Демонстранти искат оставката на президента на Йемен Али Абдула Салех на протест в Сана. Вчера бе деветият пореден ден на антиправителствените протести в Йемен. |
Либийските власти обявиха в нощта срещу неделя, че са разкрили членове на арабска мрежа, които са преминали подготовка за дестабилизиране на страната. Задържани били палестинци и граждани на Тунис, Египет, Судан, Сирия и Турция.
Арабаската революция се разпростира и в други страни на Северна Африка и Близкия изток, както и в Персийския залив.
Най-малко 2000 души се събраха в столицата на Мароко в неделя, за да настояват крал Мохамед Шести да се откаже от част от правомощията си и да спре корупцията във властта. Протестът бе иницииран от група, наричаща се "Движение за промяна 20 февруари", което привлече 19 000 последователи във "Фейсбук". Според анализаторите Мароко е сред най-малко застрашените от народни вълнения арабски държави, защото се управлява от монарх реформатор, който е широко уважаван, а икономиката на страната е в подем.
Вчера десетки хиляди демонстранти се събраха в центъра на столицата на Тунис, за да искат смяна на временното правителство. Това е вторият пореден ден на масови протести в тунизийската столица въпреки забраната на правителството за демонстрации, след като размирици миналия месец принудиха президента на страната Бен Али да избяга.
В събота стотици хора излязоха на протест в Оман - деветата арабска страна, заразена от народното недоволство. В Кувейт, смятан за остров на благополучието, се разбунтуваха хора, които нямат гражданство в страната. Те искат същите права и свободи като кувейтските граждани. Антиправителствени протести събраха стотици по площадите и в Джибути.
Засега стабилни се очертават единствено Обединените арабски емирства. Анализаторите обаче коментират, че митингите дестабилизират все повече страни, износителки на петрол. За два месеца цената на петрола на световните борси нарасна с повече от 10 на сто, отбелязва руската тв "5-и канал".
КОНТРААТАКА
Въоръжени наемници от няколко африкански държави сеят смърт сред демонстрантите срещу режима на Кадафи. Опозиционерите във втория по големина либийски град Бенгази твърдят, че са успели да заловят няколко френскоезични африканци. Телевизия "Ал Арабия" цитира техни представители, че синът на Кадафи им бил наредил да стрелят с бойни патрони срещу демонстрантите. Твърди се, че наемниците използват и тежки оръжия като противоракетни установки за нападенията срещу протестиращите. Си Ен Ен цитира лекар от Бенгази, според когото през нощта властите са използвали хеликоптери срещу протестиращите и са стреляли срещу тях.