Кметовете стават кадровици по блокове и вече ще назначават домсъвети там, където обитателите не са си ги избрали сами. Такава промяна в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) е внесло правителството в парламента. Ако идеята бъде одобрена, местната власт ще бъде натоварена с още задължения в напразен опит да направи работещ един очевидно абсурден закон.
Досега ЗУЕС вменяваше на кметовете "само" да свикват общи събрания на етажни собствености, които не са си избрали сами управителен съвет. Законът изискваше до юни 2010 г. всички собственици на жилища в обща сграда или в един вход да проведат общи събрания, да си изберат управа, да се впишат в новия модел домова книга и да подадат в общината заявление за регистрация на етажната собственост. Ако някоя съседска общност е пропуснала този срок, иде ред на кметовете - до края на юни 2011 г. да организират общи събрания. Проблемът е, че и до днес много обитатели на блокове и кооперации нехаят за задълженията си или са затънали в комшийски войни и нито са си избрали домсъвети, нито са се регистрирали в общината.
От мотивите към проекта се разбира, че практиката е показала засечки в прилагането на закона - кметът свиква събрания, но идват малко съседи и сбирката не може да вземе решение поради липса на кворум. Затова се предвижда нова възможност - ако това се случи и не се съберат поне 33% от собствениците на идеални части в етажната собственост, кметът има срок от 14 дни да избере управа на блока (по закон домсъветът трябва да се състои поне от трима души). Не е ясно по какъв критерий ще става изборът, нито какво се случва, ако назначеният за домоуправител откаже да поеме функциите. Според поправките, предложени от МС, ако градоначалникът не смогва с всички блокове, може да упълномощи свои подчинени да се заемат с кадруването по входовете.
Жителите на огромен брой сгради в страната и в момента са в нарушение на закона, установи "Сега". Например в район "Триадица" на София има 5000 жилищни сгради, а са регистрирани едва 800 етажни собствености. В столичния район "Кремиковци" пък са регистрирани 150 съседски общности, което е 50% от блоковете, обясни районният кмет Ивайло Панев. Район "Младост" е отличник - там от 1622 сгради в режим на етажна собственост над 1000 са регистрирани или в процес на регистрация.
От регионалното министерство вчера признаха, че нямат конкретни данни как върви регистрацията в национален мащаб. По данни на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) пък в средно големите градове процесът е най-напреднал. Например в Силистра и Ловеч 2/3 от общия брой етажни собствености вече били регистрирани в общините, докато в големите градове регистрацията вървяла по-бавно.
Идеята на МС кметовете да спускат домсъвети обаче не се харесва на местните власти. "Ще възразим срещу тези текстове в парламента, защото така се променя духът на закона", коментира Гинка Чавдарова от НСОРБ. "Целта е управителят да защитава интересите на собствениците и затова те трябва да решат кой ще бъде", поясни тя. Според нея в промените трябва поне да се запише, че избраният от кмета домсъвет е само временен, докато собствениците сами не изберат такъв. Чавдарова каза, че никой от управляващите не им е обяснил как точно и по какви критерии кметовете ще номинират управителите на блоковете.
ДОМОВАТА КНИГА
В промените се уточняват и данните, които трябва да фигурират в домовата книга. Така например ще има специална графа, в която да се вписват домашните любимци. Сега кучета, котки и др. се регистрират в отделно приложение.
Опростяват се процедурите за свикване на общо събрание. Например отпада изискването на собствениците да се връчва уведомление за провеждането му. Вече само ще се поставят 2 съобщения на видни места до 7 дни преди провеждането му. Друга промяна е, че в управлението на жилищните сгради ще могат да участват не само собственици, но и наематели.
ГЛОБИТЕ
Според закона глобите за собствениците, които не изпълняват задълженията си, са между 20 и 100 лева. Ако пък има нарушения от страна на домоуправителите, те могат да бъдат санкционирани от 300 до 1000 лева. В закона няма предвидени глоби за кметовете, ако не изпълняват задълженията си.
|
|