:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,440
Активни 600
Страници 12,343
За един ден 1,302,066

Държавата пак ще въвежда стандарти за менюто в училищата

Въпреки практиката досега земеделският министър смята, че инициативата няма да доведе до оскъпяване на храната
Държавата ще направи нов опит да наложи стандарти за храната в детските градини и училищата. "Ще утвърдим стандарти за качеството на храните в детските градини и ученическите столове и в тях ще се предлагат единствено и само такива продукти", заяви ветеринар №1 д-р Йордан Войнов, който от вчера е шеф на Българската агенция за безопасност на храните.



Агенцията ще прави и "актуализация на съществуващите вече стандарти".

Това е стара идея на аграрния министър Мирослав Найденов, която се провали заради отпора на родителите и липсата на лаборатория за контрол на скъпите колбаси. Майки пресметнаха, че ако храната поскъпне с 1 лев на ден, таксата за детска градина ще се вдигне от 60 на 90 лв.

"Храната може и да не поскъпне, ако успеем да оберем този луфт между качество и доставчици, защото при системата за обществени поръчки и доставки нали ви е ясно, че някой някъде нещичко взема. Но да бъдат добри да не вземат от нашите деца", заяви вчера министър Мирослав Найденов. Преди половин година обаче той беше на друго мнение: "Ако някой смята, че ще си води детето за 20 лв. на месец на детската градина и то ще яде качествено, нека ние да обясним на тези драги родители, че това няма да стане. За децата си трябва да извадим пари и да си платим. Вижте какво се яде сега в детската градина - едни намазани филии с не знам какво и отгоре поръсено с още не знам какво".

От месеци насам и доставчиците посрещат на нож идеята. "Доставяме храна за детски градини из цяла България, но колбасите по стандарт "Стара планина" са много скъпи, дано не станат задължителни", коментира тогава Ивайло Пандев, доставчикът на храни за детска градина "Веселина" в София.

Със заканата за детските градини и училища вчера аграрният министър даде старт на мега-агенцията по храните. Тя обединява здравните инспектори, ветеринари, фитосанитари и инспектори по фуражите. В нея ще работят 2998 служители, с 300 по-малко от общия състав на службите, които се обединиха.

Новата агенция ще има специална дирекция "Управление на качеството", която ще създава стандарти, като още от понеделник започва изработването на три стандарта за хляба. Вчера Найденов обеща и стандарти за консервите. Министърът има план и за повишаване броя на проверките. По бакалии и хипермаркети вече няма да ходят екипи или да се редуват проверки по различни проблеми, принципът ще е "1 магазин - 1 инспектор". Целта била контролът да обхване възможно най-много обекти. "Досега при проверка например в един магазин ходеха двама колеги от РИОКОЗ или в друго време двама от ветеринарната служба, сега идеята ни е да отива само един инспектор и да попълва чек лист с еднакви критерии за проверка", обясни пред "Сега" д-р Венцислава Тасева, зам.-шеф на агенцията.

Министър Найденов призна, че идеята крие рискове. "Един служител ще може да спре предприятие, магазин, хранителни вериги - така че сигурно корупционният натиск ще бъде голям. Но те вече имат пример - бившият зам.-директор на НВСМ (д-р Леонид Лавчев, за когото се твърдеше, че рекетирал мандри) получи 12 години ефективна присъда, и то по сигнал, подаден лично от мен", обясни Найденов.

"Разликата в контрола може да се посочи в следния пример. Досега беше така - склад, в който продават храни от растителен произход и се контролира от РИОКОЗ, месеци по-късно започва да вкарва и месни продукти, но те не се контролират, понеже не са от компетенцията на РИОКОЗ. Вече няма как да се изпускат такива обекти, което директно означава и свиване на сивия сектор", разясни пред "Сега" д-р Йордан Войнов. Агенцията предупреди, че започва масирани проверки по всички браншове и брънки от хранителната верига.



НЕРАВНА БИТКА

Още от миналата учебна година влезе в сила наредба на МОМН за продажбата на храни в столове и бюфети, която опитва да внесе здравословни продукти в менюто на децата. От 2008 г. ЕС предоставя на България пари за мляко, а от тази година и плодове. Усвояването на тези пари у нас обаче е катастрофално. Нехайството на чиновниците досега ни струва близо 10 млн. лв. от ЕС само по линия на безплатните плодове. За м.г. кандидатстването приключи, но усвояването е само 3.4 млн. лв. от полагащи се 7.3 млн. лв. В опит да наложи здравословно меню в училищата се провали и социалният министър в кабинета на тройната коалиция Емилия Масларова.
11
1987
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
10 Февруари 2011 20:13
Нещата са и по-прости - храненето на Общността трябва да става по Национален Стандарт . При децата , под специален Контрол ...

Редактирано от - beagle на 10/2/2011 г/ 23:07:16

10 Февруари 2011 21:10
Как може да се обясни усвояването за миналата година, което е само 3.4 млн. лв. от полагащи се 7.3 млн. на фона на изключително дейния земеделски министър? Къде отива парата? В свирката?
11 Февруари 2011 09:17
Държавата ще гарантира пазара (и цените!) на производители на ужким 'качествени' храни от типа на хляба с утайка от кафе, минаващ за ужасно здравословен. Явно, нечие лоби пак си е свършило работата.
11 Февруари 2011 09:29
Какви столове в Училищата?
Нали ги ликвидираха преди години?..
11 Февруари 2011 09:36
"1 магазин - 1 инспектор" е най-лошия възможен вариант, който води до огромна корупция. Всъщност лош за нас, добър за корумпираните.
11 Февруари 2011 10:36
От вчера я чета тази статия и през цялото време нещо ме човърка отвътре. Нещо не е както трябва, има нещо, което ми убягва.
И сега разбрах какво.
Ще има нови стандарти за храненето в училища и детски градини. Трабва да има защото сме загрижени за здравето на нашите деца.
Обаче! Загрижени сме и да има кой да купува храните по новите стандарти! И кой да прави доставките.
Сега вече всичко си идва на мястото. Олекна ми

Редактирано от - балък на 11/2/2011 г/ 10:42:54

11 Февруари 2011 11:00
И защо изобщо трябва да тъпчат децата с колбаси? С много сол, Е-та и приготвени предимно от сланина? Е, калцият от костите и перушината сигурно е полезен... Вярно, че министърът е толкова пристрастен към колбасите, че даже крадял салами навремето... Дори намазаната филия с "нещо си" е по-малко вредна. Или вече няма и готвачки, които могат да сготвят нещо с месо, може би няма и под 20-годишно месо?

Колкото до хляба - хляб, който ще се изяде в дена на доставката, нужда от консерванти няма. С подобрителите проблемът е по-сложен, но не ми се вярва пшеница, от която става хляб без подобрители, да е 5 пъти по-скъпа. И колко хляб изяжда едно 3-годишно дете? Пък ако толкова не може да се произведе нормален хляб на разумна цена, ще ядем италиански макарони
11 Февруари 2011 11:49
Типично за географското положение на страната е всеки да се изявява като корифей не в областта, в която е специалист. Например дянков - ядрен физик, цвъцко - акушер, бб- ...., тотю - финансист, трайчо - енергетик и т.н
Земеделеца иска да изпъкне като стандартизатор.
За сведение единствената опрганизация, която има правото да разработва стандаети и е международно призната е Българският инститит по стандартизация и е Националния орган по стандартизация.
названието БДС означава Български Държавен Стандарт, а не министерски.
Съгласно политиката на ЕС в областта на стандартизацията, термина "качествен" продукт не се използва никъде. Основното е безопасен продукт - безопасен за експлоатация, безопасен за здравето, за околната среда, и т.н
Това, с което би могъл да се занимава самозвания стандартизатор е чрез съответните звена да осъществява оценка на съответствието, т.е. дали даден продукт съответства на специфичните изисквания за безопасност, и ако не да санкционира съответния недобросъвестен производител, да го задължи да изтегли несъответстващия продукт от пазара и да го унищожи, ако се налага, за своя сметка.
И накрая по смисъла си стандартите не са задължителни, задължителната част отнасяща се за даден продукт е част от законодателството.
това, което може да излезе от напъна на министъра са технически уаловия - рецепта за печене на хляб, нищо повече. По-скъп за да се имитира загриженост.
11 Февруари 2011 16:16
Хирург мили ,
Бих искал типовият хляб да е типов , но не само , а и да съм сигурен , че не ме лъжат . Поне тук , нека не се влибералстваме . По-добре виж , че няма гаранции коя да е келява фурна за хляб и хлебни изделия , да натръшка цял град ...
11 Февруари 2011 16:50
Нали точно за тов пиша, идват инспекторите за контрол, затварят фурната, в случай, че не спазва изискванията и народа не е натръшкан. Това, което предлагаш е министъра да пише рецепти, които пак никой няма да спазва, но на по висока цена, и да се прави на Ути.
11 Февруари 2011 17:26
"1 магазин - 1 инспектор" е най-лошия възможен вариант, който води до огромна корупция

Двама също могат лесно да направят екип (виж полицаите). Затова трябва да има подходящи методи за проверка на работата на експерта, а не водене на другарчета.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД