Унгарското председателство на ЕС обмисля възможността за частично присъединяване на Румъния и България към Шенгенската зона през март т.г., заяви ръководителят на отдел "Шенген" в румънското МВР Мариан Титулеску, цитиран от Медиафакс. Предложението е двете държави първоначално да влязат в пространството на свободно движение само с въздушните си граници. Според Титулеску въпросът за частичното влизане в Шенген се обсъжда от унгарското председателство, но не е единствената възможност. Той обясни, че като се вземат под внимание доклади за въздушните граници на Румъния и България, е възможно двете страни да влязат в Шенгенското пространство на първия етап само с тези елементи, а по-късно да се вземе решение за цялостното присъединяване. Мариан Титулеску отбеляза също, че вече е имало подобни прецеденти, но присъединяването на някои държави ставало първо със сухопътните и морски граници, а по-късно и с въздушните.
Междувременно вчера унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер за пореден път декларира подкрепата на унгарското председателство на ЕС за присъединяването на България и Румъния към Шенген. Това стана по време на вчерашното заседание на съвета "Правосъдие и вътрешни работи", което се състоя в замък край столицата Будапеща. Пинтер заявил, че крайната цел на Унгария е политическото решение за присъединяване да бъде взето в рамките на нейното председателство на съюза и реалното членство на страната ни да бъде факт през 2011 г.
Освен Германия и Франция Финландия също се обяви официално против влизането на България и Румъния в Шенген през март т.г. "Двете страни извършиха огромна работа, но още много предстои да бъде направено. София и Букурещ трябва да положат допълнителни усилия в борбата с корупцията и престъпността", се казва в изявление на финландския министър по европейските въпроси и имиграцията Астрид Торс.
Председателят на групата на Европейската народна партия в Европейския парламент Жозеф Дол заяви в Букурещ, че не би искал Румъния да бъде разделена от България при присъединяването към Шенген. "Разбира се, в случай че процесът на подготовка на България е твърде бавен, тогава може да говорим. Ако обаче е по-бърз, бихме предпочели двете страни да се присъединят заедно", заяви Дол. Той отбеляза, че България трябва да продължи да полага съществени усилия по отношение на сухопътната си граница с Турция.
Ама нека се присъедняват комшиите щом са готови. Няма да си пречим сега. Айде успех и хаирлия!
Който си мисли, че ще си играе да ни противопоставя, сбъркал е. Тънките сметки от типа "не искаме румънски цигани, ама не можем да си го признаем за да не излезем расисти и затова си измисляме разни основания за България за да спрем Румъния" не вървят.
Пак казвам - щом били готови румънците, да ги приемат още утре и без нас.