През април м.г. българи от Босилеград организираха протест пред парламента в София с искане българските власти да защитават правата на българското малцинство в Сърбия. |
България ще информира европейските си партньори за груповото спиране на български граждани да преминат вчера българско-сръбската граница за поклонението пред паметника на Васил Левски в Босилеград, съобщи министърът на външните работи Николай Младенов от парламентарната трибуна. Николай Младенов обяви пред депутатите, че България е връчила нота на сръбския посланик Александър Цървеняков, след като е получена информация за решението на полицейските власти в Босилеград да не позволят организиране на шествие там. Според министър Младенов трябва да има дискусия с европейските партньори за подобен вид практики на Балканите, които веднъж завинаги трябва да бъдат прекратени. "Станахме свидетели на практика, която не е характерна за страни - членки на ЕС, или за такива, които искат да станат членове на Евросъюза", отбеляза Младенов. Той добави, че след серия от срещи на граничните власти е било уточнено, че това е недопустимо и преминаването през границата със Сърбия е било възстановено.
В продължение на няколко дни сръбските власти не пускаха десетки българи, между които и кмета на Кюстендил Петър Паунов, през ГКПП "Олтоманци" към Босилеград заради годишнината от гибелта на Васил Левски. Автобус с около 50 сръбски полицаи специално пристигнал на границата. В четвъртък полицията в Босилеград забрани събирането на българи за честването, защото може да доведе до "нарушаване на движението, застрашаване на здравето, обществения морал и сигурността на хората и имуществото". Веднага след това българският зам. външен министър Димитър Цанчев се срещна с Църквеняков и поиска обяснение за решението на сръбските власти, което е в разрез с наложилата се традиция през последните години, съобщиха от Външно. Подчертавайки, че най-добрият начин за гарантиране на правата на българското национално малцинство в Сърбия, както и на всички сръбски граждани е скорошната интеграция на страната им в ЕС, той отбеляза, че подобни инциденти "не допринасят за добросъседските отношения". Сръбският посланик от своя страна заявил, че планираното поднасяне на венци и цветя пред паметника на Апостола в Босилеград, планирано за вчера, не е било забранено. Сръбските власти са отказали разрешение единствено за провеждане на митинг-шествие, което би блокирало града за 4 часа. Председателят на парламента Цецка Цачева заяви, че Левски има заслуги не само за нашето националноосвободително движение, но и за историята на Сърбия. Според нея между двете държави са недопустими подобни отношения.