Европейският парламент (ЕП) прие вчера бюджета на ЕС за 2011 г. по време на пленарната сесия в Страсбург, след спорове, продължили няколко месеца, съобщиха от пресслужбата на ЕП. Острите дебати бяха за процента, с който да бъдат увеличени средствата в хазната на ЕС за 2011 г., като евродепутатите искаха скокът да е с 6%, което страните членки категорично отхвърлиха заради кризата. Компромис бе постигнат и Бюджет 2011 на ЕС да бъде увеличен с 2.9%. Евродепутатите приеха това и според одобрения финансов документ за догодина са предвидени 126.5 млрд. евро за плащанията (реално извършените бюджетни трансакции), а 141.8 млрд. евро са за т.нар. ангажименти (средствата, които ЕС може да ангажира да даде за бъдещи плащания при подписване на договори и др.). Одобреният от ЕП Бюджет 2011 включва по-голямо финансиране за определените от евродепутатите приоритети, като сред тях са програмите за младежите, за иновациите, за близкоизточния мирен процес и други.
Евродепутатите обаче не постигнаха съгласие по проектозаконодателството за т.нар. "единно разрешително", чиято основна цел е да облекчи процедурите за получаване на разрешително за пребиваване и работа в ЕС от граждани от трети страни. Предвиждаше се те да имат равни права с гражданите на ЕС в редица отношения, за да се избегне експлоатацията на чужда работна ръка. След като депутатите в ЕП одобриха серия от изменения на законодателството, мнозинството от евроизбраниците взеха решение да не подкрепят крайния резултат поради различни причини. Проектозаконът ще бъде върнат за преразглеждане от парламентарните комисии по граждански свободи и заетост. Целта на директивата е да опростят административните изисквания за гражданите на трети страни, като им се даде възможност да получат разрешително за работа и пребиваване посредством една-единствена процедура.
ПРИЗИВ
Европейската централна банка (ЕЦБ) иска капиталът й да бъде увеличен на 12 млрд. евро, писа в. "Файненшъл таймс". В момента капиталите й възлизат на 5.8 млрд. евро. Увеличават се рисковете, пред които са изправени държавите от еврозоната, и затова е необходимо да се увеличат активите на ЕЦБ, която е гарант за стабилността на единната европейска валута, пише изданието. Допълнителните средства трябва да бъдат внесени от централните банки на 16-те държави от еврозоната.