Най-привилегированите групи в държавата - военни и полицаи, отново остават незасегнати от законодателните удари на правителството върху неизползваните отпуски за 2010 г.
Няма да бъдат променени специалните закони за МО, МВР и за Държавна агенция "Национална сигурност" в частта им за правото на ползване на почивка. За военните и полицаите, които ползват до 2 месеца почивка заради извънреден труд, награди и т.н., няма да има ограничение колко неизползвани дни отпуск могат да прехвърлят за следваща година.
Техните трудови правоотношения се определят в специални закони. Редът за ползване на отпуските, определен в Кодекса на труда и в Закона за държавния служител, не се отнася за служителите под пагон.
"Не смятаме да обсъждаме промяна на реда за почивките по специалните закони", каза пред "Сега" депутатът от ГЕРБ и зам.-шеф на социалната комисия Светлана Ангелова. Въпросът е бил обсъждан от конституционните съдии. Сред мотивите, с които президентът Георги Първанов даде предишните текстове в КТ за отпуските, фигурира и обстоятелството, че създаването на правна уредба, която се отнася само за част от работещите, наети по КТ и по Закона за държавния служител, но не и за държавните служители по специалните закони, нарушава Конституцията. В нея е записано, че всички хора се раждат равни по достойнство и права. Съдът е преценил, че този мотив е извън предмета на делото, тъй като не е оспорена правната уредба по специалните закони.
Проверка на "Сега" установи, че във военното ведомство все пак има режим за ползване на платените почивки, който е залегнал в закона за отбраната. Там е записано, че командирите и началниците са длъжни да осигурят използването на платения годишен отпуск в календарната година, за която се полага, и ако не го направят, носят наказателна отговорност. За целта се правят графици отдавна и те са задължителни за министерството. Но в закона има и вратичка, че отлагане се допуска за следващата година по изключение при невъзможност отпускът да бъде ползван в настоящата. И понеже не става ясно какви са изключенията, би могло да има безброй хипотези за подобно отлагане. Ограничение за отложените дни няма, както и давност, след която изгарят.
В Закона за МВР ситуацията е размита. Там е записано, че редът за ползване на отпуски се определя с акт на министъра, но в сайта на МВР такъв не беше открит. Светлана Ангелова твърди, че е запозната с реда за ползване на платените почивки при полицаите. Те са длъжни да използват старите дни до края на май на следващата година. Министър Цветан Цветанов призна през април, когато започна да се обсъжда проблемът с натрупаните отпуски, че във ведомството има много, най-вече заради извънредния труд. Тогава той обясни, че се създава стройна организация и графици за чистене на дни, за да не се пречи на работата. Но тези графици не са вкарани като задължителни в закон и за нарушаването им не могат да се налагат санкции.
ПОПРАВКИ
Днес депутати, експерти от социалното министерство и социалните партньори се събират да мислят как да оправят кашата с новия ред за ползване на отпуските, който влезе в сила от 30 юли 2010 г. Според него в масовия случай за следваща година може да прехвърлят само до 10 дни, и то по производствени причини. Така в края на м.г. заради късното влизане на закона в сила се оказа, че има реална опасност работещите да имат повече от 10 останали дни, за които от социалното министерство твърдяха, че не могат да се ползват. Но според Конституционния съд до изтичане на 2-годишната им давност за тях се дължи обезщетение при напускане. Това ще рече, че са дължими и трябва да има ред да се чистят до края на давността. От ГЕРБ ще предложат всички неизползвани дни от 2010 г., а не само до 10, да могат да се ползват до края на 2011 г. Експерти предупреждават, че срокът е с година по-малък от давността и пак може да има противоконституционна загуба на дни. Освен това ще се мислят и нови възможности за отлагане, след като се оказа, че има много други видове отпуск и обективни причини, поради които не могат да се използват в календарната година. Със сигурност ще се вкара и задължителен график за държавните служители, по който да се излиза в отпуск. Такъв беше вкаран в КТ през 2010 г., но не и в закона за държавния служител, с аргумента, че в администрацията той и без това се прави. Но когато не е в закон, на органите по назначение не могат да се налагат санкции за неспазването му и на практика няма ред, който да ги задължава да пускат в отпуск служителите си.
Днес социални експерти ще решават как да оправят бъркотията с почивките на работещите за 2010 г.
Който е създал бъркотиите, той да ги ...такова.Станишев е!