Германия, Великобритания, Франция, Финландия и Холандия настояват дългосрочния бюджет на ЕС да бъде замразен, предадоха агенциите. Лидерите им са изпратили писмо до председателя на ЕК Жозе Барозу, в която обясняват, че в следващите години предизвикателството ще бъде "да не се изразходват повече средства, а да се изразходват по по-добър начин". Те изтъкват също, че всички страни от ЕС предприемат "извънредни усилия", за да намалят своите дефицити и дългове и не е редно това да не засегне и публичните разходи на Съюза. 5-те държави настояват до 2013 г. "увеличаването на средствата за плащания да не е по-голямо от инфлацията", а от 2013 г. нататък покачването да остане дори под процента на инфлацията. Против предложението са по-бедните източноевропейски страни членки, които получават най-много европомощи.
Междувременно компанията "Пимко", която е най-големият инвеститор в облигации, препоръча Гърция, Ирландия и Португалия временно да бъдат изключени от еврозоната, писа германският в. "Ди Велт". Само по този начин дълговите проблеми могат да бъдат решени трайно. Шефът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише заяви, че излизането на страни членки от еврозоната, натрупали големи дългове, е "абсурдна хипотеза".
Гръцката православна църква пък си позволи публично да разкритикува ограниченията, наложени на Атина от ЕС и МВФ, предаде GRReporter. Според духовниците двете институции, без да споменати изрично, са наложили фактическа "окупация" на Гърция.
|
|