Увеличават се обезщетенията, които съдебната власт плаща за вреди, които е причинила на хората. Това показва справка, поискана от "Сега" от Висшия съдебен съвет. 2 594 316 лв. трябва да бъдат платени само за първите 9 месеца на годината. За цялата м.г. сумата е била 2 102 304 лв., а за 2008 г. - 1 544 630 лв.
Обезщетенията обикновено се присъждат за бавно и некачествено правосъдие - дела, водени с години и сринали се в съда.
Както обикновено най-много обезщетения плаща прокуратурата. До края на септември те са над 2.4 млн. лв. За съда сумата е 137 353 лв., но тя е по-голяма в сравнение с данните за цялата м.г. - 118 021 лв.
За по-малко от месец бяха постановени две съдебни решения, които са нагледен пример за пороците в държавното обвинение. Първо, Окръжният съд в Разград реши, че държавното обвинение трябва да плати 60 000 лв. обезщетение за наказателното преследване, продължило 14 години, 5 месеца и 2 дни. Обвинението е повдигнато незаконно, а производството е продължило извън всякакви разумни срокове, пише в решението. Този процес бе заведен от Цеко Цеков от Разград, който близо 15 години е разследван и съден и накрая оправдан за пожара с две жертви в профсъюзния дом в града.
"Не се гордеем със случая", заяви тези дни при визита в Разград главният прокурор Борис Велчев, но каза, че няма да се търси отговорност от държавните обвинители. По думите му, ако има основание, обезщетението ще се изплати.
В петък Окръжният съд в Добрич прие, че прокуратурата трябва да плати 100 хил. лв. на 58-годишния Слави Славов за незаконно обвинение. Допуснати са съществени нарушения на процесуални правила, а законът е използван не за разкриване на обективната истина, а като средство за натиск, стана ясно от решението на магистратите.
Славов твърди, че между 1998 и 2000 г. е проверяван много пъти от правоохранителните органи само защото е втори братовчед на Васил Миков, който по това време е шеф на Варненската апелативна прокуратура и конкурент на Никола Филчев за главен прокурор. Обвинението за измама и унищожаване на чужди документи му е повдигнато през 2000 г., а през 2007 г. е прекратено, защото "деянието не съставлява престъпление".
Откакто Борис Велчев оглави прокуратурата, по давност бяха прекратени около половин милион дела, някои от които са залежавали и по 20 години.
Според Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) държавата отговаря за щетите, причинени на граждани от органите на дознанието, следствието, прокуратурата и съда от незаконно задържане, обвинение в извършване на престъпление (ако лицето бъде оправдано), прилагане от съда на задължително настаняване и лечение или принудителни медицински мерки, изпълнение на наложено наказание над определения срок или размер, използване на специални разузнавателни средства.
По време на дебатите в парламента за бюджета на съдебната власт за догодина се разбра, че във варианта, предлаган от правителството, няма достатъчно предвидени пари точно за обезщетения по ЗОДОВ. За цялата 2011 г. в проектобюджета по това перо са заложени 2 млн. лв. Всяка година държавата плаща и стотици хиляди евро обезщетения, присъдени от съда в Страсбург.
Съдът, прокуратурата и полицията ли работят все по-некачествено? Или саботират?
А защо се набляга в заглавието на съда, когато най-честите случаи са следствие несвършена или зле извършена работа на полиция и прокуратура?
--------------------------------------
Блогът на Генек