:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,778,011
Активни 520
Страници 4,885
За един ден 1,302,066

Мнозинството не иска постоянна изборна администрация

Идеите за създаване на постоянна изборна администрация най-вероятно ще се осъществят само наполовина. Това става ясно от текстовете на новия избирателен кодекс, внесен от ГЕРБ и "Атака" и вече приет на първо четене от парламента. В него е записано, че ЦИК ще се назначава с указ на президента за срок от 5 г. след консултации и по предложение на партиите в НС, както и на такива, които имат евродепутати. Парламентарните формации ще предлагат 19 членове на ЦИК, включително шеф, зам.-шеф и секретар. Партия, която има евродепутати, но няма представителство в НС, ще има право на един член в комисията.

Районните и секционните комисии обаче ще се назначават от ЦИК по същия начин, както досега и ще съществуват само в месеците около вота. Според експерти по този начин постоянна изборна администрация фактически няма да има. Идеята беше членовете на комисиите да са достатъчно подготвени за изборния ден и да не допускат фрапиращи грешки.

Първоначално управляващите от ГЕРБ бяха настроени положително към идеята. Но по-късно надделя мнението, че във време на криза не е целесъобразно да се увеличава броят на чиновниците.

Днес парламентарната правна комисия ще обсъди предложенията за промени в изборния кодекс.

------------АТАКА

ДПС ще атакува пред Конституционния съд принципа на уседналост, който се въвежда от избирателния кодекс, обяви преди два дни евродепутатът Метин Казак. Според него този принцип е опит на управляващата партия да постигне служебна победа в райони, където ДПС има сериозно влияние. За да се сезира КС обаче, са необходими 48 депутати, а ДПС разполага с 37.
817
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД