Равносметката на УЕФА за финансовата 2009 г. показа обезпокоителни тенденции. Отчетите на 733 клуба, т.е. всичките участници в елитните дивизии в Европа, показват общи приходи от 11.7 млрд. евро, но разходите са 12.9 млрд. евро. Това са цифром и словом 1.2 млрд. евро загуби, почти двойно повече от предишното рекордно постижение.
И още - при повечето от клубовете огромна част от разходите са отишли за заплати на футболистите. А общата сума на задълженията за трансфери е 2.2 млрд. евро, като почти 800 млн. трябва да се платят след повече от 1 г. Което прави доста дълго време за отборите, които очакват парите си. Заради тези тенденции в повече от 1 от 8 клуба изпитват несигурност за бъдещето си, ако статуквото се запази.
Данните бяха приети много сериозно от президента на УЕФА Мишел Платини. Почти веднага след стъпването си в длъжност през 2007 г. французинът призова най-вече европейските грандове към финансова дисциплина. А сега отчете, че предвижданите мерки са нужни повече от всякога.
Според новите правила клубовете ще имат определени забрани за харчовете си. Те трябва да се адаптират към новите условия в рамките на 3 г. и да влязат в сила от сезон 2013/14. Тогава вече УЕФА ще има правото да изважда от участие в Шампионската лига отборите, които имат големи задължения.
"Трябва да има феърплей и във финансово отношение. Клубовете ще си понесат последствията заради финансовата си политика. Нашата цел не е да затрудняваме парично клубовете. Правилата ще имат за цел да помогнат на отборите да избегнат порочния кръг на икономическите стратегии. И ще важат за всички, дори и най-големите. Мерките ще са жизненоважни за бъдещето на футбола. Запалянковците и любителите на играта нямат интерес да виждат клубове от европейския елит, които изчезват в резултат на рисков мениджмънт. Необходимо е да се намесим и точно това правим", обясни Платини.
За да няма в бъдеще сътресения и евентуални фалити по клубовете, те ще трябва да разчитат най-вече на собствени приходи, а не на кредити. А също да бъдат стимулирани да инвестират в инфраструктурата си и в юношеските школи. Клубовете не трябва да харчат повече, отколкото са генерирали като приходи. Ще се преразгледат нивата на заплатите.
Концепцията на УЕФА и въвежданите мерки срещат подкрепа от ръководителите на големите отбори. "Още от първия момент аз подкрепям тази идея, защото е видно, че към момента европейският клубен футбол върви в грешна посока от финансова гледна точка. Достигнахме подходящия момент да дръпнем крака си от газта и да го сложим на спирачката, за да постигнем повече рационалност. Ако клубовете не уважат волята на УЕФА, те ще се сблъскат с последствията. Няма връщане назад", заяви категорично Карл-Хайнц Румениге, който освен президент на "Байерн" е и шеф на Европейската клубна асоциация, в която членуват 197 отбора.