:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,967,797
Активни 483
Страници 3,954
За един ден 1,302,066
Слаба активност на частичните местни избори

СДС води в Русе, Лазар Причкапов отива на втори тур в Благоевград

В Царево и Омуртаг избраха кметове от раз
СНИМКА: Пресфото БТА
Подкрепяната от СДС независима кандидатка Елеонора Николова поведе след първия тур на частичните избори в Русе, въпреки че всички проучвания даваха преднина на червения кандидат Гено Генов.

Адвокатката на свободна практика Николова - бивш районен съдия и окръжен прокурор, взе 42.68% от гласовете, а за бизнесмена - областен председател на БЗНС "Александър Стамболийски 1899" Гено Генов, гласуваха 37.72%.

Трети в Русе, едва с 8%, остана Володя Попов - научен работник, подкрепян от "Евролевицата". Николова и Генов ще се явят на балотажа, който е насрочен за тази събота.

Както се очакваше, на частичните избори в Благоевград до балотаж се добраха подкрепяният от БСП Виктор Асийски и бившият шеф на БКП в областта Лазар Причкапов.

Асийски се класира пръв от 11 кандидати, като взе 5566 гласа - 31.01% от подадените бюлетини. Бившият комунистически функционер Причкапов спечели 4759 гласа, или 26.52%.

От борбата отпаднаха кандидатът на СДС Радослав Тасков, който остана трети с 3282 гласа (18,29%), кандидатът на ВМРО Георги Васев - четвърти с 1769 гласа (9,86%), и подкрепяният от НДСВ Николай Мавродиев - пети с 913 гласа (5,09%).

В двете по-малки общини, в които имаше частични избори в събота, кметове бяха избрани още на първия тур.

Победител в изборите в община Царево е инженер-лесовъдът Петко Арнаудов, за когото гласуваха 2070 души (67%). Арнаудов бе подкрепен от левицата. Втори остана човекът на Съюза на свободните демократи Данаил Колев - 770 гласа, а трети - подкрепяната от СДС Валентина Василева - 570 гласа.

На изборите в Омуртаг бе избран единственият кандидат - Енвер Ахмедов, зад когото застанаха всички политически сили без СДС.

Избори за кмет имаше и в едно от най-големите села в община Сатовча - Вълкосел. Там учителят Рамиз Билюков победи човекът на ДСП Вадим Маджаров със 724 на 594 гласа и стана кмет на първи тур. Активността в село Вълкосел беше 74 процента. В с. Костиево, Пловдивска област, пък още на първи тур спечели с над 70% кандидатката на БСП Ваня Петкова. В с. Искрец, община Своге, спечели кандидатът, издигнат от партията на Евгений Бакърджиев.





ПАСИВНОСТ

Първият тур на частичните местни избори мина при изключително ниска избирателна активност. В Русе излязоха да пуснат бюлетини 17.8% от имащите право на глас 162 461 избиратели. В Благоевград активността бе 27.61%. Там гласуваха 18 228, а имащите право на вот в общината са 66 023.

На местните избори през 1999 г. в Русе гласуваха 44% от избирателите, а в Благоевград - 50,34%.

На практика за водача на първия тур от изборите в Русе Елеонора Николова гласуваха едва 7.6% от всички имащи право да гласуват русенци, а за Гено Генов - едва 6.71%.

В община Царево гласуваха около 46% от имащите право. В отделни селища като Резово и Бродилово активността скочи над 90%, но за сметка на това в Ахтопол гласуваха 91 души от имащите право 1008. Жителите на града, които на референдум в края на октомври м. г. поискаха да се отделят от общината в Царево, решиха, че гласуването би повлияло негативно на очакваното от Министерския съвет решение за отделянето на Ахтопол в самостоятелна община.



Циганите пак замезиха с кебапчета



Първият тур от вота мина без сериозни нарушения.

Щабът на Гено Генов в Русе подаде жалба срещу местния секретар на СДС Милан Николов, който раздавал пакетирани храни в навечерието на изборите. Николов е призован да се яви във вторник в 14,30 пред заседанието на Общинската избирателна комисия.

От щаба на кандидата на НДСВ в Благоевград алармирали, че кандидатът на СДС Тасков раздава пари пред сградата на 8-о училище, а ден преди вота сините посетили ромската махала и там дарявали кебапчета. По-късно спипаха привърженици на червения Виктор Асийски, които лепели негови плакати в селата Бело поле и Зелен Дол.

В Царево щабът на левия кандидат Петко Арнаудов сигнализира, че подкрепяният от партия Съюз на свободните демократи Даниел Колев е надвишил определената от закона сума от 20 хил. лева за предизборната си кампания. Колев пък подаде жалба срещу БСП за провеждане на агитационна кампания в четири селища в Царево в деня за размисъл. СДС пък се оплака, че Петко Арнаудов, депутатът Любомир Панталеев и общинският съветник от ВМРО Тодор Гондов са провеждали незаконна агитация в село Кости.



Социолозите отново объркаха прогнозите



Прогнозите на социолозите отново не се покриха с резултатите от първия тур на местните избори в Русе и Благоевград. Дори и след края на изборния ден в Благоевград се знаеше, че Причкапов изостава с 10% след Асийски. После тези проценти се оказаха само 5. Още по-голямо объркване настана в Русе, където данните на ГИСДИ показваха, че Генов води пред Николова поне с два процента. После се оказа, че Николова води с няколко пункта пред червения кандидат.

След като станаха ясни резултатите, Илия Божинов от ГИСДИ прогнозира, че на втория кръг избирателната активност в Русе ще бъде малко по-висока и везните клонят към Елеонора Николова, тъй като за нея вероятно ще гласуват и повечето от избирателите на Володя Попов.



РЕАКЦИИ



Станишев: Хората са уморени от управлението на НДСВ



Ниската избирателна активност се дължи на факта, че хората са уморени от начина, по който се управлява страната. Тя е оценка на управлението на НДСВ, заяви лидерът на БСП Сергей Станишев. Според него ниската избирателна активност е тревожен факт за всички политически сили. Тя се дължала и на факта, че има голяма умора и недоверие в политическата система и партиите като резултат от тези 12 години, от начина, по-който живеят хората. Друга причина за ниската избирателна активност била тази, че местната власт не разполага с ефективни пълномощия, за да провежда ефективна политика, и хората не вярвали, че местната власт може да промени нещо. Изходът в това бил да се промени законодателството и да се дадат повече правомощия на местните органи. "Частичните избори избират кмет за година и половина, което е доста кратък период при формирани бюджети, с формирани общински съвети и хората някак си не мислят, че нещо много може да се промени в този смисъл", каза още Станишев. Според него обаче частичните избори показали, че БСП се утвърждава като основна и водеща политическа сила.



В СДС доволни, че е победило желанието за промяна



"За нас победата на първи тур за кандидата, подкрепен от СДС, е знак, че гласуваха хората с демократични нагласи в града", заяви лидерът на СДС Надежда Михайлова по повод резултатите от първия тур на местните избори в Русе. Според нея на първи тур победило желанието за промяна. "Гласуваха хората, за които не е все едно кой ще управлява Русе, надяваме се, че безразличието и статуквото ще отидат в миналото след втория тур", заяви лидерът на СДС.





МБМД: Стопяват се твърдите партийни ядра



От появата на НДСВ и след 4-годишния мандат на СДС твърдите ядра на политическите формации стават много малки и това е причината за ниската избирателна активност на частичните местни избори. Ако политическият процес се развива по същия начин, БСП може да се окаже най-силната политическа сила на местните избори. В България са налице нестабилен политически процес и апатия, отегчение и недоверие към политиците.
 
Един от основните кандидати - Елеонора Николова (на преден план), гласува за кмет на град Русе.
1510
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД