Европейската комисия официално е поискала от България повече информация за изнесените записи на разговори между високопоставени политици. Това съобщи говорителят на комисията Марк Грей вчера. Изявлението дойде часове след като бяха огласени нови скандални записи, в които бяха замесени премиерът Бойко Борисов и президентът Георги Първанов.
"Нека да е ясно едно - това е вътрешен въпрос, с който трябва да се занимае българската прокуратура. Тя първо трябва да установи дали записите са направени законно, или не. Въпросът, който трябва да бъде зададен, е дали е имало дадено одобрение от съдия за записването на тези разговори. След това вече прокуратурата трябва да реши дали има данни за криминален случай, който трябва да бъде придвижен напред", обясни Грей. Той не пожела да коментира дали този скандал ще бъде отразен в междинния ни доклад за правосъдието и вътрешните работи.
В новата порция разговори между премиера Бойко Борисов, шефа на Агенция "Митници" Ваньо Танов и бившия му вече заместник Антоний Странджев, чийто записи вчера бяха разпространени от в. "Галерия, става дума за политически чадър над бизнесмена Михаил Михов, който е бивш шеф и настоящ консултант на фабриката за производство на бирите "Леденика" и "ММ". От тях се разбира, че премиерът е поел ангажимент да не "закача" Михов и че президентът Първанов също е лобирал за бизнесмена. По същото време бирената фабрика е с отнет лиценз за производство.
Разговорите са по повод внезапна акция на митнически служители в бирената фабрика в Мездра по сигнал, че заводът работи през нощта. В тях премиерът нарежда на Танов да прекрати незабавно акцията. "Хайде, прибирай ги оттам, нали поехме ангажимент да не... Защото там поех ангажимент и аз не съм Първанов. Като съм му обещал (на Мишо Бирата), че няма да го закачам, няма да го закачам", тросва се Борисов.
От обясненията между двамата става ясно, че за Мишо Бирата са си говорили и преди, а митническият шеф е трябвало да се срещне с бизнесмена и да се "разберат". "Аз го извиках при мене и почнахме да разговаряме. Обади се г-н Дянков и каза: "Аз карам влака, да дойде при мене", обяснява Танов на премиера. Разбира се още, че Дянков е иззел случая от Танов, но и двамата са обещали на Михов да не му пречат да изтъргува останалите след отнемането на лиценза количества бира в завода. Внезапната проверка на митничарите посред нощ обаче нарушава споразумението и предизвиква гнева на премиера.
Веднага след този разговор уплашеният Танов звъни на заместника си Странджев и му преразказва целия случай. Шефът на митниците е притеснен, че може да бъде натопен пред премиера за умишлен шантаж. "Мишо ще му каже: "Ами те нарочно го правят". Предния път като идва, на асансьора каза: "Аз съм се разбирал с всички власти и съм си плащал и сега съм изненадан защо така се процедира с мене", казва Танов. Двамата умуват дали да "заведат" количествата алкохол в завода и решават да пратят на място шефа на ломската митница Володя Богданов, който е запечатал фабриката и е запознат със случая. Уговарят се всички материали да се пазят в кабинета на Странджев.
В повторен разговор с премиера Танов докладва, че е взел нещата под контрол.
Не е ясно кой е направил записите. Зам. главният редактор на "Галерия" Явор Дачков обясни, че флашката му е предадена в сряда вечерта от анонимен гражданин. Вчера бяха огласени три разговора - два между Борисов и Танов, както и един между Танов и заместника му Странджев. Четвъртият е между Танов и финансовия министър Симеон Дянков, но неговото съдържание не бе разкрито. Флашката била изпратена вече на главния прокурор. Тя вече е дадена за експертиза.
"Аз съм убеден, че това са манипулирани разговори", отсече премиерът Борисов в парламента. Единият от участниците в разговорите обаче - Антоний Странджев, потвърди автентичността на разговора между него и Ваньо Танов.
Според премиера очевидно някой е сглобил диалога от различни негови разговори. Той разказа, че в четвъртък след 22.00 ч. му се обадил Явор Дачков и дълго критикувал дейността на вицепремиерите Цветан Цветанов и Симеон Дянков. "Може би не им стигаха някои реплики, не знам. Нямам обяснения - след 22.00 часа нормално ли е да се обади журналист на премиера и десет минути да му обяснява колко са му лоши министрите", коментира Борисов.
Явор Дачков обясни пред "Сега", че след като получил записите към 18 ч., решил да звънне на премиера, за да се убеди, че гласът му наистина звучи по този начин. Журналистът категорично отрече разговорът да е бил записван с цел монтаж и поясни, че през цялото време говорел той, а премиерът почти не се обаждал.
В своя защита Борисов цитира и справка от митниците, според която лицензът на бирената фабрика "Леденика" е взет през февруари 2010 г. Той е върнат след решение от 7 юни 2010 г. на Административния съд в София. "В съдебната система ние нямаме назначения", изтъкна Борисов.
Премиерът все пак си спомни, че преди време президентът Георги Първанов му се е обадил да му каже, че Михов, който е и шеф на федерацията по баскетбол, е натискан неправомерно. "Надявам се, че той няма да отрече", каза Борисов. От президентството лаконично коментираха, че в разговорите всичко е казано ясно.
Шефът на митниците Ваньо Танов не бе открит за коментар.
Митниците действат странно в казуса "Леденика"
Въпреки отнетия лиценз пивоварната получава изненадващо временно разрешение да продължи да произвежда
В скандала с бирената фабрика "Леденика" има много странни обрати. Първата по-сериозна проверка е от 9 до 11 ноември 2009 г., когато в бирената фабрика "Леденика ММ" в Мездра мобилна митническа група задържа 122 000 литра бира без документи за платен акциз. Очевидно нарушенията на компанията са много груби, защото на 8 февруари 2010 г. шефът на агенция "Митници" Ваньо Танов налага най-тежкото възможно наказание, като отнема лиценза на бирената фабрика заради куп нарушения. Липсват документи за извършване на дейност, дневник на складовата наличност, измервателни уреди и охранителни заграждения на част от фабриката, няма автоматизирана система за отчетност, съобщиха тогава от митниците. Според решението на Танов отнемането на лиценза подлежи на принудително изпълнение, т.е. производството на бира би трябвало да спре веднага.
Ситуацията обаче се развива по съвсем различен начин - "Леденика" изненадващо получава временно разрешение за добутилиране на количествата бира, които са били в процес на производство при запечатването на предприятието. Дори е бил платен дължимият акциз в размер на 120 000 лв. Вчера от митниците не успяха да обяснят нормативното основание, на което е издадено временното разрешение. "Тогава имаше готова продукция, която щеше да се развали. Ако не беше разрешено добутилирането и съдът не бе решил в полза на агенция "Митници", както и се случи, тя трябваше да плаща неустойки. Митниците носят отговорност за задържаните стоки", коментира пред "Сега" бивш висш митничар.
На 7 юни 2010 г. Софийският административен съд отменя отнемането на лиценза от митниците. В това дело фирмата на Михов "Булбрю" се представлява от правния съветник на държавния глава Сашо Пенов. Странното е, че митниците не обжалват решението на по-горна инстанция, т.е. пред ВАС.
Според Tърговския регистър производител на бирата "Леденика" и ММ е "Булбрю" АД. 99% от капитала е собственост на офшорната компания Melwasul investments limited. По документи до 2006 г. в ръководството на производителя е бизнесменът Михаил Михов, който се споменава като Мишо Бирата в разговорите между премиера Борисов и шефа на Агенция "Митници" Танов.
На спешна пресконференция вчера Михов заяви, че никога не е молил премиера Бойко Борисов за съдействие по отнетия лиценз на пивоварна "Леденика". Той обаче допусна, че може да се е оплакал на президента Георги Първанов, когато са се засичали на някой баскетболен мач. "През тези 3-4-5 месеца, докато течеше съдебната сага, бъдете сигурни, че когото съм видял, на всеки съм казал и на всеки съм се оплакал по официален и неофициален път. Премиерът при всички случаи не се включва, тъй като съм нямал контакт с него, но по всяка вероятност съм се виждал с президента на баскетболни мачове. Но никога не съм молил за съдействие", заяви Михов.
На въпрос дали президентът е изразил съчувствие към проблемите му, той отговори: "Ами, аз мисля, че всеки нормален човек би трябвало да изрази." Бизнесменът посочи още, че е имал официални срещи с шефа на митниците Ваньо Танов, с шефовете на отдели и с министъра на финансите Симеон Дянков. По време на официалните срещи Дянков заявил, че казусът трябва да се реши съгласно закона.
Запитан дали е произнасял репликата "Аз съм се разбирал с всички власти и съм си плащал", както се твърди в един от записите, Михов отказа да коментира нещо, "което не е установено". "Тези думи не съм ги казвал аз и не са излезли от моята уста пред когото и да било", каза той.
Михов твърди, че от 5 години насам не притежава де юре повечето от фирмите, бил само консултант на пивоварните. Те се управлявали от мениджъри. "В момента аз съм се отдал повече на обществената дейност и баскетбола", заяви той.
Михов призна, че по време на проверката на митничарите в пивоварната не е имало уреди за измерване на производството, но това не било нарушение понеже още не бил влязъл в сила законът, който ги регламентира. "Никакви незаконни действия не са извършвани от страна на фирмата. Това мога да го гарантирам. Ако бяха извършвани такива, те щяха да бъдат санкционирани от съда", подчерта още Михов. Бизнесменът твърди още, че никога досега не се е ангажирал с нито една политическа партия и не е правил дарения.
---------------
Кой кой е
----------------
Михаил Михов винаги е бил от влиятелните бизнесмени във Варна, но не парадира с връзки и богатство. Преди 5-6 години организираше бирени фестове в Морската градина и можеше да бъде забелязан с пластмасова чаша в ръка сред множеството. Съпругата му Ева е галерист. Обществените му изяви се изчерпват най-вече с баскетбола - той стана президент на Българската федерация по баскетбол на 17 април 2008 г., след като бе подкрепен от водещите отбори и най-вече от "ЛУКойл Академик", начело на който е шефът на "ЛУКойл България" Валентин Златев.
Михов е почетен консул на Бразилия у нас и винаги е поддържал тесни, но дискретни връзки с всички партии. Преди няколко години той се сдоби и с голяма старинна сграда в центъра на Варна, която е архитектурно бижу. Сега в нея се намира бразилското консулство. През 2009 г. на изискан прием в изящната сграда се появи и президентът Георги Първанов, с когото поддържат топли връзки и покрай баскетбола. Добрите отношения между двамата личат и от факта, че адвокат по делото за отнемането на лиценза на фирмата на Михов "Булбрю" е председателят на правния съвет към президента Сашо Пенов.
Бойко Борисов също познава добре Михов. Още като кмет на София през 2009 г. той получава от него златен знак по повод 90 години баскетбол в България. Миналата година пък премиерът откри заедно с Михов помощната зала на новия спортен комплекс в София - спортната зала на комплекс "4-ти километър".
На Дните на бразилската култура това лято гости му бяха депутатът от ГЕРБ Павел Димитров и колегата му от "Синята коалиция" Димо Гяуров. Михов е близък и с още един депутат от ГЕРБ - Димитър Атанасов, който е шеф на Асоциацията на концесионерите на плажове.
Михаил Михов е приятел и със съдията от ВАС Панайот Генков, с когото бе засечен да вечеря покрай един от скандалите с братя Галеви. Вчера той обясни, че вечерята била месец преди Административният съд да се произнесе за връщането на лиценза на пивоварната и Генков не е бил съдия по делото.
Ситуацията обаче се развива по съвсем различен начин - "Леденика" изненадващо получава временно разрешение за добутилиране на количествата бира, които са били в процес на производство при запечатването на предприятието. Дори е бил платен дължимият акциз в размер на 120 000 лв. Вчера от митниците не успяха да обяснят нормативното основание, на което е издадено временното разрешение. "Тогава имаше готова продукция, която щеше да се развали. Ако не беше разрешено добутилирането и съдът не бе решил в полза на агенция "Митници", както и се случи, тя трябваше да плаща неустойки. Митниците носят отговорност за задържаните стоки", коментира пред "Сега" бивш висш митничар.
На 7 юни 2010 г. Софийският административен съд отменя отнемането на лиценза от митниците. В това дело фирмата на Михов "Булбрю" се представлява от правния съветник на държавния глава Сашо Пенов. Странното е, че митниците не обжалват решението на по-горна инстанция, т.е. пред ВАС.
Според Tърговския регистър производител на бирата "Леденика" и ММ е "Булбрю" АД. 99% от капитала е собственост на офшорната компания Melwasul investments limited. По документи до 2006 г. в ръководството на производителя е бизнесменът Михаил Михов, който се споменава като Мишо Бирата в разговорите между премиера Борисов и шефа на Агенция "Митници" Танов.
На спешна пресконференция вчера Михов заяви, че никога не е молил премиера Бойко Борисов за съдействие по отнетия лиценз на пивоварна "Леденика". Той обаче допусна, че може да се е оплакал на президента Георги Първанов, когато са се засичали на някой баскетболен мач. "През тези 3-4-5 месеца, докато течеше съдебната сага, бъдете сигурни, че когото съм видял, на всеки съм казал и на всеки съм се оплакал по официален и неофициален път. Премиерът при всички случаи не се включва, тъй като съм нямал контакт с него, но по всяка вероятност съм се виждал с президента на баскетболни мачове. Но никога не съм молил за съдействие", заяви Михов.
На въпрос дали президентът е изразил съчувствие към проблемите му, той отговори: "Ами, аз мисля, че всеки нормален човек би трябвало да изрази." Бизнесменът посочи още, че е имал официални срещи с шефа на митниците Ваньо Танов, с шефовете на отдели и с министъра на финансите Симеон Дянков. По време на официалните срещи Дянков заявил, че казусът трябва да се реши съгласно закона.
Запитан дали е произнасял репликата "Аз съм се разбирал с всички власти и съм си плащал", както се твърди в един от записите, Михов отказа да коментира нещо, "което не е установено". "Тези думи не съм ги казвал аз и не са излезли от моята уста пред когото и да било", каза той.
Михов твърди, че от 5 години насам не притежава де юре повечето от фирмите, бил само консултант на пивоварните. Те се управлявали от мениджъри. "В момента аз съм се отдал повече на обществената дейност и баскетбола", заяви той.
Михов призна, че по време на проверката на митничарите в пивоварната не е имало уреди за измерване на производството, но това не било нарушение понеже още не бил влязъл в сила законът, който ги регламентира. "Никакви незаконни действия не са извършвани от страна на фирмата. Това мога да го гарантирам. Ако бяха извършвани такива, те щяха да бъдат санкционирани от съда", подчерта още Михов. Бизнесменът твърди още, че никога досега не се е ангажирал с нито една политическа партия и не е правил дарения.
---------------
Кой кой е
----------------
Михаил Михов винаги е бил от влиятелните бизнесмени във Варна, но не парадира с връзки и богатство. Преди 5-6 години организираше бирени фестове в Морската градина и можеше да бъде забелязан с пластмасова чаша в ръка сред множеството. Съпругата му Ева е галерист. Обществените му изяви се изчерпват най-вече с баскетбола - той стана президент на Българската федерация по баскетбол на 17 април 2008 г., след като бе подкрепен от водещите отбори и най-вече от "ЛУКойл Академик", начело на който е шефът на "ЛУКойл България" Валентин Златев.
Михов е почетен консул на Бразилия у нас и винаги е поддържал тесни, но дискретни връзки с всички партии. Преди няколко години той се сдоби и с голяма старинна сграда в центъра на Варна, която е архитектурно бижу. Сега в нея се намира бразилското консулство. През 2009 г. на изискан прием в изящната сграда се появи и президентът Георги Първанов, с когото поддържат топли връзки и покрай баскетбола. Добрите отношения между двамата личат и от факта, че адвокат по делото за отнемането на лиценза на фирмата на Михов "Булбрю" е председателят на правния съвет към президента Сашо Пенов.
Бойко Борисов също познава добре Михов. Още като кмет на София през 2009 г. той получава от него златен знак по повод 90 години баскетбол в България. Миналата година пък премиерът откри заедно с Михов помощната зала на новия спортен комплекс в София - спортната зала на комплекс "4-ти километър".
На Дните на бразилската култура това лято гости му бяха депутатът от ГЕРБ Павел Димитров и колегата му от "Синята коалиция" Димо Гяуров. Михов е близък и с още един депутат от ГЕРБ - Димитър Атанасов, който е шеф на Асоциацията на концесионерите на плажове.
Михаил Михов е приятел и със съдията от ВАС Панайот Генков, с когото бе засечен да вечеря покрай един от скандалите с братя Галеви. Вчера той обясни, че вечерята била месец преди Административният съд да се произнесе за връщането на лиценза на пивоварната и Генков не е бил съдия по делото.