Българските съдилища ще могат да налагат дори и 100 години затвор. Досега за различни престъпления се изтърпяваше само най-тежкото наказание. "При рецидив наложените наказания се изтърпяват отделно", гласи текст от изцяло нов Наказателен кодекс, огласен от Министерството на правосъдието вчера. Така например, ако някой има пет присъди по 20 години, той ще лежи общо 100 години в затвора.
Мотиви към проекта не бяха публикувани. Но и министерството пусна единствено общата част на НК, където са уредени принципните въпроси. Особената - където са разписани конкретните престъпления и наказанията им, още не е готова.
От наказанията отпада доживотният затвор без право на замяна, който бе въведен като алтернатива на смъртното наказание. Лишаването от свобода в общия случай може да е по изключение до 20 години при съвкупност от престъпления, както и за особено опасни умишлени престъпления, и до 30 години при опасен рецидив. Остава текстът, че няма превишаване на пределите на неизбежната отбрана, когато нападението е извършено чрез проникване с насилие или взлом в жилище.
Независимо от очакванията и настояванията на председателя на Върховния касационен съд Лазар Груев и главния прокурор Борис Велчев, НК не разделя криминалните деяния на престъпления и простъпки, което щеше да разтовари съдебната власт от елементарните казуси. Пробацията също остава в графата "наказание" въпреки спора дали не е административна мярка.
За пореден път са редактирани и правилата за определяне на наказанията, когато делата се гледат по съкратената процедура. Съкратен процес не се допуска, ако с престъплението умишлено е причинена смърт или тежка телесна повреда или ако е извършено срещу орган на власт при или по повод изпълнението на службата му. Привилегии няма да ползват и хора, които са извършили престъпления в пияно състояние или под въздействието на наркотици.
При съкратен процес наказанията лишаване от свобода или глоба се намаляват с една четвърт при извършено тежко умишлено престъпление и с една трета във всички останали случаи.
Пада и долната граница на глобата, която се налага, когато някой бъде освободен от наказателна отговорност и санкциониран само административно. Това ще се прилага за умишлени престъпления, които се наказват с до 3 г., и за такива по непредпазливост, наказуеми с до пет години. В момента глобата е от 1000 до 5000 лв., а става от 300 до 5000 лв.
Режимът на освобождаване от наказателна отговорност с налагане на глоба се облекчава още повече. Сега от този режим всеки може да се възползва по веднъж. Според проекта това може да стане много пъти, стига да е изтекла една година от изтърпяване на административното наказание.
|
|