:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,299,792
Активни 206
Страници 7,360
За един ден 1,302,066

Мубарак най-сетне остави властта

Президентът на Египет възложи на армията да управлява
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Египетски войници се молят по време на традиционната Петъчна молитва върху танка си, заобиколени от хиляди демонстранти на централния площад "Тахрир" в Кайро.
Египетският президент Хосни Мубарак сдаде властта в Египет по-малко от 20 часа, след като заяви в обръщение към нацията, че ще се оттегли през септември.

Хосни Мубарак реши да напусне президентския пост, съобщи по националната тв вицепрезидентът Омар Сюлейман малко след 18 часа вчера. Той повери на висшия военен съвет да управлява, допълни Сюлейман в краткото си изявление на 18-ия ден на масовите протести срещу режима. Това обаче противоречи на конституцията, според която при оставка на президент властта се поема от шефа на парламента. Не стана ясно кое и как е повлияло на Мубарак да промени решението си и да сдаде поста.

Стотици хиляди протестиращи египтяни развяваха знамена, плакаха, радваха се и празнуваха след съобщението за оставката на Мубарак. "Египет е свободен" и "Хората свалиха режима" скандираше тълпата на площад "Тахрир". По-рано вчера редица медии съобщиха, че Мубарак е отлетял със семейството си с хеликоптери за лятната си резиденция в курорта Шарм ел Шейх. Според "Ал Джазира" той заминал за Обединените арабски емирства.

Политическото напрежение в Кайро рязко се повиши след отказа на Хосни Мубарак в четвъртък да сдаде властта. Десетки хиляди демонстранти на площад "Тахрир" в Кайро избухнаха в гняв, след като президентът обяви, че остава на поста до изборите през септември и предава част от пълномощията си на вицепрезидента Омар Сюлейман. Той заяви, че е разпоредил конституционни промени. Някои протестиращи призоваваха за обща стачка и настояваха армията да се присъедини към бунта.

Армията обяви, че ще гарантира провеждането на "свободни и честни избори" в страната и ще подкрепи реформите. В две декларации на Висшия съвет на въоръжените сили, което е прецедент за военните в Египет, беше изразено и предупреждение да не се застрашава сигурността на страната и гражданите. Военните подчертаха, че ще гарантират да бъде отменено извънредното положение, "когато ситуацията приключи". То е в сила от убийството на бившия президент Ануар Садат от ислямисти през 1981 г. Междувременно армията блокира вчера района около държавната телевизия в Кайро и президентския дворец, които бяха обсадени от хиляди демонстранти и се стигна до кратки сблъсъци.

В Йордания и Йемен вчера също се състояха демонстрации с искания за реформи.
31
1513
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
11 Февруари 2011 20:01
победа на доброто над злото. сега 1000 години щастие
11 Февруари 2011 20:20
Жалка подеситчена армия:
Назначен е военен съвет, който да поеме управлението на страната. Той ще бъде оглавен от министъра на отбраната Хусеин Тантауи.

Хвърлиха пешкира,
Идат бракьата и ахмакдамаджаните...
11 Февруари 2011 20:24
Не знам за 1000, ама поне 20 им трябват , да ги върнат в първобитнообщинния строй.Сега ще им пратят ран-ът, надка ще отиде да им занесе синята Българска роза, червени прашки ще изпрати станишката...и те така.В момента сигурно шият лампази на някой египетски пожарникар също.
11 Февруари 2011 20:25
Руританец, до тук бях прав. Армията получи властта. И не бърза да вдига военното положение, и предупреждава да не се застрашава сигурността на страната.
Сега има две положения: или ислямистите идват на власт (80%), или армията си остава на власт дълго (20%). Аз други варианти не виждам.
11 Февруари 2011 21:16
Няма друга организирана сила освен ислямистите.
11 Февруари 2011 21:18
Освен това египетските военни нямат такава силна антиислямистка традиция като турските. Но и турските военни вече са обезвредени от своите ислямисти.

Партията на Ердоган АКП има тесни братски връзки с Мюсюлманските братя (които са най-старата ислямистка партия в света), няколко лидери на МБ бяха на гемията Мави Мармара.
12 Февруари 2011 01:04
Откъде тия проценти и откъде тия гръмки заключения, че нямало друга организирана сила? Армия от 450, 000 души какво е?
12 Февруари 2011 01:26
babajaga2-2 Руританец, до тук бях прав. Армията получи властта
.
Армията в Египет е властта от над 30 години.Мубарак е генерал, няколко министри са генерали, така че на власт е армията, само че с ново лице.
12 Февруари 2011 02:36
Не стана ясно кое и как е повлияло на Мубарак да промени решението си и да сдаде поста.

Ами просто са му спретнали малко военно превратче и са му подали оставката, вероятно арестувайки го. Фактът, че не той лично прави изявлението и че властта не се предава на председателя на парламента, както е по конституция, а на някаква хунта, говорят за това.
12 Февруари 2011 06:19
Брайти, знаеш ли какво е това "хунта"? Какво общо има това с военните?
12 Февруари 2011 07:59
Какви са тия безумни приказки?! Кое е добро и кое зло е доста проблемно. Дали "Мюсюлмански братя" са по-добро от Мубарак?! Какво ли ако Ал Кайда управляваше Афганстан?! Още една официална държава на крайния ислям - какво хубаво има в това???
12 Февруари 2011 11:00
babavijaga,
Ху́нта в превод от испански означава „събрание, комитет“. Само дето, в европейските страни се разбира вонен комитет, военен режим, установен начело на държавата след военен преврат с нюанс военна диктатура.
12 Февруари 2011 13:45
Голяма каша забъркаха.
Не е ясно, кой, как и защо ?
Цирка тепърва предстой.
Ще бъде "вълнуващо и феерично"
12 Февруари 2011 15:23
ирак, тунис, египет, сега и алжир. един след друг народите трошат робските окови и се отправят по светлия път към омайно красивите хоризонти на демокрацията от американски тип.
12 Февруари 2011 21:51
Египет Не беше Куба, Египет беше “най- демократичната“ арабска страна, Мубарак беше в най- тесни приятелски връзки със всички администрации във Вашингтон.
Ето няколко хубави снимки: 1 http://news.xinhuanet.com/english/2008-03/05/xin_262030505072121807501.jpg Target=_Blank id=url>Натиснете тук 2 Натиснете тук 3 Натиснете тук
Във Вашингтон вече решиха кой ще управлява в Египет, не другаде !! Натиснете тук Съвременната демокрация е силно подвластна на имперското влияние и на големите пари, както и на подкупните медии. Остава илюзията, че народът може да направи нещо за себе си. Развитието на демокрацията у нас е най- очевидното потвърждение на тази илюзия.
13 Февруари 2011 07:50
Брайти, "Ху́нта в превод от испански означава „събрание, комитет“. "
Означава само "събрание", поне в Мексико. За комитет има "comité", но наистина много рядко се използва и "хунта" . Тук си прав.
Освен това "в европейските страни се разбира....", не ми прилича на истина. Това се използваше само в соц. печата. А това за което говориш, е "junta militar" , и така се използва по целия свят.
13 Февруари 2011 11:40
Египетските камилчета се набутаха здраво. Серсемите от ЕС не са с всичкия си да се радват.
13 Февруари 2011 13:42
Много ми е забавно как хора, които знаят за Египет точно толкова, колкото и за съзвездието "Куцата гъска" - демек нищо, си позволяват гръмогласно да демонстрират невежеството си. Диньо, колкото и да е неприятен, поне поназнайва нещо.
13 Февруари 2011 14:49
Абе революция, демокрация ....ама гепиха от музея позлатените статуи на Тутанхамон , статуя на Нефертити и още много други безценни експонати. А като дойдат Братята на власт ще стане още по "демократично и културно "...Нали си спомняте как талибаните разрушиха с оръдейна стрелба двете огромни статуи на Буда? Да се готви Свинкса
13 Февруари 2011 14:53
Ъхъ, точно Свинкса да се готви. След него са свинките. Най-накрая - данилките.
13 Февруари 2011 15:14
Както винаги , Каравджо използва газоароматизатор, собствено производство ....Всъщност, сам ли ще отидеш на три букви / и по далеч / или аз да те пратя?
13 Февруари 2011 15:25
Данил, да нямаш предвид "да се готви сфинктера"?
Гръмките прогнози и умозаключения на сеирджиите кореспондират само с невежеството на същите.
Брайтманът гледам така се отворил на египетска тема, че а-ха и да се втурне да основава местно крило на Либертас, да учи египтяните на демокрация...
13 Февруари 2011 15:34
Динайн, Египет, както и повечето от ислямските държави са тръгнали по пътя на иранизацията. Причините са две: неконтролирана свръхраждаемост , съчетана с ниска смъртност/ европейски ваксини и методи на лечение/ и силно влияние на агресивната, нереформирана ислямска религия . Няма икономика която да осигурява необходимите работни места в държава в която , населението се удвоява на всеки 20-25 години . И ...идват ходжите носейки надеждите на чистия ислям.
13 Февруари 2011 15:55
Мога много напоително да ти обясня защо говориш глупости, но ще съм кратък:
1. Няма никаква "свръхраждаемост" - тя винаги е била такава (7-8 деца), просто в една част от света (Европа), раждаемостта е паднала под санитарния минимум. Т.е. не е в Египет висока, а в Европа е прекалено ниска.
2. Раждаемостта в целия свят е "контролирана" единствено в Китай, доколкото знам, и дори там не изцяло, и вече започва да създава проблеми.
3. Населението не се удвоява "на всеки 25 години", това става 1-2 пъти максимум. Причината е, че медицината изпреварва половата култура и докато хората осъзнаят, че вече "няма нужда" да раждат по 7 деца както едно време (за да оживеят 3 от тях), минават няколко поколения. За "икономика между поколенията" няма да говоря. После всичко си идва на мястото, децата стават 2-3 и даже прирастът става отрицателен. Всичко това е описано простичко в "Съвременността" от Пол Джонсън, издадена още 1991 г.
Европа е била в абсолютно същото положение през 19-и и началото на 20-и век - експлозивно нарастване на населението поради подобрение на медицината и по-ниска детска смъртност. От 1800 до 1900 г. населението на Европа нараства от 200 на повече от 400 млн. души, при все че за този период 70 млн. души емигрират от Европа за Новия свят. Т.е. увеличението реално е било доста повече от 2 пъти.
Сега този етап за Европа е отдавна отминал, а за Третия свят този период започва през 30-те и 40-те години. В момента е към края си.
Така че пий една вода и не бъди параноичен.
13 Февруари 2011 16:43
Динайн, разбра се , че обичаш да спориш , по принцип . През 1961 г. населението на Египет е 28 млн. , а през 2010 почти 80 млн. и по 2 800 дол./ човек БВП. Това е демографски взрив съчетан с изключително ниска производителност. Иначе казано-мизерия. 80 млн. народ имат по малко БВП от 5 милионна Финландия . В същото време кооринацията на " народното недоволство" се извършва в джамиите , сед петъчната молитва. Айде, сам си направи изводите.
13 Февруари 2011 16:45
Данил е много прав за проблемите на ислямския свят.
А Динаин говори глупости, че 7-8 деца било нещо нормално. Може, ама ако има работа за всички, а икономиката на Египет не може да поеме цялата работна ръка и много млади остават на улицата. Там има два пътя- или към джамията, където може да ги надъхат и да ги пратят пояс бомби в ресторант в Тел Авив, или да емигрират в Европа да търсят работа или да легнат на социални помощи. По този начин демографските и социалните проблеми на ислямските държави са прехвърлени върху ЕС.
13 Февруари 2011 16:55
Диньо, и Асуанския язовир да отпушиш, пак не можеш да обясниш на невежите за какво иде реч. Само ще се отръскат и ще продължат със същия ентусиазъм.
13 Февруари 2011 17:54
Данилич,
навремето още древните гърци са се считали, че земята е пренаселена. От времето, когато са воювали с Троя. Само не ми е ясно ти как правиш връзката между демокрацията и пренаселването на Египет? Как вадиш логическия извод, че понеже Египет е пренаселен и много се раждат и заради това не трябва да има демокрация, и не трябва да се сваля Мубарак? Та нали най-голямата раждаемост и пренаселване се явяват през последните 30 години, по времето на Мубарак?
Можеш ли да обясниш кой точно е откраднал статуята на Тутанкамон? А-демократите. Б-ислямистите. В-демократите ислямисти.
Ами ако статуята цъфне в частната колекция на някой евреин-банкер?
13 Февруари 2011 18:08
Гонзо Данил ти е обяснил че в основата на икономическите проблеми на Египет е свъхраждаемостта.
Такова увеличение на населението е нездравословно навсякъде. Камо ли пък в пустинята където е само пясък и няма кво да се яде.
Свърхраждаемостта пък е следствие на това че Египтяните живеят по религиозните ислямски догми. т.е. те живеят в средновековието.
Дали може да има демокрация е открит въпрос.
Ще поживеем ще видим. Според мен НЕ‌ МОЖЕ.
Няма държава която да има структурата на обществото на Египет и да има демокрация
13 Февруари 2011 18:32
Промените в материалната сфера се движат средно с осемдесет години пред тия в духовната...За България през тридесетте години на миналия век е било нормално и естествено семействата да имат по четири-пет деца...И макар, че причините не са само икономически, то промяната в материалния статус неминуемо води до постепенна и непрекъсната промяна в ценностната система на поколенията...
P.S. За това богатите са по-малко от бедните, тъй като раждат по-малко деца

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
13 Февруари 2011 19:23
Гозамбо, не правя връзка свръхраждаемост-демокрация. Реалността в Египет сега е такава: раждат се по 7-8 деца, както в средновековието, но вместо да има детска смъртност над 50 % / както в средновековието / , тя е почти нулева , благодарение съвременните медицински методи, имунизации и т.н. А производителността на човек е средновековна . Такава/ 2 800 дол/ човек, год. / , че сам себе си едва може да изхранва, камо ли още 7-8 гърла. И това става изключително поради традиционните религиозни норми забраняващи предпазване на жената от забременяване. . Мубарак им осигури европейско здравеопазване, с ниска детска смъртност- затова се размножиха като заешка популация . Това което става в Египет не е проява на демокрация , а на маргинализъм в обществото плюс организирана мюсюлманска опозиция с ясни цели -установяване на теократична държава по законите на Шериата и Корана . Иначе казано-иранизация . Това е тенденция за всички ислямски държави, вкл.Турция .
И още нещо: последователите на чистия ислям не се гордеят и не правят нищо за съхраняване на културни и исторически ценности от култури и периоди различни от ислямското управление . Примери колкото искаш, по света и у нас . Пак ти пиша примера за артобстрела на талибаните срещу статуите на Буда в Афганистан. Резултат- унищожени уникални паметници . У нас: унищожаване на крепостите Плиска, Преслав заради нуждите от камък за жп линията Русе-Варна през 1860 г., а в Търново- използване камъка от крепостите за производство на гасена вар .

Редактирано от - Данил на 13/2/2011 г/ 19:39:54

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД