:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,132
Активни 942
Страници 2,062
За един ден 1,302,066
Писмо от “България” 1

Картини от една изложба ІІ

Откриха изложба "Божествената комедия". Картини на Салвадор Дали в Галерията за чуждестранно изкуство в София. Стигаш до галерията, като минеш покрай паметника Левски на булеварда, който се именуваше "Булевард Фердинанд", а после го преименуваха на "Маршал Толбухин", и заобиколиш Техническия университет, който ще бъде преименуван в "Българският Лувър" и..

Дечица, водени от тяхната учителка, попитаха къде е изложбата и аз им посочих, без да именувам:

- Ей там зад това. Като заобиколите това, влезте в онова, дето е преди онова със златните кубета.

Отлично разбраха децата. Аз упътвам добре.

Изложбата на Салвадор Дали "Божествената комедия" е колекция от САЩ. Там нямало кой да ги упъти, че Данте не е написал "Божествената комедия".

"Ад" от Данте не е комедия. Не съдържа нищо смешно.

Има сатанински смях. Няма божествен смях. Господ-Бог не се шегува, нито играе на зарове, дето рекъл онзи физик.

Към "комедията" на Данте Бокачо прикачил думата "божествена", в смисъл, че Бог осенил Данте с поетична дарба.

А защо Данте нарекъл трите части, не зная. Ако вие знаете, кажете ми: "Знам".

Джон си вкарал коня в банята, че когато Мери изпищи "Джон, има кон банята!", Джон да каже "Знам".

Изложбата на българския художник Салвадор Дали ..

Не ми казвайте, че Салвадор Дали не е български художник. Че да не взема и аз да кажа "Знам".

Пак не видях двете картини, заради които казах, че Салвадор Дали е български художник.

Едната картина се казва "Българското дете, ядящо плъх". Другата картина е "Геополитикус". Виждал съм тези две картини само в каталозите и в Google. По-нататък ще ви разкажа за тези две картини в това мое писмо, което е просто едно писмо, то не е есе; есета е писал Монтен; аз не съм Монтен. А сега децата в САЩ, че и в България ги карат да пишат не съчинения, а "есета". Боже мой! Йезуитите в колежа поне знаеха разликата между есета, съчинения (compositions) и просто писма.

Алфонс Доде написал очарователно простичките "Писма от моята мелница". Той написал и "Тартарен Тарасконски" ("Tartarin de Tarascon"), който е един френски Бай Ганю. Алфонс Доде и Алеко Константинов умрели в една съща година (1897). Повечето французи не знаят за Тартарен и нямат дума "тартаренщина", пък ние имаме дума "байганювщина". По умеем да се самоиронизираме. То е по-хубаво, отколкото да се самовъзвеличаваш. В предговора към Алфонс Доде (издателство "Hachette" във фамилната ми библиотека) пише:

"Разказваческото изкуство е едно чисто френско изкуство (un art purement francais). От французите най-добрите разказвачи са провансалците. От провансалците най-добрият разказвач е Алфонс Доде."

"Шовинизъм" идва от името на френския войник Nicolas Chauvin.

Но македонците надцакали Шовен: Ех, Луно, земльо македонска..

В изложбата "Божествената комедия" на Салвадор Дали в София аз си потърсих мястото. Не заслужавам рая, знам си. Пък и християнският рай ми се чини скучен. Мохамеданският е по-хубав - 74 непотещи се девици.. кеф.. Ама там не сервират алкохол, само шербет.

Но пък и в ада не ми се ходи. Значи - в чистилището. В картините на Салвадор Дали дяволите са специализирани. Има си демон за алчните, друг дявол за разсипниците и тъй нататък. Тези демони не са с тризъбци, вили и вилици като дяволите в Рилския монастир.

Отпървом си избрах да отида при дявола на логиката. The Logic devil. Но той ми се видя много страшен. От черепа му изригват протуберанси.. Я по-добре да ме измъчва демонът на небрежността, който също е страшен, но съм му свикнал - Кръстан Дянков казваше "Джимо е безгрижен", превеждайки "careless" буквално, за да ми се смеят всички и всички ми се смееха, и аз се смеех заедно с тях на моята небрежност. Това беше в годините, когато в България още нямаше "елит". Така се сетих и за "елита".

"Елитът" си е баш за ада, но аз не съм зъл и на изложбата на Салвадор Дали аз пратих елита по дяволите в чистилището. Ала Салвадор Дали не е нарисувал дявол специалист по "елита". Дали при демона на лъжците? Или при демона на алчността от Салвадор Дали. Всъщност най-висок рейтинг има демонът на крадците. За него открай време легенди се разказват и песни се пеят.

Николай Карамзин (поет, прозаик, историк, преводач и други работи) съумял да охарактеризира Русия с една-едничка дума: "Воруют" (крадат).

Българите и руснаците наистина сме братски народи. И "мы воруем". Воруем от себе си, като руснаците. Виж, на Запад, воруют и от другите.

Пак не видях двете картини на Салвадор Дали, които отдавна искам да видя.

В първата картина ("Геополитикус") черупката на "яйцето Земя" се пропуква, тече кръв, отвътре рита да се излюпи новият човек. Според US арт-критици, новият човек се излюпва в САЩ. Според мен пръстът на жената-съдба сочи западно от Каспийско море към България.

Втората картина е "Българското дете, ядящо плъх" (Salvador Dali, L'enfant Bulgare mangeant un rat). Нарисувана е, когато "цар" Симеончо беше дете и детето, ядящо плъх, е Симеончо. Не зная какво означава тази картина на Салвадор Дали. Ако знаете, моля ви, кажете: "Знам".
171
25287
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
171
 Видими 
23 Ноември 2010 19:35
Втората картина е "Българското дете, ядящо плъх" (Salvador Dali, L'enfant Bulgare mangeant un rat). Нарисувана е, когато "цар" Симеончо беше дете и детето, ядящо плъх, е Симеончо. Не зная какво означава тази картина на Салвадор Дали. Ако знаете, моля ви, кажете: "Знам".

Не знам. Но и да знаех, нямаше да кажа. Дали е отличен рисувач, с интересна чувствителност, и нищо повече от това и много суета
23 Ноември 2010 19:40
.
23 Ноември 2010 19:47
...Ей там зад това.
Като заобиколите това,
влезте в онова,
дето е преди онова...със златните кубета.
Отлично разбраха децата.
Аз упътвам добре.

Знаеме бе, знаеме ти "Упътванията"!

Редактирано от - OLDMAD на 23/11/2010 г/ 20:57:10

23 Ноември 2010 19:48
Джимо, направо сме си за Йеронимус Бош
23 Ноември 2010 19:56
.
23 Ноември 2010 19:59
..А защо Данте нарекъл трите части, не зная..

И аз не зная каква е разликата между слона.
23 Ноември 2010 20:05
Американците казват "I know" паразитно, в смисъл на "да", "така е". "Какъв гаден дъжд" - "I know". "Уау, почистили са асансьора" - "I know".

Има музей на Салвадор Дали в Сейнт Питърсбърг, до Тампа, Флорида. Сигурно оттам са картините. В САЩ много се ходи по музеи, в МоМА и Мет през уикенда е фраш, а не е евтино, МоМА е по 20 долара, Гугенхайм - 12. В Мет може и по-малко, suggested donation. Идва се от провинцията специално и се седи по половин ден в музея, там се и обядва, после на Медисън авеню да позяпат витрините като музей и после на театър или Линкън сентър.
23 Ноември 2010 20:11
Впрочем, комедията е "божествена" не защото е написана от Бог in persona, а защото е "изключителна", "върховна", "неповторима". Това е искал да каже Бокачо, но той очевидно не е бил запознат с конската комедия на Джон и Мери.
23 Ноември 2010 20:13
Имала съм щастието да гледам "Тайната вечеря". Нарочно казвам "да гледам", а не "да видя", защото помня, че доста време стоях пред нея. "The persistence of memory", обаче, ми е най-въздействаща.
Ако ми простите кощунството, едно уточнение: careless/carefree - небрежен/безгрижен.
И благодаря!
23 Ноември 2010 20:14
Така е, боцмане, "българче яде плъх" (деятелното причастие май не се използа в разговорната реч) - пък и не го яде, само го захапало и го държи в зъбите си. Има един немски модернист, забравих кой, чиито герои ядат, ама наистина, велосипедни вериги и чаркове, пият машинно масло.
23 Ноември 2010 20:15
Караваджо,
Името ти от художника ли е или от градчето до Милано? Да не живееш там?
23 Ноември 2010 20:22
Към Турция сочи, а не към България. В САЩ се чупи черупката
23 Ноември 2010 20:23
"Божествена комедия" е комедия, защото завършва оптимистично, героят излиза на бял свят. За "божествена" се каза.
Няма да се спирам върху познатото на всички майсторство на поета - терцини, групирането им по 33 плюс един стих, брой стихове в част и т.н.
А, като прибавим илюстрациите на Дюрер...
Дали...Не можах да го харесам. Твърде чужд и маниерен ми е. Някой картини гледам с интерес - но са ми далечни. Интересът на наблюдател, не на преживяващ човек.
А наистина ми се струва, че отиваме към Бош...
Оня ден някакъв врачанец мацал и цапал пред публика, защото процесът бил по-важен от резултата.
Интересно, какво ли би останало в световната култура, ако творците се отдаваха на процеса на лично преживяване /на естетически захлас, на психоунес, на хормонален взрив/, а не създаваха творби за другите, за хората?
----------------------------------------- -
Блогът на Генек

23 Ноември 2010 20:27
Генек, това, дето го описваш, но за музиката, един приятел го нарича "музикален онанизъм" (свириш си там нещо и се кефиш, за околните не ти дреме ) В твоя случай би трябвало да бъде "културен онанизъм".

Редактирано от - Die Hexe на 23/11/2010 г/ 20:28:33

23 Ноември 2010 20:30
"И аз не зная каква е разликата между слона"


Caravaggio,


Заради това, че не го знаеш, както бе казал един старшина, "ще боядисваш оградата от портала до обяд !"


Дали не е просто "отличен рисувач", а гений, за който важи израза за малката разлика между гения и лудия; при него везните са се наклонили малко повече към гения, но само малко !


А "миш-машът" на Джимо си го бива, както винаги !

Редактирано от - Mars Attack на 23/11/2010 г/ 20:32:34

23 Ноември 2010 20:31
Димитри, в средновековните разбирания за жанровете "комедия" означава произведение, което започва с проблем и завършва с хепиенд Комедията на Данте напълно отговаря на това жанрово изискване, та затуй така я е кръстил.
Ама ти сигурно го знаеш и се правиш на умряла лисица.
23 Ноември 2010 20:34
Повечето французи не знаят за Тартарен и нямат дума "тартаренщина", пък ние имаме дума "байганювщина". По умеем да се самоиронизираме.
Прав е Дмитрий, ама на мен ми се струва, че често прекаляваме с това си действие, та то си изражда в "самооплюване"
23 Ноември 2010 20:40
Много интересно.
Но и този път ще разчитам повече на мненията...
23 Ноември 2010 20:41
Алфонс Доде е увлекателен. Напомня ми за Ръдиърд Киплинг. "И Франция биде опозорена." Това след срещата на Тартарен с лъва, когато напълнил гащите (Тартарен, не лъвът, той няма и гащи де.). Дали е егоцентрик, трудно разбираем, но безспорно талант.
23 Ноември 2010 20:46
Le polymorphe pervers de Freud е другото наименование на картината на Дали. Според Фройд всяко дете е polymorphe pervers. А за теориите на Фройд... или добро, или нищо.
23 Ноември 2010 20:47
В твоя случай би трябвало да бъде "културен онанизъм".

Хексе,
не е МОЯТ случай! И не е случай - в смисъл случайност, единичност.
Просто който може - рисува, който не - "преживява", "създава", "прави композиции, инсталации и други идиотии".
За този разбрах от една национална телевизия - лееше боя върху други цапаници и говореше как творчеството било самопреживяване.
Та - не си права! Очаквам уточнено извинение.
-------------------------------------
Блогът на Генек

23 Ноември 2010 20:47
Поредната karasik tursu. Само заради двете изречения, че има картина "българче яде плъх" и че може би това дете е малкия Симеон 2-и.

А идеята пътните указатели да се сменят с универсалното "това е там, зад онова и преди другото" е наистина революционна. Аз лично обожавам въпроса "какво е това ?", зададен ми през три врати от другия край на апартамента.

Редактирано от - Калки на 23/11/2010 г/ 20:50:15

23 Ноември 2010 20:49
Много интересно.
Но и този път ще разчитам повече на мненията...

Ех, фичката, ако можех да се изразявам дипломатично като теб ....
23 Ноември 2010 20:54
Генек, приеми извинения! "Описаният от теб случай" става ли?
(Напоследък се улавям, че покрай всички неща, които "се случват", изтръпвам дори когато някъде думата се използва правилно )
23 Ноември 2010 21:02
...Просто който може - рисува, който не - "преживява", "създава", "прави композиции, инсталации и други идиотии".

Готин, тукана вече настъпи котарака по мандрагулките!
Само един лаф - "Първо се научете да рисувате, а после ме копирайте!"
(няма кажа кой го е казал, нека ти пък!)
23 Ноември 2010 21:05
А ето и картината:
Bulgarian Child
Eating A Rat

Натиснете тук
23 Ноември 2010 21:11
Тартарен Тарасконски, под това заглавие съм я чел на български, макар в оригинал да е: Aventures prodigieuses de Tartarin de Tarascon. Една чудесна книга, която ми попадна на много млади години. В нея се разказва за един провансалец от благороднически произход от Тараскон(-ия - така беше в книгата), който всичко знае по-добре, всичко прави по-добре, владее фехтовката най-добре, от всички, които е срещал в провинциалния си живот, винаги най-умен и най-шумен, и с отвратително, според автора, произношение. В същност толкова самовлюбен, че не може даже да си представи колко е неспособен за каквото и да е. Книгата представлява поредица от приключения, сравними по-скоро с тия на Барон фон Мюнххаузен, но за разлика от неговите, при Тартарен всичките завършват с фиаско. Все пак Алфонс Доде го е описал с една особена топлота и любов - като към "един от нас". Може би защото и той е провансалец. В никакъв случай не като текст със значение "нарицателно за французин". Точно затова сравнението с бай Ганю куца и е повече желано, отколкото хвърлящо се в очи.
23 Ноември 2010 21:26
Дали е гений, или клоун - зависи от настроението. В музея в родния му град - Фигуерeс - може да се види както брутален кич, така и изумително майсторство.
23 Ноември 2010 21:26
" Започва Комедията на Данте Алигиери, флоретинец по народност, но не по нрави".

Под комедия и трагедия тогава не се е разбирало драматичната форма, а качеството на разработения сюжет, както и неговия стил. Трагедията е била литературен вид в много издържан стил и написан на латински език, както е била "Енеидата". Данте намира, че неговата поезия е написана в обикновена форма, и то на италиански език, и че съдържа събития и мисли също обикновени и известни.


Много рядкото издание на "Ад" от 1957 г. в превод на Константин Величков, което притежавам, е с илюстрации на Гюстав Доре и Дантевите адови картини винаги ще ги свързвам с тях.



(снимка: натиснете тук)


(снимка: натиснете тук)


(снимка: натиснете тук)




23 Ноември 2010 21:31
"Италиански език" по онова време не е съществувал даже като идея. Поемата е написана на флорентински диалект, на чията основа шест века по-късно е конструиран съвременният италиански.
23 Ноември 2010 21:31
Към пича с москвича споменал Йеронимус Босх,
Пробвай Питер Брьогел, старши и младши.
23 Ноември 2010 21:38
Трудно бих прочел Данте повторно. Виж Библията, Омир, Вергилий, Овидий, Чосър , Волтер и разбира се няколко родни автора - да.
23 Ноември 2010 21:39
Ей го тук, по-едричко, детенцето
Наистина миловидно кат портретите на малкия Симеончо.
23 Ноември 2010 21:45

Караваджо, ако обичаш не спори с видния италианист Иван Петканов.

Флорентинския диалект си е италиански език, няма значение, че тогава не се е наричал италиански.

Много добре знаемкога е създадена държавата Италия, хайде де.


ПП.

Ако не с чувал за него /малко очаквам да са чували/

ето тук го споменава университета в Падуа:



..

Bibliografia della critica (dal 1970)

Ivan Petkanov, Un caso di letteratura a sfondo regionale: verismo e inquietudine morale nei romanzi di Grazia Deledda, in Aa. Vv., Culture regionali e letteratura nazionale, Bari, Adriatica Editrice, 1970

Предговорът към "Ад", един от най-задълбочените, които някога съм чела, е написан от него. Той е обяснил защо "Комедията" на Данте, е комедия.

В нета няма да го намерите, за съжаление.


Редактирано от - Сибила на 23/11/2010 г/ 22:04:30

23 Ноември 2010 21:47
Що ве, Химикал, Бош пасва много на нашата действителност и мерака ни лошите хора да теглят за греховете си. Нерде тука Брьогелите?
23 Ноември 2010 21:51
Тази картина "Българче яде плъх" направо ме потресе. Не знам. Може би ако не беше българче, нямаше да реагирам така. В какъв смисъл Симеон ІІ е бил прототип за нея? Нещо не мога да схвана идеята.
23 Ноември 2010 22:00
И аз съм потресен. Твърдението, че прототип е симеон ме накара да проверя кога е роден. Роден е 1937 г., а картината е рисувана 1939 г. Но защо е прототип остава загадка, а и дали е истина това твърдение.
23 Ноември 2010 22:12
И аз не знам за картината на Дали.Но поне ще се опитам да предположа.
Една метафора, която да ни покаже, че едва ли някога на царя на българите ще му се наложи да яде плъхове.Само че на "поданиците"му, със сигурност ще се наложи.
Джеймс Клавел, много вкусно е описал как се яде плъх
23 Ноември 2010 22:18
А може би е търсен контраста - миловидното детско лице, зад което се крие нрав на най-долен хищник. Ако лицето е Симеончо Салвадор Дали е направо пророк.

Редактирано от - Zmeja на 23/11/2010 г/ 22:23:13

23 Ноември 2010 22:18
Клавел го издава 1962. Явно плъхът е натоварен с някаква символика.
23 Ноември 2010 22:25
Плъхът на Клавел не само е натоварен с някаква символика, а и самият роман е наречен "Цар Плъх".
23 Ноември 2010 22:30
~ А Д ~

На попрището жизнено в средата
намерих се в лес тъмен по зла чест,
че правий път сбъркал бях в мрачината

На изток се подаваше зората
и слънцето, с ония пак звезди,
що са го придружили в небесата,

на хаоса из мрачните гърди,
кога тез чудеса са се явили,
стрелеше животворни си зари.

И аз, пред туй виденье страховито,
заприщен тъй от всичките страни,
надире се върнах с сърце разбито.
23 Ноември 2010 22:33
Имах предвид плъхът на картината, а не Цар Плъх. Защо точно плъх? Ако ще се разкрива подсъзнателната детска агресия и садизъм, що не е друго животно, а точно плъх?
23 Ноември 2010 22:34
гледай ти.. кво ше се окаже.. че салвадор дали.. оня след онова.. дето е таз зад другото.. както мосю дмитри много точно им е обяснил на ошашавените от иносказателните му напътствия деца.. се явява всъщност един най обикновен прототип на маг хортензия от тв 3.. нещо като волската каруца на порше кайен.. как така.. ше попита некой от добрич.. ного просто.. глей внимателно кво е нарисувал.. симо втори на закуска.. с какво обаче закусва малкия симо.. не с корнфлекс.. не с активия закуска.. не дори с филия лютеница.. а с плъх.. малко необичайна закуска на пръв поглед.. нали.. айде сега отворете бързо един речник.. кво пише там.. че плъха символизира подлост и страхливост.. първото от символичните животни на дванайсетте земни клона в китайската митология.. а.. яко.. още трийсет и девета година тоя салвадор е видял в стъклените си топки управлението на царя.. шейсет и кусур години преди брака му с бсп и дс.. глей кви интересни работи.. мерси на маестро дмитри за тва тарикатско писмо..
23 Ноември 2010 22:39
Адски е тарикатско. Сега ще има да се чешем по главите.
23 Ноември 2010 22:43
Имам чувството, че и по рано сме подбъзиквани с тази картинка на Дали. Очаквам скоро да ни припомнят за Биси майката.
23 Ноември 2010 22:48
Ако ще се разкрива подсъзнателната детска агресия и садизъм, що не е друго животно, а точно плъх?

Защото така му е скимнало на Дали. Айде да не задълбаваме какво може да му скимне на някой художник от 20 век.
23 Ноември 2010 22:49
Салвадор Дали е направо пророк.
Ай ся, може пък просто човекът да е бил добре информиран, да е знаел що за стока са семейството на Кобургите.

_______________________
АБВ - Аутсайдери Бълнуват за Власт
Блогът на Манрико
23 Ноември 2010 22:53
Средно по 3 долара на ден си докарва този продавач на печени плъхове.
(снимка: натиснете тук)
23 Ноември 2010 23:00
Ей сега тези картини на Войцех Сюдмак от 20 век какво означават?

Натиснете тук

Редактирано от - mercury на 23/11/2010 г/ 23:01:30

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД