Държавата ще направи нов опит да наложи стандарти за храната в детските градини и училищата. "Ще утвърдим стандарти за качеството на храните в детските градини и ученическите столове и в тях ще се предлагат единствено и само такива продукти", заяви ветеринар №1 д-р Йордан Войнов, който от вчера е шеф на Българската агенция за безопасност на храните.
Агенцията ще прави и "актуализация на съществуващите вече стандарти".
Това е стара идея на аграрния министър Мирослав Найденов, която се провали заради отпора на родителите и липсата на лаборатория за контрол на скъпите колбаси. Майки пресметнаха, че ако храната поскъпне с 1 лев на ден, таксата за детска градина ще се вдигне от 60 на 90 лв.
"Храната може и да не поскъпне, ако успеем да оберем този луфт между качество и доставчици, защото при системата за обществени поръчки и доставки нали ви е ясно, че някой някъде нещичко взема. Но да бъдат добри да не вземат от нашите деца", заяви вчера министър Мирослав Найденов. Преди половин година обаче той беше на друго мнение: "Ако някой смята, че ще си води детето за 20 лв. на месец на детската градина и то ще яде качествено, нека ние да обясним на тези драги родители, че това няма да стане. За децата си трябва да извадим пари и да си платим. Вижте какво се яде сега в детската градина - едни намазани филии с не знам какво и отгоре поръсено с още не знам какво".
От месеци насам и доставчиците посрещат на нож идеята. "Доставяме храна за детски градини из цяла България, но колбасите по стандарт "Стара планина" са много скъпи, дано не станат задължителни", коментира тогава Ивайло Пандев, доставчикът на храни за детска градина "Веселина" в София.
Със заканата за детските градини и училища вчера аграрният министър даде старт на мега-агенцията по храните. Тя обединява здравните инспектори, ветеринари, фитосанитари и инспектори по фуражите. В нея ще работят 2998 служители, с 300 по-малко от общия състав на службите, които се обединиха.
Новата агенция ще има специална дирекция "Управление на качеството", която ще създава стандарти, като още от понеделник започва изработването на три стандарта за хляба. Вчера Найденов обеща и стандарти за консервите. Министърът има план и за повишаване броя на проверките. По бакалии и хипермаркети вече няма да ходят екипи или да се редуват проверки по различни проблеми, принципът ще е "1 магазин - 1 инспектор". Целта била контролът да обхване възможно най-много обекти. "Досега при проверка например в един магазин ходеха двама колеги от РИОКОЗ или в друго време двама от ветеринарната служба, сега идеята ни е да отива само един инспектор и да попълва чек лист с еднакви критерии за проверка", обясни пред "Сега" д-р Венцислава Тасева, зам.-шеф на агенцията.
Министър Найденов призна, че идеята крие рискове. "Един служител ще може да спре предприятие, магазин, хранителни вериги - така че сигурно корупционният натиск ще бъде голям. Но те вече имат пример - бившият зам.-директор на НВСМ (д-р Леонид Лавчев, за когото се твърдеше, че рекетирал мандри) получи 12 години ефективна присъда, и то по сигнал, подаден лично от мен", обясни Найденов.
"Разликата в контрола може да се посочи в следния пример. Досега беше така - склад, в който продават храни от растителен произход и се контролира от РИОКОЗ, месеци по-късно започва да вкарва и месни продукти, но те не се контролират, понеже не са от компетенцията на РИОКОЗ. Вече няма как да се изпускат такива обекти, което директно означава и свиване на сивия сектор", разясни пред "Сега" д-р Йордан Войнов. Агенцията предупреди, че започва масирани проверки по всички браншове и брънки от хранителната верига.
НЕРАВНА БИТКА
Още от миналата учебна година влезе в сила наредба на МОМН за продажбата на храни в столове и бюфети, която опитва да внесе здравословни продукти в менюто на децата. От 2008 г. ЕС предоставя на България пари за мляко, а от тази година и плодове. Усвояването на тези пари у нас обаче е катастрофално. Нехайството на чиновниците досега ни струва близо 10 млн. лв. от ЕС само по линия на безплатните плодове. За м.г. кандидатстването приключи, но усвояването е само 3.4 млн. лв. от полагащи се 7.3 млн. лв. В опит да наложи здравословно меню в училищата се провали и социалният министър в кабинета на тройната коалиция Емилия Масларова.
Редактирано от - beagle на 10/2/2011 г/ 23:07:16