Спорни решения за операции за 3 млрд. лв., натрупани в здравния и пенсионния резерв на страната, подготвят управляващите. Здравната каса ще загуби огромния си резерв в БНБ, а парите в пенсионния Сребърен фонд ще започнат да се инвестират по-рисково, включително в големи бизнес проекти у нас.
Управителният съвет на пенсионния Сребърен фонд, оглавяван от финансовия министър Симеон Дянков, разгледа идеи за промени в закона, които ще позволят средствата в него да се инвестират по-свободно. В момента във фонда са натрупани 1.682 млрд. лв., на които след години ще се разчита да осигурят стабилност на държавната пенсионна система. Занапред обаче управителният съвет ще може да ги инвестира в проекти на българския бизнес. Това е и най-спорното предложение, защото не е ясно по какви критерии ще се подбират проектите и как ще се гарантира рискът от загуби. Финансовият министър Симеон Дянков обаче смята, че това е една от възможностите за подпомагане на бизнеса у нас догодина.
По време на дебати в социалната комисия към парламента председателят й Драгомир Стойнев от БСП предупреди, че трябва много да се внимава какви възможности за инвестиции ще се предвидят за фонда, за да не стане така, че заради по-рискови операции парите да намалеят, вместо да се увеличат. Той бе подкрепен и от депутата от "Атака" Кирил Гумнеров. Експерти смятат, че трябва да се запази някаква консервативност в инвестициите на Сребърния фонд, за да не се стигне до стопяване на натрупаните средства. Промени обаче трябва да има, защото когато има излишъци в държавния бюджет, всичко е наред, но в ситуация на криза на практика няма никакви доходи, обясняват специалистите.
В момента фондът се пълни с парите от приватизация, концесии и 1/4 от бюджетния излишък за годината. Заради липсата на сделки за продажба на държавни активи и заради факта, че бюджетът е на дефицит, през 2010 г. постъпленията на фонда секнаха. Тази година той е получил едва 58 млн. лв. на фона на 549 млн. лв. през м.г.
Симеон Дянков твърди, че от фонда трябва да се дават допълнителни пенсии на хората от 2018 г. нататък. Покрай дебатите за пенсионната реформа обаче социалният министър Тотю Младенов заяви, че Сребърният фонд ще трябва да се включи в подпомагането на пенсионната система едва след 2030 г., когато се очаква да бъде най-силният натиск върху нея на демографската криза. Тогава работещите може да са колкото пенсионерите. В момента съотношението е 100 към 76 души. Младенов твърди, че тогава във фонда трябва да има около 6.4 млрд. лв. натрупани средства. За сравнение - в момента покриването на пенсиите за една година излиза на бюджета 7 млрд. лв.
Управляващите посегнаха и на другия социален резерв - парите на здравната каса в БНБ, които се очаква да стигнат 1.4 млрд. лв. Този резерв ще бъде прехвърлен в централния бюджет и ще може да се ползва за финансиране на дефицита. Това предвиждат текстове в закона за бюджета за догодина, които бяха одобрени без особени дебати на второ четене от бюджетната комисия в парламента. Въпросните 1.4 млрд. лв. сега са част от фискалния резерв и ще продължат да стоят в него, но вече няма да са предназначени специално за здравеопазване. С тях ще могат да се покриват дефицити, натрупани от харчове във всяка една сфера - от инфраструктура до отбрана. Това според експерти е сериозно нарушаване на принципите на здравноосигурителния модел.
Шефът на бюджетната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ обясни, че промяната се прави, защото сумата от 1.4 млрд. лв. така или иначе не може да се ползва за здраве. Ако тези пари реално се похарчат, бюджетният дефицит ще скочи извън всякакви граници и България ще бъде глобена от Европейската комисия. Според Стоянова няма икономическа логика огромната сума да стои блокирана във фискалния резерв, а в същото време България да тегли заеми на високи лихви, за да покрива бюджетния си дефицит, който се очаква да бъде над 3 млрд. лв. т.г. "Ако имаш спестени в банка 100 лв., но нямаш пари да си купиш хляб и мляко, кое ще избереш - да ползваш 100-те лева или да изтеглиш заем на висока лихва", попита Стоянова. Прехвърлянето на резерва на НЗОК ще стане между 20 и 31 декември.
Пари за здраве няма, но сумата не може да се ползва за здраве??? И затова - на хазарт?
--------------------------
Блогът на Генек