Сметната палата вече ще проверява не само държавни ведомства и компании, но и частни фирми. Това следва от новия закон за одитния орган, одобрен от депутатите вчера. Частните дружества ще се одитират само по отношение на получени бюджетни средства и други активи - например при обществени поръчки, концесии, приватизация, разясниха депутати. Освен държавни предприятия палатата ще проверява и търговските дружества с над 50% държавно или общинско участие, а също и компаниите с гарантирани от държавата задължения.
С новия закон ГЕРБ въвежда изцяло нов модел на Сметната палата. От колегиален орган тя ще премине към единоначалие с председател и двама заместници, чийто мандат ще бъде съответно 6 г. и 7 г. Идеята е институцията, която през последните години нямаше сериозни разкрития, да заработи ефективно. Новият шеф на палатата ще бъде избран от парламента до месец. Очаква се на поста да бъде запазен сегашният й председател Валери Димитров.
Промяната предизвика остра реакция от опозицията, която се закани да прати закона на Конституционния съд. Не стана ясно обаче как депутатите ще обосноват, че проектът на ГЕРБ нарушава основния закон. "Това не е закон за Сметната палата, а за ликвидирането и унищожаването на независимата Сметна палата", обяви соцлидерът Сергей Станишев.
------ПОДОЗРЕНИЯ
Шефът на Сметната палата ще предлага за освобождаване висши длъжностни лица - министри, шефове на независими държавни комисии, фондове и др., уличени в нарушение на законите. Този текст на новия закон предизвика възмущението на опозицията при гледането му в бюджетна комисия. Мая Манолова от БСП го разтълкува като възможност за уволнение и на кметове преди местните избори. Вносителите от ГЕРБ обещаха да прецизират текста.
|
|