:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,325
Активни 768
Страници 6,255
За един ден 1,302,066

Емигрантите пратили в България над 1 млрд. лева за девет месеца

Проучване на БНБ показва, че кризата удря най-много сивата част от заплатите
Парите, които превеждат емигрантите на роднините си у нас, не само не намаляват, а постоянно се увеличават, сочат най-новите публикувани данни на БНБ - за периода януари - септември 2010 г. Паричните преводи на българите, живеещи постоянно зад граница, възлизат на 548 млн. евро, или близо 1.1 млрд. лв. към края на 9-месечието. Това е с 25 млн. лв. повече от същия период на м.г., съобщи на семинар шефката на отдел "Платежен баланс и външен дълг" в централната банка Лиляна Ел Хаддад.

Семействата на работещите в чужбина получават от тях средно по около 120 млн. лв. всеки месец. Ако тенденцията се запази, за цялата 2010 г. от българите зад граница у нас ще влязат рекордните 1.4 млрд. лева.

През януари т.г. БНБ въведе нова методология за отчитане на паричните потоци от емигрантите. В резултат данните за периода 2007 - 2009 г. бяха ревизирани и се оказа, че траншовете от гурбетчиите са двойно по-големи от досегашните предположения. Оказа се например, че преводите за деветмесечието на 2009 г. са не 470 млн. лв., както се смяташе доскоро, а 1.05 млрд. лева.

Новата методология обхваща не само официалните трансфери - банкови и др. преводи, но и сумите, пристигащи по неофициални канали. "Оценките на емигрантските преводи се базират на умножението на броя български емигранти, превеждащи пари към техни близки, по сумата на средния трансфер по официалните и неофициалните канали", обясниха от БНБ. Данните за броя на емигрантите са взети от Държавната агенция за българите в чужбина, Евростат и посолствата ни. Делът на емигрантите, които правят преводи към България, и средният размер на сумата са определени чрез наблюдения на презграничните пътувания на българи и чужденци в периода август 2007 г. - юли 2008 г.

Друго проучване на БНБ развенчава мита за ръста на работните заплати у нас по време на кризата. "В доходите от труд има сериозна корекция надолу", съобщи Мариела Ненова, шеф на дирекция "Икономически изследвания и прогнози" в БНБ. Допитване, направено сред 500 фирми през септември 2009 г., разкрило, че възнагражденията на работниците най-често се състоят от две части - ниска фиксирана сума, върху която се внасят осигуровките и която се отчита от Националния статистически институт, и допълнителна променлива част, която или е била премахната, или е сериозно намалена след началото на кризата. НСИ вече работи по европейска методика за измерване на сивия сектор, но тя обхваща само БВП - произведените стоки и услуги, и не изследва доходите в сянка.

ОЩЕ МИТОВЕ

Напоследък у нас и в чужбина се разпространяват неверни интерпретации за нашата икономика и влиянието на кризата, коментира Мариела Ненова. "България не беше засегната от кризата със закъснение, както се твърди, а веднага, още през 3-тото и 4-тото тримесечие на 2008 г., вече имаше спад на промишлеността", отбеляза тя. Ненова отхвърли и опасенията, че международните валутни резерви на БНБ щели да се стопят, защото при спада на чуждите инвестиции нямало с какво да се покрива дефицитът по текущата сметка. "Резервите не само че не се стопиха, но са на много добро ниво - 25 млрд. лв. към края на септември. Това се случи, защото наред с намаляването на инвестициите имаше и силен спад на вноса", обясни експертката. Тя каза още, че фиксираният курс на лева към еврото е допринесъл за подобряване на конкурентоспособността на родната икономика. Доказателство за това е, че пазарният дял на България в ЕС продължава да се увеличава.
130
5089
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
130
 Видими 
05 Декември 2010 19:02
Нали емигранстките пари ще ги конфискуват по закона по закона "Кушлев"? За това трябва да се пише.
05 Декември 2010 19:08
А паспортите кога ще ни ги вземат?
05 Декември 2010 19:22
Когато си ги върнете!
05 Декември 2010 19:26
Абе, тия от БНБ не слушат ли какво казва Пицко?
Отделно, че най-големият удар е върху хората с ниски заплати и пенсии.
----------------------------------------- ---
Блогът на Генек
05 Декември 2010 19:28
Поне не забравяйте да ни лишите от (конституиционното ни) право да гласуваме за парламент и президент.
05 Декември 2010 20:15
Излиза, че имигрантите ще решат най-успешно проблема с бюджетния дефицит - само приходи без разходи!
05 Декември 2010 20:47
Парите, които превеждат емигрантите на роднините си у нас, не само не намаляват, а постоянно се увеличават, сочат най-новите публикувани данни на БНБ - за периода януари - септември 2010 г.

Ми много ясно - нали се увеличават емигрантите.
Хайде сега пак ще ни убеждават, че трябва да им целуваме ръка, щото пращали по някой долар на мама и тате...
05 Декември 2010 20:53
Ако тенденцията се запази, за цялата 2010 г. от българите зад граница у нас ще влязат рекордните 1.4 млрд. лева.

Затуй ли таз вечер С.Д. беше толкова весел при Цецка Ризова - "...До два-три месеца ще отчетем ръст на потреблението и доходите на гражданите".
05 Декември 2010 20:54
Допитване, направено сред 500 фирми през септември 2009 г., разкрило, че възнагражденията на работниците най-често се състоят от две части - ниска фиксирана сума, върху която се внасят осигуровките и която се отчита от Националния статистически институт, и допълнителна променлива част, която или е била премахната, или е сериозно намалена след началото на кризата.

Браво! Открихте Америка!!!
05 Декември 2010 21:00
Оценките на емигрантските преводи се базират на умножението на броя български емигранти, превеждащи пари към техни близки, по сумата на средния трансфер по официалните и неофициалните канали

Това звучи несериозно.
05 Декември 2010 21:09
***

Редактирано от - sybil на 05/12/2010 г/ 22:53:58

05 Декември 2010 21:17
От тази сума нагоре вече се цалува задник.
В миналата подобна статия, в този форум, един доктор по математика беше изчислил, каква част е това от брутния вътрешен продукт. Какво да правиш, човекът е доктор по математика, а не по икономика. Но пък докторите по икономика подло си мълчаха.
Аз предлагам нещо по-точно- 1, 4 милиарда лева, делено на 2 милиона пенсионери, равно на 700 лева суха пара, във валута, подарък от Дядо Коледа за всеки български пенсионер. Добавка към пенсията. Или както казват бездомниците от Улица Консервна на безплатната почерпка- "Чиста работа!".
Някой ако иска, може да сметне и с 1, 4 милиарда лева подарени пари, колко пшеница може да се купи на международния пазар, при цена за тон 200-250 лева и по колко килограма пшеница се падат на всеки българин, подарък от чужбина.
Някой също може да сметне, колко е цялата издръжка на циганите и дали тя се покрива изцяло от тази сума.

05 Декември 2010 21:48
А какви чудни теории се родиха в сие форум... колко вредни били парите на гастарбайтери и имигранти, как повишавали инфлацията...
От един милиард внесени и похарчени в България държавата със сигурност получава поне еднократно ДДС. като сума предполагам покрива поне безплатните лекарства кажи речи за година.
05 Декември 2010 21:50
Мине се не мине се, и тази тема отново изгрява на хоризонта на вестника
05 Декември 2010 22:09
А бе, в този форум има ли българи, дето са получавали пари от емигранти?
Щото тези, дето пращат ги разбрахме...
05 Декември 2010 22:13
енчо, нъл знаш кой поръчва музиката, душко
05 Декември 2010 23:01
Какво си чешете езиците? Основната част от сумата е за издръжка на родителите на емигрантите. Сумата ще намалява с годините, за съжаление, по биологични причини.


Казвам "за съжаление", защото част от похарчените тук пари отиват в държавата (бюджет + общини + други), а тези пари по дефиниция следва да подобряват средата.


Друг е въпросът колко от парите се харчат правилно, колко неправилно и колко се крадат.

05 Декември 2010 23:07
Папуняци!
Не ни смятайте парите, нямате никаква заслуга за това, че ги вадим по света, а не у нас! Ако искаме ще ги харчим в БГ...а ако много умувате, можем да ги харчим и другаде...и не са само за мама и тате...просто нашето поколение все още има какво да го свързва с Родината...тези дето са след нас, просто ще ви теглят една, и ще ви оставят на циганите!
05 Декември 2010 23:34
Това (емигрантските пари) не са инвестиционни пари- те са инфлационни пари!
Инвестиционни са само парите, които са предназначени, чрез влагане в производство, като Капитал, да донесат още повече пари на вложителя им(инвеститора)! Емигрантските пари са "ПАРИ ВПОВЕЧЕ" НА ВЪТРЕШНИЯ ПАЗАР, зад които не стоят произведени тук стоки и услуги- и затова тези пари(емигрантските)създават тук Инфлация, а там, откъдето идзват, Дефлация!
05 Декември 2010 23:39
Параграфе, я бутни насам малко "инфлационни".
Много са ми харни ше знаеш!
А ако имаш малко в повече, прати и на баба Цена до нас, дето е със 150лв пенсия.
05 Декември 2010 23:42
tub:

...и не са само за мама и тате...


Е, щом е така, я ми пратете едни 2 000 Е, че ми трябва нов лаптоп...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
05 Декември 2010 23:43
OLDMAD,
Много сте(сме), които искаме лесните инфлационни пари!
Чакай си реда!
05 Декември 2010 23:49
Добре, че са емигрантите! Че лицето С. Дянков съвсем да е затрил населението на територията Ама на, мътят му водата! Ма като им плесне един данък ще видят те.
05 Декември 2010 23:53
Това (емигрантските пари) не са инвестиционни пари- те са инфлационни пари!

А адвокатските пари какви са и срещу каква безценна стока са получени? Какво се получава, като инвестираш в адвокат? Само не ме лъжи, че е правова държава.
05 Декември 2010 23:58
Много сте(сме), които искаме лесните инфлационни пари!

Е тук вече емигрантите те изядоха с парцалите!
Как ще са "лесни" емигрантските пари бе човек?!
Ти знаеш ли хората как си късат от залъка за да пратят нещо на родителите(или децата си), питаш ли ги от къф' зор са хукнали навън!
Да правят "лесни" пари ли?
06 Декември 2010 00:12
Ами направете така, че емигрантските пари да станат "инвестиционни". Не само да плашите как ще ги конфискуфате. А де, да видим как става.
06 Декември 2010 00:21
Параграфе, защо не вземеш да помислиш дали пък емигрантските пари не работят против паричния дисбаланс, причинен от отрицателния нетен търговски баланс?
Добре, че е емигранта, че иначе що народ ще измре от глад...

Мда...
06 Декември 2010 01:00
Емигрантските пари не отиват само за родителите, щото родителя като си купи 1 литър бензин, 50% отиват в бюджета, а от там за здраве, пенсии, образование и безбройните крадльовци и некадърници у нас.
06 Декември 2010 01:48
OLDMAD,
/:/ "...Как ще са "лесни" емигрантските пари бе човек?!
Ти знаеш ли хората как си късат от залъка за да пратят нещо на родителите(или децата си), питаш ли ги от къф' зор са хукнали навън!
......................................... ......................................... ...................................
Не се прави на приятно разсеян или на инфантилен- не ти прилича, стар човек си!
"Емигрантските пари" са "лесни" за този, който ги взема, а не за този, който ги дава!
Схващаш ли?!

Редактирано от - paragraph39 на 06/12/2010 г/ 01:58:59

06 Декември 2010 01:54
MICHOS,
По-добре е неимигрантът да произведе с личен труд тук един литър бензин(или друго, което, чрез заплата или печалба, да го размени за бензин!), а не да си го купи с чужди пари(емигрантски) от чужд труд отвън(емигрантски)! Получаването на "лесни%"(; емигрантски) пари не мотивира към труд и инициативност за труд( и за производство) тук!
Схващаш ли?!
06 Декември 2010 02:11
Сериозно, пара?

ми ти що не произведе парите за имотеца дето го купи, ами чакаше превода от сеатъл?
надул си яко инфлацията, мамка му
06 Декември 2010 02:34
чудя се дали е възможно в някоя финансова институция да има поне малко прайвъси.. но какво ли се чудя.. те копия от лични паспорти с адреси и кредитно състояние хвърлят на улицата, та камо ли информация за транзакции. вече не се плаша, че ме гони параноята за централизираната система на мафията с обирите с информация от митници и банки. това е поредният случай, който ме убеждава в повърхностният начин да пазиш статуквото на държава в европейски съюз.
06 Декември 2010 03:05
мигрантските пари са "ПАРИ ВПОВЕЧЕ" НА ВЪТРЕШНИЯ ПАЗАР, зад които не стоят произведени тук стоки и услуги- и затова тези пари(емигрантските)създават тук Инфлация, а там, откъдето идзват, Дефлация!

Онзи ден шефът на Федералния резерв на САЩ, Бен Бернанк, обясни, че се страхувал от дефлация в САЩ, а не от инфлация.
Това ще да се дължи на българските имигранти в САЩ, които изпращат пари на своите близки в България.
Веднага да им се забрани! Това ще съсипе икономиките и на двете страни.
06 Декември 2010 03:17
Финансов капацитет като Параграфа намери кусур, че тези пари, по-точно тези валути, увеличавали инфлацията. Друг пък снизходителносе съгласява, че парите бил само за родителите на емигрантите. Никой от неблагодарниците не помисля, че това са подаръци, а не заеми за българите в България и, че с тази валута българите в България си купуват стоки от чужбина. Ако попитаме Параграфа откъде идва валутата, с която му внасят месцето от чужбина, шкембето и китайските стоки, сигурно ще каже, че валутата идва от чейндж-бюрата. А хлябът от магазините.
06 Декември 2010 03:17
Така и не разбрах, хората зад граница емигранти ли са или гурбетчии? Авторката на статията явно приема тези две думи за синоними.
06 Декември 2010 03:28
По учебникът на Параграфа, българинът неемигрант трябва да произведе и изнесе стоки за 1, 4 милиарда лева, за да получи необходимата валута, с която впоследствие да закупи от чужбина стоки за 1, 4 милиарда лева. А от това производство, печалбата и заплатите са само част от сумата. Значи за да се постигнат ползи, равностойни на емигрантските пари, производството трябва да е доста по-голямо.
За колко лева ви е износът, другари?
06 Декември 2010 03:38
За ползите от емигрантите трябва да се спомене и за емигрантския туризъм по родните места, когато емигрантите харчат по няколко хиляди долара при посещение на Родината. Трябва да се споменат и икономисаните пенсии, които повечето емигранти няма да търсят от Родината. Всеки от емигрантите има някакъв трудов стаж и някакви отчисления за пенсия. Непотърсените пенсии са чиста печалба за останалите в Родината неемигранти.
Харчете и нашите пенсии, момчета!
06 Декември 2010 03:39
За колко лева ви е износът, другари?

За около 50 стинки, дали има и толкова... Гозамбо [/quote]
06 Декември 2010 04:53
tub:"1) просто нашето поколение все още има какво да го свързва с Родината...2)тези дето са след нас, просто ще ви теглят една, и ще ви оставят на циганите!"
1) е частично вярно - има емигранти които запазват някаква връзка с БГ. Говоря за реална връзка, а не за чесане езика по форумите.
2) пак е частично вярно, правилното е "тези дето са след нас, отдавна са ви теглили една...".
; )
06 Декември 2010 05:11
Купеният с емигрантски пари един литър бензин е еквивалентен на произведен в България един литър бензин успешно експортиран в държавата където печели емигранта. Дълго и съвстно се опитвах да намеря инфлация в експорта, но не можах.
06 Декември 2010 05:27
paragraph39, а ти схващаш ли какви икономически глупости говориш, та чак разсмя хората. Не е въпросът само в няколкото милиарда годишно, въпросът е че чуждите фирми дадоха работа на нашите емигранти зад граница, както и отидоха в България да произвеждат, иначе досега страната да е умряла или да се гьрчи още като 95-та година. Ние да не сме германци та да се оправим сами. Фактът явно не ти харесва, но си остава факт.
06 Декември 2010 07:57
Всъщност сметката трябва да е Х милиона/май 2 милиона/ емигранти връщат на година 1 милиард лева, ако бяха останали в България, с колко би се увеличил БВП на страната ни тия Х хора. Т.е. кое би било по-добре за страната ни - те да са навън и да пращат по 1 милиард годишно или да са тук и да работят, макар и на по-ниска заплата.
06 Декември 2010 08:20
На властта не й допада да определи хората извън България какви са? Както казва Нели - има разлика между гурбетчии и емигранти.
И ми се струва, че все повече българи, тръгнали на гурбет, смятат да си останат имигранти там, където са.
-------------------------------
Блогът на Генек


06 Декември 2010 08:34
Таман се сетих че краденето на пари и изнасянето им в Кипър и Швейцария трябва да е патриотично дело, понеже намалява инфалцията.

Редактирано от - Oraсle на 06/12/2010 г/ 08:35:45

06 Декември 2010 08:40
Само като забележка - за шест месеца гурбетчийство в Германия, спечелих колкото да започна бизнес ТУК, в България(то па един бизнес).
Моя е вината че не се приспособих, на дърти години човек трудно свиква с чуждите нрави, обичаи и обстановка..
Абе...не е тема за приказки това тук, че пак ше опрем до разни тъпи партийни заключения и изводи.
06 Декември 2010 09:12
емигрантските пари не работят против паричния дисбаланс, причинен от отрицателния нетен търговски баланс?


Това е положение тип "каруцата пред коня". Отрицателният търговски баланс се причинява от емигрантските пари и инвестициите, а не обратното. Вижте какво стана като секнаха инвестициите -- намаля и дупката в баланса. И логиката е елементарна (не като за икономисти, които нямат никаква) -- няма пари, няма внос.
06 Декември 2010 09:26
Значи за да се постигнат ползи, равностойни на емигрантските пари, производството трябва да е доста по-голямо.
За колко лева ви е износът, другари?
Значи 60 млрд. лв. БВП се създава от 4 млн. души (изрядни данъкоплатци са само половината) - 15 хил. лв. на човек; 1 млн. души зад граница пращат 1.4 млрд. лв. - 1.4 хил. лв. на човек.
За "сухата пара", тук над 100 хил. работещи плащаме преки данъци, "суха пара" по 700 лв. месечно, месечно и редовно, не е както на някой му е скимнал или успял да спастри някой лев и да дойде в България да се лекува за по-евтино зъбите.
За "избирателните права", никой не си е помислял да заличава някой, който е в чужбина, от избирателните списъци в България. Всеки може да гласува по адресната си регистрация в България по време на избори. Друг е въпросът, че някои (дипломати) има по-специални, голи мераци да гласуват на екзотични места (Аруба, Хаваите, що не и в Сибир)
Има проблем с двуличното гражданство - ако въведем на реципрочна основа виза за американските граждани, както прави всяка държава с достойнство, Чичо Фичо с виза или без виза ще идва в България? Като американски агент или като ръкостискащ "копчетата на униформата"? Същото важи и за руските агенти, ама там няма двулично гражданство.
Вярно е, че в България имаме големи проблеми от всякакво естество (икономика, образование, социални системи, правосъдие) и всяка помощ от вън е добре дошла, но емиграцията не е панацеята на управлението на една държава. Сал една Масларова спрягаше печалба от търговия с "човешки капитал" - внасяме от Виетнам, побългаряваме (печатането на тапии ни идва от ръка, виж УНСС) и изнасяме на Запад. Ама "вносните" елементи отказаха да дойдат при такава соц. титанична мисъл на икономиката.
Колкото до "емигрантските пари" - много им се радвам, на статистиката за тях, не на самите пари. Защото те са живото доказателство как мантрата, че чуждите инвестиции щели били да ни управят е пълна икономическа глупост. Защото "емигрантските" пари надхвърлят в пъти "преките" чужди инвестиции; получават се без държавата да отделя специални средства за тях, но и едните и другите потъват тук като вода в пясъци на пустинята. Та основният проблем не е в парите, а в организацията на икономиката, в законовите рамки на обществото ни. Всеки случай, с бягство от проблемите, те не се решават от само себе си.
06 Декември 2010 09:28
Емигрантските пари са "ПАРИ ВПОВЕЧЕ" НА ВЪТРЕШНИЯ ПАЗАР, зад които не стоят произведени тук стоки и услуги- и затова тези пари(емигрантските)създават тук Инфлация, а там, откъдето идзват, Дефлация!
Колеги, дайте да му дадеме на Параграфо форумния Нобел за чугун комунез во веки веков, та дано миряса. Аз като ви казвам, че атакисЧетата са джибрите на БКП, не реагирате. Тва са глави чугун.
Параграфе,
много пъти ти се обясни още преди години, че горното е доста едро зърно глупост, ама ти не! Е айде, громи льошите капиталистически парични знаци. Само дето за тях и през Тошово време майка и баща продавахте.
06 Декември 2010 09:40
За емигрантите -браво!
Ама как така сме имали спад в индустрията 2008г??
Алооо коя индустрия???
На вноса индустрия ли му казваш?
Кой ще посочи 5/пет/ Български фирми, които се занимават с туй животно индустрия?

Редактирано от - havamal на 06/12/2010 г/ 10:05:40

06 Декември 2010 09:42
за тях и през Тошово време майка и баща продавахте
Можеш да бъдеш и по-точен, като напр. "оръжие и наркотици продавахме" . Това, че и други (САЩ) го правят, не ни извинява.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД