Конституционният съд отмени скандалното решение на управляващите да анулират старите отпуски от 1 януари 2012 г. Забраната за ползването на невзетите почивки след тази дата е противоконституционна, защото посяга на вече придобити права, решиха съдиите по образуваното дело срещу последните промени в Кодекса на труда.
Така основният ни трудов закон пое към шеста поправка в рамките на мандата на настоящото Народно събрание.
Конституционният съд бе сезиран по скандалните текстове от депутати и от президента Георги Първанов. До оспорването се стигна, след като държавният глава наложи вето върху промените, но депутатите отказаха да се съобразят с него. Въпреки че всички експерти предупреждаваха, че текстовете са противоконституционни, ГЕРБ записа в Кодекса на труда, че неизползваният до 1 януари 2010 г. отпуск може да се вземе само до 31 декември 2011 г., и след тази дата се губи. Отделно предвиди 2-годишна давност на платената почивка.
До редакционното приключване на броя Конституционният съд не публикува решението. Според източници на "Сега" обаче съдът е приел мотива, че изгарянето на отпуските представлява недопустимо отнемане със задна дата на вече придобито право. Това се изтъкваше в жалбите и на президента, и на депутатите. Президентът допълнително оспори текста, защото създава неравенство между гражданите и важи само за част от тях, но не и за армията, полицията, ДАНС.
Конституционният съд обаче е отказал да обяви за противоконституционен друг оспорван текст от КТ - въведената 2-годишна давност за правото на ползване на полагаем отпуск. Заради масовото натрупване на много невзети отпуски бе въведено изричното ограничение, че правото на почивка се губи след изтичане на 2 години от годината, за която се полага. Вчера не станаха ясни мотивите, с които съдът е оставил този текст да действа, но юристи предупредиха, че той може да създаде проблеми.
"Текстът за давността важи от влизането в сила на промените в кодекса. В този смисъл отпуск, натрупан през 2007 и 2008 г., е "защитен" от изгаряне и при напускане на работника/служителя ще бъде изплатен", коментира източник от КС. Той обаче допусна, че работодателите и съдилищата, които гледат трудови дела, биха могли да имат различно тълкуване по този въпрос. Тогава може да се стигне до тълкувателно решение на върховните съдилища, което ще е задължително за всички.
Решението на КС вчера изненада социалния министър Тотю Младенов и шефа на правната дирекция на социалното министерство Емил Мирославов. Двамата обявиха, че не могат да го коментират, докато не го видят. Но Младенов призна, че около давността могат да възникнат спорни казуси. Според Мирославов ще трябва да се правят нови текстове, които да внесат яснота в ситуацията.
Изчистването на старите отпуски беше наредено от премиера Борисов, който се възмути, че трябва да плаща огромни средства за обезщетения на съкратени служители с натрупани почивки. В първоначалния си вид Кодексът на труда предвиждаше тези невзети отпуски да могат да се чистят до края на 2010 г., но след натиск и предупреждения, че цялата администрация ще излезе в почивка и работата й ще блокира, срокът бе удължен до края на 2011 г. Отлагането на срока бе представено като добра новина от премиера Бойко Борисов, който обясни, че целта на тази мярка е да удари тарикатите, но тя не трябва да засяга коректните работници.
Спорен е въпросът и доколко давността не противоречи на международните конвенции, по които България е страна. 3-годишна давност на платения отпуск е съществувала в България до 1992 г., но е отменена по настояване на Международната организация на труда с аргумента, че така се изземват права на работниците.
съдът е приел мотива, че изгарянето на отпуските представлява недопустимо отнемане със задна дата на вече придобито право
значи имало СЪД