:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,744,071
Активни 631
Страници 538
За един ден 1,302,066

БФС се сниши за уговорените мачове

Всички останали институции дадоха ценни предложения за нов закон, който да се изработи до лятото
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Президентът на БФС Борислав Михайлов и началникът на Комисията по етика и феърплей към футболния съюз ген. Васил Василев (вдясно) - двамата, за които вече твърдо може да се каже, че предпочитат да прехвърлят топката за уговорените мачове, се явяват за безсмислено изслушване пред комисията, водена от Огнян Стоичков. Нито Михайлов, нито ген. Василев са инициирали промени в наредбата на БФС за борба с манипулациите във футболните сигнали. Но пък ясни сигнали за договорка набързо се препращат към прокуратурата с идеята "каквото решат там, да не сме ние на топа на устата".
В последния месец се случи нещо добро за изчистването на имиджа на българския футбол (поне отчасти) от подозрения за уговорени и манипулирани мачове. Но трябва да признаем, че основната причина за това се крие в чужбина. От УЕФА пратиха сигнали за 8 съмнителни двубоя и лично президентът на европейската футболна асоциация Мишел Платини настоя пред шефа на българския футбол Борислав Михайлов за бързи и ефективни мерки по случаите.

Такива бяха взети, като юздите пое Комисията по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта при Народното събрание. Нейният председател Огнян Стоичков за начало инициира изслушване на засегнатите страни. Очаквано от клубовете отрекоха каквото и да е участие в уговорки. В БФС се оправдаха, че получават доста рядко сигнали за нередности, но пък чинно предават всичко на компетентните органи.

И това бе само началото на измиването на ръцете от страна на футболния съюз. Но за това - после. Енергията на Огнян Стоичков и подопечната му комисия обаче се оказа напразна. Защото в Наказателния кодекс липсват текстове, касаещи организиране, уговаряне, участие и съучастие в манипулиране на футболни срещи, за хазартна дейност (най-вече по интернет) в частта й за незаконно залагане. И най-вече липсват или пък не са достатъчно сурови наказателните мерки срещу извършителите.

Както и при предишни случаи се поискаха спешни мерки за промяна на законодателството. Но този път може би ще последва нещо положително. Защото комисията на Стоичков изиска всички възможни страни, от които зависи туширането на този бич за феърплея, да дадат своите предложения за промени, насочени към ефективна борба с манипулирането на резултатите от двубоите. Разпратени бяха покани за активно съдействие и такова оказаха всички.



С изключение на БФС



Там или се правят на ударени, или не желаят да променят статуквото (може би пък за да не настъпят по интересите на някои другар по маса или ловна дружинка на началниците).

Нека погледнем какво пише в писмото до парламентарната комисия, подписано от Борислав Михайлов. След като благодари за предоставената възможност да даде предложения БФС уточнява, че правилата на феърплея са неотменна част от футболната игра и постоянно се контролира тяхното спазване (казано с други думи - не ни занимавайте с глупости). Казва се също, че БФС ще "преразгледа нормативната си уредба" и ще "подкрепи всяко предложение, свързано с промени в наказателното законодателство". Тотална липса на инициативност по въпроса. То кога ли го е имало в БФС в последните години, специално при управлението на Михайлов? Някой да си спомни нещо да е свършила прословутата Комисия по етика и феърплей начело с бившия директор на Национална служба "Полиция" ген. Васил Василев? За някои хора в БФС е по-удобно да прехвърлят нароилите се скандални случаи като горещ картоф към следствие и прокуратура, след което да седнат в кафенетата с чувство на изпълнен дълг.

Даже и Огнян Стоичков остро критикува инертността на БФС -



институцията, от която

зависи спазването на феърплея



в българския футбол. "Има такъв паметен случай - футболист на "Спартак" (Варна) вкара гол за 3:3 срещу "Беласица" и негови съотборници тръгнаха да го бият, вместо да го поздравят, защото мачът не е трябвало да свършва така. Нищо не е пречило на дисциплинарната комисия или тази по феърплей да изпрати някого да разпита тези недоволни от собствения си гол. А не да се чака прокуратурата 3 години. В правилника на БФС симулативната игра и договорените резултати се споменават само в един член и не са дефинирани като нарушения. За сметка на това са развити всякакви хипотези за наплюване на съперник на терена. От БФС препращат към други институции с думите, че ще наказват след това. Не трябва да е така, а в обратен ред", коментира депутатът.

Не, в БФС не са взети и засега не се предвижда да се вземат подобни мерки и изменения в наредбите. Иначе там са царе по свикването на кръгли маси - и за феърплей, и за тв права, и за съдийството, и за хулиганите по стадионите, след които не следва нищо. Впрочем интересното е, че от БФС вместо исканите от тях предложения за борба с уговорените мачове и нелегалните залози са върнали с писмо няколко съвсем различни идеи. Които никой не иска от тях в този момент, за този случай - уреждане на договорноправния статут на спортистите професионалисти и треньорите, регламентирането на непряката финансова подкрепа за футболните клубове (отчисления от печалбата на хазартните оператори в полза на отборите) и задължителни безплатни медицински прегледи на децата и юношите.

Парадоксалното е, че бездействието и



пасуването на БФС се

компенсира от Професионалната лига



Това е организацията, която от години се опитва да получи контрола над администрирането на първенствата, но не сполучва. Новият президент на ПФЛ Стефан Капралов кратко, точно и ясно предлага следните промени в законодателството: участието на отделни клубове или футболисти в залагания и манипулирането на резултати на срещи с тяхно участие да бъдат инкриминирани като престъпление със съответната наказателна отговорност. Освен това се дава идея в Закона за хазарта да се въведе забрана на букмейкърските компании да използват имената на клубове, техните емблеми, снимки и т.н. Тези заложни къщи трябва и да заплащат процент от печалбата си на всеки клуб, чиито мачове използват. Като е приложена справка, че така се процедира в Гърция, Финландия, Швеция, Англия, Шотландия.

И от спортното министерство удрят в земята БФС и предлагат 6 конкретни мерки в насока увеличаване глобата от 20 000 на 50 000 лв. за нарушения в Закона за хазарта, да се предвидят по-тежки квалифицирани състави в случай на получена облага от въздействие върху резултата на спортно състезание. Даже да се предвиди и тежка санкция за действия или бездействия, в резултат на които е уронен престижът на България.

Останалите институции излагат своите виждания за промени, целящи наказателното преследване на уговорени срещи. От държавната комисия по хазарта държат за санкции от 50 000 лв. за нелегалните залагания, правени от физическо лице, и до 200 000 лв., ако е от дружество. При по-тежки случаи (по-големи приходи от неразрешена хазартна игра)



санкцията да стигне до 5 млн. лв.



Иска се преследване и на лицата, обслужващи нелегалното игрално или комуникационно оборудване. И най-вече да се въведе разрешителен режим за интернет букмейкърите, като бъде блокиран достъпът до тези без разрешително.

Министър Цветан Цветанов додава други важни нюанси - затвор до 6 г. и глоба до 10 000 лв. за организиране или склоняване към манипулиране на състезание или имотна облага от това. От наказателна отговорност се освобождават доброволните свидетели на тези престъпления. От МВР предлагат и да се даде възможност за използване на СРС (специални разузнавателни средства), т.е. да се подслушва при разследване на евентуални подозрителни мачове. А в Закона за хазарта да се въведе изискване за пълна идентификация на произхода на капитала, използван за организиране на хазартни игри, да се забранят плащания и достъп до сайтове на нелицензирани в България заложни къщи, а и да се въведе надзор над всички транзакции към офшорни зони, където най-често са базирани онлайн букмейкърите. Макар че последното е доста трудно осъществимо.

С цели 5 страници предложения излиза и Върховната касационна прокуратура - в тях освен припокриване на доста от идеите на МВР - за наказания и СРС-та, се иска и хармонизирането на наредбите и най-вече



да се подобрят възможностите

на спортното правосъдие,



в частност осъществявано от БФС за футбола, където трябва да се усъвършенства спортната уредба. Която да дава възможност на футболния съюз да осъществява спортно правосъдие и арбитраж. От прокуратурата предлагат и да се черпи опит от италианския Кодекс на спортното правосъдие.

Всичко това, написано, звучи много добре. Защото е ясно, че никой няма да направи самопризнание, че е организирал или участвал в уговорен мач. Ясно е, че това би се разкрило чрез подслушване или свидетелстване. И че трябва да се регулират онлайн залозите, където годишно отиват над 1 млрд. лв.

Парламентарната комисия, ръководена от Огнян Стоичков, тепърва ще разглежда предложенията и на свой ред ще даде за гласуване в Народното събрание окончателен вариант на промените - и в Наказателния кодекс, и в Закона за хазарта. Което обаче не може да стане преди юни 2011 г. Значи дотогава все още има мегдан да се уговарят мачове безнаказано... Който пък поиска да си заложи на своя двубой в интернет. А дали след лятото ще настъпи феърплей, никой не знае. Твърде е съмнително, защото честната игра или липсата й е трудно доказуема.
СНИМКА: БУЛФОТО
Кадър от двубоя "Литекс" - "Локо" (Мз) (3:0) от 26 февруари т.г. - един от посочените като подозрителен с прекомерни залози за такъв резултат, за който нищо няма да се докаже.
2
1182
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
21 Декември 2010 23:05
Какви уговорени мачове?
22 Декември 2010 10:55
Ето я причината за ултиматумите! Явно отклоняваме вниманието от нас! Цесекари и левскари се дърлят за закриване и дългове и на тази тема никой не обръща внимание!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД