същата, ами и и таковаха мамата. Бъди здрав! Очертава се някои "трендове" в социалния ни живот да се устремят устойчиво към някаква "инфлексна точка" (питай Люба какво е инфлексна точка) и ще чакаме и твоето участие. И няма да ми се правиш на "амортизиран", щото от нещата дето пишеш се вижда че не си! Поздрави!
09 Ноември 2010 19:14
И вярно, и напълно сериозно. Не е за "После".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД