Парламентът промени философията на правилата за движение по пътищата, като смекчи най-тежките наказания и увеличи глобите. Депутатите гласуваха вчера на първо четене промените в закона, според които вече няма да се отнема книжката за шофиране с над 30 км/ч над разрешената скорост. КАТ ще взема свидетелството за правоуправление само при "системни нарушения на правилата за движение".
Според предложението глобата за превишаване на максимално допустимата скорост с 10 км/ч ще се вдигне от 10 лв. на 20 лв. От 30 на 50 лв. се увеличава санкцията, ако скоростта е по-висока с до 20 км/час. При най-драстичното нарушение - превишаване на скоростта с над 50 км/ч, глобата от 250 става 350 лв. В момента за тези нарушения КАТ има право и да отнеме книжката за срок от един месец до една година. С проекта това дисциплиниращо наказание се премахва, книжката ще се отнема само при системни нарушения, което означава "3 или повече пъти".
Промените предизвикаха остри дискусии в пленарна зала. "Това е цинизъм. Това не води до безопасност на движението. Напротив, ще увеличи пътнотранспортните произшествия и не знам колко човешки живота ще бъдат отнети на базата на този закон", каза Румен Такоров (БСП). "Кой ще определи при колко точно системни нарушения ще се отнема книжката? Освен това за какво става въпрос - дали за шофьор, който три пъти е превишил скоростта с 10 км, или за друг, който три пъти я е превишавал с 80 км?", попита Такоров. Вносителят Иван Вълков (ГЕРБ) не се мотивира защо предлага неясни текстове, позволяващи субективно тълкуване.
Отнемането на шофьорска книжка е едно от най-тежките наказания. Според Наказателния кодекс водач, който шофира при отнета книжка, се наказва с до 2 години затвор. Но съчетаването на глоба с отнемането на книжка означава налагане на две наказания за едно и също нарушение. По закон обаче не могат да се налагат две наказания за едно нарушение. От ГЕРБ не обясниха защо при това положение не се откажат от глобата. Пред "Сега" вносителят Иван Вълков се оправда, че се дава възможност на нарушителите да се поправят, ако става въпрос за невнимание или случайност. "С други думи - тръгнали сме от идеята, че човек и по равно да върви, може да се спъне. Пък ако нарушенията продължат, вече книжката ще се отнема за 1 година", коментира той.
Когато проектът се гледаше в комисията, тази теза бе подкрепена от ДПС. Депутатката от движението и бивш вицепремиер по бедствията и авариите Емел Етем отбеляза, че ограниченията за скоростта в България по принцип трябва да се преразгледат. "С тези бързи коли няма как - малко са вече москвичите, жигулите и запорожците. Така че, ако превишим с 20 км, не може това да се смята за нарушение", каза Етем.
Милостивият към автоджигитите Вълков е необяснимо строг към шофиращите в бус лентите. Проектът предвижда, ако лек автомобил навлезе в бус лентата, книжката на шофьора му да се отнема за до 6 месеца и да се налага глоба от 50 до 200 лв., а при повторно нарушение - лишаване за 1 година от свидетелство за правоуправление и 300 лв. глоба. "Това се равнява на наказанието за човек, употребил алкохол. А иначе можеш да хвърчиш в населеното място с 200 и 300 км/час и да си плащаш", заключи Такоров.
Приходите от глоби вече няма да отиват в държавния бюджет, а в специален фонд, управляван от министъра на вътрешните работи, предвижда проектът на ГЕРБ. В него ще се трупат глобите за нарушения, установени с технически средства. Парите ще се използват "за дейности по контрола на движението по пътищата и подобряване на пътната безопасност". В България по този закон годишно се налагат глоби за около 40-50 млн. лв. Миналата седмица бюджетната комисия даде отрицателно становище за този фонд, но водеща в случая е транспортната комисия. На последните й заседания представителите на КАТ многократно подчертаваха, че се вълнуват повече от събирането на глобите, и дори проявиха склонност да премахнат съществуващата от десетилетия система на наказателните точки, която само им създавала излишна работа.
|
|