:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,216
Активни 947
Страници 2,146
За един ден 1,302,066
Писмо от “България” 1

Човещината

Димитри Иванов
Йордан Йовков писал за човещината. Той се родил през 1880 на 9 ноември. Онзи ден си спомних за него.

Докато си спомнях, студентите в София протестираха с лозунг "Искаме да учим", а студентите в Южна Каролина получиха възможност да учат за "Лейди Гага и социология на славата". Какво ли ще им обясняват тамошните учени глави? Знам какво нашенски учени глави са написали за Йовков. То не е лошо, напротив. Но някои неща не разбирам. Например:

1. "Аспекти на символното опредметяване в битийния цикъл на Йовков" 2. "Нарушената домоопазваща функция на хурката на Албена" 3. "Йовковата "Боряна" наследява инерцията от критическите прочити на "Албена" и от експлицираното предизвикателство на автора следва разминаването в критическата рецепция на двете пиеси, откъдето идва дълбока заложеност не само в чистотата на жанровите стратегии, но и в различните оптики, възпроизвеждащи като оразличителен белег за идентичност митичните начала на родовия космос и семантичното преобръщане на приказно-романтичния мит."

Вярно, литераторите са по-безвредни от финансистите, които предизвикват световни кризи и войни, но...

Ако българските студенти такива работи ще учат, по-добре за Лейди Гага да учат, а още по-добре да не учат.

Възхитих се на българските студенти, че искат да учат. И лицемерието може да ме възхити. В някой друг живот може би ще видя студенти, искащи да учат.

Аз - що да си кривя душата - навремето влязох в института "Карл Маркс" (сегашния УНСС) не защото исках да уча, а за да получа тапия, и преди това - в Софийския университет, - за да изклинча от две и половина години войниклък. От студентските бригади изклинчвах, като се хващах да мия с маркуч улиците и да поливам Докторската градинка. Не крещях "Искам да уча!". Каквото исках да науча, го научавах в Народната библиотека до Докторската градинка и от радиостанциите в световния ефир. Сега е по-лесно, понеже има интернет.

Било им студено в аудиториите на студентите. Я, милите глезанки и глезльовци! Толкова ли са кекави? Десетки години Софийският университет беше неотоплен. В аудиторията с врата към балкончето над аулата Тошо (Тодор Вълчев) получи лека степен измръзване на краката, пък на другия ден той, Кръстан Дянков и аз отидохме на ски с колежките от ИФФ, тогавашния Историко-филогически факултет. Злите езици говореха, че ИФФ значело Институт по фина флиртология, но момичетата не бяха глезли и не хленчеха, че първо с трамвай номер пет, после с теснолинейното трамвайче до Бояна, после тъгъдък-тъгъдък до заслона на бай Кръстю, до който още нямаше лифт, но при бай Кръстю имаше човещина и горещ билков чай без пари, после трамбоваш със ските на рамо до хижата без хижар, само бележка, оставена на масата:

"Кибрит, чаши и захар на полицата. Дърва отвън под лявата стряха. Одеала в долапа до нара. Измий съдовете, почисти, остави всичко както си го заварил." Човещината на едновремешните планинари, дето не клинчели, ами смятали за свой дълг да сложат на дъното на раниците си няколко тухли за построяването на хижата.

Долу София тънеше под непрогледна пелена. Тя не беше като калифорнийския смог, тъй като в София автомобилите бяха рядкост. Беше като отдавна забравената лондонска мъгла, понеже София още нямаше ТЕЦ-ове и мъглата се смесваше с дима от безброй пернишки печки. Толкова непрогледни ставаха понякога зимните софийски мъгли, че в такива дни нямаше училище. Аз бях в предучилищна възраст, но достатъчно голям, за да отворя вратата, когато позвъняваха Йордан Йовков и жена му. Йордан Йовков не искаше да го глезят и настаняват до голямата пернишка печка номер 7. Знаеше се, че той се бил настудувал на фронта при Дойран, където го ранили през 1913 като ротен командир. Той не изклинчил от войните.

Йовков споменаваше Чифуткуюсу и Чифлик Мусубей. Аз не бях чувал тези думи и исках той да ги повтори и той ги повтаряше. После разбрах, че Чифуткуюсу и Чифлик Мусубей са селата Йовково и Долно Изворово в Добруджа, близо до румънската граница. Йордан Йовков учителствал в Чифлик Мусубей, понеже в родната му Жеравна нямало вакантно място. Йовков не написал за чифутите в Чифуткуюсу, но написал за майстора на талиги в Чифлик Мусубей. Сали Яшар в разказа "Песента на колелетата".

Когато български журналисти почнаха да казват "Мъка!" или "Много мъка има на този свят!", подозирах ги, че са прочели:

"Моканина се върна при овцете, пак се залови с цървулите, които правеше от нещавена конска кожа. Бяла лястовичка. Има ли я? Пусна шилото и като погледна нагоре, каза: Боже, колко мъка има по тоя свят, боже! И пак загледа подир каруцата."

Когато Йовков каза, че е против някакъв "Хитлеримусолини" и неговия "нов световен ред", аз също бях против, понеже все ми се караха, че стаята ми е разхвърляна и не поддържам ред.

Един президент на САЩ възвести нов световен ред години след времето, когато сипвахме суровото кафе в опушеното ламаринено цилиндърче с дълга дръжка, което Йовков наричаше "долап" и много-много бавно въртеше над жарта, но не в пернишката печка, а в кахлената камина. После - опеченото кафе в по-тясното месингово цилиндърче - мелничката, на която й въртиш ръкохватката, докато ти излязат пришки на детските пръстчета, но се инатиш и не отстъпваш мелничката на големите. Кафето възвираше в бакърените джезвета, калайдисани от циганите калайджии, и Йовков казваше, че кафето става "каймаклия", ако му се добави мляна леблебия; "тънко-преварено", ако трижди кипне и се свали от огъня; "синджирлия" - ако е само с огърлица от мехурчета; хеллия - с щипка от бледозеления прашец хел от Арабия; небет-шекерлия, ако сипеш в джезвето кафе, студена вода и вместо захар небет-шекер, който също е захар, но другояче кристализирала. Захарта - заедно със смляното кафе и студената вода, а не после да подслаждаш. Но когато го питаха какво да е кафето, Йовков казваше "Все едно".

След като Йовков умря, жена му продължи да идва, докато веднъж след кафето тя си тръгна и майка ми, баща ми и аз излязохме да я изпратим до спирката на тролейбуса и тя, както пресичаше "Цариградското шосе" (подлезът към сегашното външно министерство още го нямаше; тогава нямаше подлези в София), застана на осовата линия, за да изчака минаващите коли, и един голям шевролет (номерът му не беше с цифрите, които ние наричаме арабски, а с неразбираемите за мен знаци, използвани в някои ислямски страни) връхлетя и я уби.

Вече четях Ерих Мария Ремарк. В "Zeit zu leben und Zeit zu sterben" Гребер, героят на Ремарк, пада прострелян. Пред лицето му едно цвете и "цветето ставаше все по-голямо и по-голямо, докато запълни цялото небе".

Точно както умира при Чаталджа Люцкан - цветопродавецът в разказа "Последна радост" на Йовков.

Йовков описал смъртта на Люцкан 35 години преди Ремарк да опише смъртта на Гребер. Странно.

Йовков не бил учил за писател, нито за контрабандист, но когато Добруджа станала румънска, той минал нелегално границата, за да се върне в България. Приятели го уредили на служба във външно министерство. Не напреднал в кариерата. В Букурещ го унижавали и понижавали, докато го понижили до писар. Накрая го върнали в България. Станал библиотекар. После списвал "Народна армия" и пак военен кореспондент.

В над 70 страни са издадени неща на Йовков. Преведени са на много езици, сред които арабски, виетнамски, китайски, персийски, финландски, хинди, шведски и японски. Тези Йовкови неща са от "Старопланински легенди", "Вечери край Антимовския хан", "Ако можеха да говорят", "Чифликът край границата". Също "Последна радост" със смъртта на Люцкан, "Боряна" и "Албена", където женската красота, дори греховна, засенчва греха. Така, както езичниците я схващали.

В тези Йовкови неща е трагедия за селянина да го откъснат от неговите хайванчета и от неговата земя. Но той не е социален писател. Нито военен. Той е писател на човещината. Няма капчица омраза към врага на фронта, нито предразсъдък към друговерците - турците в Чифликмусубей или чифутите в Чифуткуюсу. А български политици и историци още се пъчат да доказват, че все другите са лошите и все ние сме жертвите.

На стъпалата под двете статуи на университета младежи издигнаха лозунг "Искаме да учим!" Те не са лицемери, както написах по-горе. Те се шегуват. Или пък в главите им е имало толкова мисъл, колкото има в главите на двете статуи. Ако някой ден се направи нещо добро за България, то ще бъде направено от тях или от младежи като тях, не от "елита", който, по всичко личи, ще продължи да трупа пари и имущество. И презрение от страна на малцината по-събудени българи, проумяващи, че продължава тяхното безчовечно ограбване.
 Йовков описал смъртта на Люцкан 35 години преди Ремарк да опише смъртта на Гребер. Странно.
130
30379
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
130
 Видими 
09 Ноември 2010 19:38
При Йовков и Ремарк човещината... да ти е студено, да се потиш, да се страхуваш, да вониш, да гладуваш, да пърдиш, да криеш слабостта си или да я викаш на висок глас... са платното, върху което рисуват човечността

Редактирано от - claudius caesar august на 09/11/2010 г/ 20:23:14

09 Ноември 2010 19:47
"Нарушената домоопазваща функция на хурката на Албена"

Д.И. пак се е "отплеснал"...по Пишурката!
09 Ноември 2010 20:02
...
4. Влияние шипящих суффиксов в поезии Вознесенского на производительность труда такелажников Заполярия.
09 Ноември 2010 20:06
"Кибрит, чаши и захар на полицата. Дърва отвън под лявата стряха. Одеала в долапа до нара. Измий съдовете, почисти, остави всичко както си го заварил."

Е, няма вече такива хижари. Императиви на пазара!
09 Ноември 2010 20:06
"Йовковата "Боряна" наследява инерцията от критическите прочити на "Албена" и от експлицираното предизвикателство на автора следва разминаването в критическата рецепция на двете пиеси, откъдето идва дълбока заложеност не само в чистотата на жанровите стратегии, но и в различните оптики, възпроизвеждащи като оразличителен белег за идентичност митичните начала на родовия космос и семантичното преобръщане на приказно-романтичния мит."
Ако някой успее да го каже без грешка и без да поглежда в пищова, трябва тутакси да бъде произведен в доктор на фил. науки в Карлуковския свободен университет и да бъде удостоен със Стара планина" VІ степен за принос в световната идиотия.
09 Ноември 2010 20:07

Малко в стил късните Джони Кеш и Клинт Ийстууд, но пак
09 Ноември 2010 20:10
Добре че има още хора като Джимо да ни учат на бавните неща, на бавен живот.
09 Ноември 2010 20:11
Нечовешкото в човека е човешко!
09 Ноември 2010 20:11
Много добра статия за Йовков и човещината

(макар и критиката към днешните студенти да е малко попресолена, не тяхна е вината за нивото на образованието им, а на обществото около тях)‌ .


Творбите на Йовков и Дебелянов са (би трябвало да са) сред настолните книги на всеки, който се чувства българин ... Толкова нежна красота, поезия и дълбоки чувства, събрани на едно място, рядко се срещат в световната литература.
09 Ноември 2010 20:18
Димитри

А помня като ученици четяхме критика Симеон Султанов. Беше написал прекрасна книга за красотата в Йовковия свят. Беше написана красиво, както подобава да се пише за Йовков. А тези чудесии ала Валери Стефанов или Милена Кирова могат да накарат всеки нещастен ученик да намрази Йовков. А Йовков е прекрасен.
09 Ноември 2010 20:21
редактирано

Редактирано от - geo_19 на 09/11/2010 г/ 20:23:41

09 Ноември 2010 20:36
Каква е разликата между ДИ и Й. Йовков?
Че първият не е бил доносник.
Хахахаха...
09 Ноември 2010 20:37
Клавдий, ти да не си възпитаник на Класическата гимназия?
09 Ноември 2010 20:38
Руританец, има такива хора, ама вече не в България.
По тукашните села (по-скоро - единични ферми по цялата дължина на пътя) продават... на пълно самообслужване.
Турил човека до пътя ремарке със селскостопанска продукция - царевица, ябълки, цветя, дърва за огрев. И турил една пощенска кутия, закована с пирон - да пускаш парите вътре. И си пише - примерно 5 кочана за 2 долара. Учтиво утонил да пускат тоно, че няма връщане. Даже на едно място човека беше турил пластмасова кутия с капак... за парите! Вдигаш капака, пускаш твоите пари върху другите вече оставени пари, дневният му оборот...
И никой не се изкушава...
09 Ноември 2010 20:41
Дребното духовно джудже си вярва, че става висооооко, като плюе пред краката на гигант.
Между другото, несправедливи са обвиненията към студентите. "Искаме да учим" означаваше не само парно и глезотия. Означаваше "Искаме уважение и отношение".
Имах един преподавател в първи курс, който ни разказваше, че на университета ценното му е не само конкретните знания, които получаваш по специалността си. От начина на преподаване, на изпитване, на учене, на общуване, остава и нещо друго. Което моментално отличава училия в библиотека от училия на студентската скамейка. И това допълнително нещо е ценно, макар и невидимо на пръв поглед.
09 Ноември 2010 20:42
— Рогоносецът — казва Георг — прилича на домашно животно, което се яде — например кокошка или питомен заек. Ядеш го с удоволствие, но само ако не го познаваш лично. Ако обаче отраснеш с него, играеш с него, пазиш го и се грижиш за него… тогава трябва да си грубиян, за да си направиш от него печено. Затова никога не трябва да познаваме рогоносеца.
Безмълвно соча към масата. Там между каменните мостри е сложен дебел, червен салам — салам от конско месо, подарък от Вацек, който го е оставил сутринта за мене.
— Ще го ядеш ли? — пита Георг.
— Разбира се, че ще го ям. Ял съм и по-лошо конско месо във Франция.
09 Ноември 2010 20:50
"Черният обелиск"...
Този роман винаги ми напомня за инфлацията. Имам едно издание на цена 8500 лв.
09 Ноември 2010 20:52
Е.Бачев, какво имате предвид с това, че нечовешкото е човешко. Това ми звучи като нонсенс. Обяснете моля!
09 Ноември 2010 20:55
Действително човещината падна жертва в битката за демокрация и капитализъм. Както и истината, като при всяка война.
09 Ноември 2010 21:05
Капитане наскоро при едно пътуване спрях на такава фермичка, влязохме в "магазина", взехме едни ягоди и едно бурканче сладко, оставихме парите в отворената каса, взехме си рестото от касата и по живо, по здраво (даже и снимка на касата направих, че ми беше за първи път тогава). Та - липсата им у нас не е заради "императива на пазара", а от манталитета "не ме е яд че той откраднал, яд ме е че аз не успях да открадна".
09 Ноември 2010 21:09
Фройлайн Хексе,
а имахте ли втори такъв преподавател? Съвсем сериозно любопитствам.
Защото по личните ми спомени, именно това, описаното от преподавателя от първи курс нещо, най-вече липсва в съвременното българско "вишо". Изобилстват обаче шестващата навред посредственост, формализмът до дупка, дребнавата алчност, незаинтересоваността и липсата на усещане за призвание. Затова и част от продуктите на същото това "вишо" не са много по-различни (уви).
Не зная какво искат днешните студенти. Уважението и отношението обаче не се получават, а се печелят. Стискам им палци да успеят.
Палец и за днешния Димитри
Не искам да се замислям дали заради Йовков, дали заради самия текст...
09 Ноември 2010 21:16
Клавдий, ти да не си възпитаник на Класическата гимназия?

Да, на тази в Оснабрюк
09 Ноември 2010 21:22
.
09 Ноември 2010 21:32
Ма къ щяло...
09 Ноември 2010 21:33
В тази песен учениците пеят че не искат да учат -- http://www.youtube.com/watch?v=M_bvT-DGcW w -- така че явно зависи. Но понятието за т.нар. „човещина“ е нечовешко, защото се наблюдава и в отношенията при животните. Докато при човеците може да бъде направо чудовищно в особено големи размери. Видяхте ли например как новоизлюпени пиленца биват мляни на кайма -- http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oi d=3378511
09 Ноември 2010 21:38
Нцъ...Нема да стане тъй...Отатък ривах заради тоа толкова добър човек и миролюбец, че и дисидент - мр.Буш ...Тук шъ почвам да подсмърчам от доброта, а салфетки нема...
Отивам да си взема два пакета...дано стигнат...
Хобъл Франк, как е леля Дрол?
P.S.Добрият рибар си личи по начина по който подхвърля захранката...Няма да шлипка, да пляска по водата...А така уж небрежно, подхвърля на точно определените места, определен вид стръв...В това е майсторлъкът - в небрежността...За това добрият рибар е трижди по - опасен за фауната и зеленчука

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
09 Ноември 2010 21:46
"Черният обелиск"...
Този роман винаги ми напомня за инфлацията. Имам едно издание на цена 8500 лв.

По левче на изречение
Ако беше картина, Кру, наддаването за всяко от тези изречения щеше да почва от 100000 евро. Човещинка...
09 Ноември 2010 21:53
В това е майсторлъкът - в небрежността...

Барми, дъниш се брат - "Майсторлъка" е в точното място, точното време, точната захранка...и пр. "Особености на Форумният риболов"!
09 Ноември 2010 21:57
Любимата ми книга на Ремарк е "Трима другари". С много човещина, както и всичките му други. И много тъжна, както и всичките му други.
09 Ноември 2010 22:02
Дмитри,
ми ...


Ако някой успее да го каже без грешка и без да поглежда в пищова

Ооо водопроводчик, това като го прочета само и ми се иска да си намеря пищов.
Без грешка.
09 Ноември 2010 22:08
Ааа, ни съм съгласен...Вадиш ми думите от контекста...Или пък не си чел внимателно Я помисли - като какво означават предните думички за небрежността
[/quote]...А така уж небрежно !!!, подхвърля на точно определените места, определен вид стръв...

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
09 Ноември 2010 22:13
Тук в Добруджа няма ферми.По рано като минеш по селата и се отбиеш и поискаш да си купиш някакъв зеленчук бабите набираха и ти го подаряваха.Сега продават ама то е защото обедняха и селата и бабите.Не че работят по малко.Нямането е голямо.Тези села покрай морето по-биват ама по на запад към Лудогорието нямането е голямо.Това лято ходихме да видим едни познати .Взехме мезета тъй като никога не е било на село да няма ракия.Пък ако няма ще купим има магазин.Оказа се че домакина свършил ракията .Последната дал на децата а другата ще вари до дни.Няма ракия на магазина / и не само ракия/То и магазин е силно казано.Няма от кого да си купиш няма хора а тези които са там нямат.Ужас.Дворовете потънали в тръни .А селото беше едно от големите.Не ми се разправя.
09 Ноември 2010 22:28
— Човек би трябвало да умира само ако е сам. Или когато хората се мразят, но не и когато се обичат.
Усмихнах се с усилие.
— Да, Пат — съгласих се аз и взех в своите нейните горещи ръце. — Ако ние бяхме сътворили света, той щеше да бъде по-добър, нали?
Тя кимна.
— Да, мили. Ние не бихме допуснали такива неща. Ако човек само знаеше какво има отвъд. Мислиш ли, че всичко продължава след това?
— Да — отвърнах аз. — Толкова лошо е устроено, че не би могло да свърши...
... Тогава я измих от кръвта. Бях от дърво. Сресах косата й. Пат изстиваше. Положих я на моето легло и я покрих със завивките. Седях и не можех да мисля за нищо. Седях на стола и неотклонно се взирах в Пат. Влезе кучето и се сви до мене. Видях как лицето й се промени. Не можех да правя нищо, освен да седя така опустошен и вгледан в нея.
Настъпи утрото. Пат вече я нямаше.
09 Ноември 2010 22:30
Да Клавдий
09 Ноември 2010 22:34
Клавдий, може ли една октава по-ниско? Предварително благодаря.
09 Ноември 2010 23:10
На мен пък от "Време да се живее и време да се мре" на Ремарк ми се е "забило" в главата едно описание, което е апотеоз на победата на живота над смъртта. Авторът описва слънчево утро след тежък нощен бой приблизително по следния начин: Слънцето вече напичаше. Две пеперуди лимонки се гонеха. Пърхаха, пърхаха и кацнаха на зъбите на един череп.
09 Ноември 2010 23:14
Клавдий, може ли една октава по-ниско?

Може. "— Господин Блументал, позволете да ви поправя. За една жена ласкателствата никога не са ласкателства. Те са комплименти, които за съжаление в нашето окаяно време стават все по-голяма рядкост. Жената не е тръбна мебел, тя е цвете. Не деловитост, а веселото слънце на ласкателствата желае тя. По-добре е всеки ден да чува нещо приятно, отколкото цял живот да работите за нея с упоритостта на добиче. Казвам ви. И също в знак на доверие. При това не казах нищо ласкателно, а приведох един от основните физически закони. На русите им отива синьо."
09 Ноември 2010 23:24
"Черният обелиск"...
Този роман винаги ми напомня за инфлацията. Имам едно издание на цена 8500 лв.


Този роман няма как да не напомня за инфлацията. Той е точно за времето на инфлацията, което авторът преживява в едно градче южно от Берлин на име Лукенвалде. Напомням само за за талоните в ресторанта, които бяха накупили в огромно количество и тъй като плащаха само с тях, не зависеха от ежедневната и даже по-късно ежеминутна инфлация. Когато инфлацията приключи, другарите, тримата, решиха, че е време да се заемат с нещо ново и заминаха за Берлин. Това вече се описва в книгата Тримата другари. А че в България, когато се е продавала книгата, е имало инфлация - you can't blame British Rail for that.
09 Ноември 2010 23:27
Хексе, и на мен ми го каза нещо подобно един преподавател. Беше 50-тина годишен ст. ас., така ми отговори на въпроса, къде в работата на един икономист се използва линейната алгебра.


Между другото, ето един по-задълбочен поглед към човещината и бавният живот Натиснете тук
09 Ноември 2010 23:31
за автора
09 Ноември 2010 23:32
Ама този Черен обелиск (Ваймарската република) доста го опикаха. ))
09 Ноември 2010 23:45
Ама този Черен обелиск (Ваймарската република) доста го опикаха.

Нищо му няма на обелиска. Последните 9 милиона евро от дълга на Ваймарската република ги платиха миналия месец.
09 Ноември 2010 23:49
09 Ноември 2010 23:58
Е, върху него пикаеше невежеството и реваншизма, де. Но и гласовете от отвъдното, кънтящи от улуците не го запазиха. 1933/34 му видяха сметката. Всъщност Ремарк има невероятно чувство на здрав хумор.
10 Ноември 2010 00:22
Боже, колко мъка има в интернет, боже!
10 Ноември 2010 00:58
Клавдий, извинявай - от кого са тези цитати?

Ерих Мария Ремарк. Първият е от "Черният обелиск" Натиснете тук, следващите са от "Трима другари" Натиснете тук Натиснете тук
10 Ноември 2010 01:52
Благодаря, г-н Иванов, благодаря Ви за Йовков. Днес по обяд неизвестно защо в разговор с колеги в офиса заговорих за него - а то защо било...

Колкот можеше да се види през вратата, вътре в кафенето беше дълбоко и хладно. То беше проста сграда, като плевник, нямаше таван, двете стрехи се срещаха нависоко и между върлините, наслагани начесто, се виждаше сеното под керемидите. Едно лястовиче гнездо беше залепено до средната делеба греда.

Серафим, гологлав, със сплъстена посивяла коса, седеше на пейката, режеше по малко с една костурка от хляба си и сладко-сладко дъвчеше сухие залъци. Лястовичката, която имаше гнездо в кафенето, трепна с крилете си току пред лицето му, влезе вътре, повъртя се, след туй пак тъй бързо се стрелна навън. Две-три врабчета подскачаха към Серафима и той се пазеше да не мръдне, за да могат да си вземат някоя трохичка. Една жена запърполя с полите си и влезе в кафенето, но Сеафим не я погледна. След малко жената заприказва високо и той даде ухо

- ... Скъпо, всичко скъпо, кръстник Еньо! Какво да купим с две-три яйца, дето ги вземаме сутрин от кокошките Едвам сварваме да си вземем по кривач сол и калъп сапун, та да се опе. Туй кибрит, газ - забравили сме го. Че барем да сме по-добре, да сме здрави кръстник Еньо, а то...

- Какво прави Иван Как е сега

- Как ще е Иван - лежи. Отде дойде таз болест, кръстник Еньо, отде дойде. Сега по Св. Богородица ще стане седем месеца, как не е похванал работа. Души го нещо в гърдите, подпира го ей тука е. Отслана, да го духнеш, ще падне. Не е добре, кръсник Еньо, жълт, черен, като пръст. Думат ми заведи г в болницата, тури го на колата и го заведи в болницата.

- За болницата трябват пари - каза Еню.

...
10 Ноември 2010 01:57
Да си кажа честно - ако ще трябва да чета за "трима другари", вероятно ще предпочета да са в лодка и с куче
10 Ноември 2010 02:05
Може и на бумел
10 Ноември 2010 03:08
По магистралата(по Йордан Йовков)

Още докато разгонваше конкурентките, Пепа Свирката разбра, че тоя непознат гражданин не се е отбил при нея за свирка, а го гони някаква друга нужда. Затуй тя се и ядоса на колежките, нахока ги и пак погледна гражданина. По тежкия сребърен ланец и фалшивите очила рейбън се познаваше че е от чалгарите, от някой провинциален град. Висок, едър човек беше; но че е сиромах и като че ли сиромах се е родил – и това си личеше- ризата му явно от втората употреба, протрита тук-таме, дънките му и те, а маратонките закъсани. Инак, да го гледаш – човек планина, но Пепа Свирката набързо го претегли в ума си и реши, че е от ония надути фитнес маниаци, които се правят на тежкари, но усетят ли някаква заплаха, първи се пръждосват.Чалгарят не поздрави, огледа я изпитателно и се потърка между чатала, но явно беше, че мисли за друго и друга грижа има в очите му. И като погледна някъде напред и посочи с ръка, той попита не е ли това пътя за магистралата към Търново и колко още трябва да има дотам. Пепа Свирката му разправи и едвам сега забеляза, че на шосето в паркираният мерцедес-и той втора употреба, имаше някаква жена. Жената беше отворила прозореца и забърсваше потта си от жегата, като приготвяше несесера си за да оправи размазалият се грим. Че беше горещо – горещо беше, но Пепа знаеше, че тея жени дето постоянно се гримират, скоро и стават колежки на магистралата. Отзад, в колата, също добре натруфена и нагримирана, седеше друга жена, по-малка, навярно момиче. Тя гледаше през прозореца, а на лицето й беше изписано пренебрежение.

- Ти май щерка имаш – каза Пепа.

- Имам. Една щерка имам безработна.

Чалгарят погледна към колежките й, разпръснати покрай пътя, задържа очите си на тях, явно съжалявайки, че не е сам.

- Бе тя нашта каквато е – рече той, – остави я!

- Не си тъдявашен ти, отде си – попита го Пепа.
.....
Цялото Натиснете тук
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД