:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,411
Активни 590
Страници 12,314
За един ден 1,302,066

Бензинът и дизелът поскъпнаха рекордно

Превозвачите готвят протест, ако държавата не озапти цените на горивата
Цените на горивата у нас достигнаха рекордните стойности от лятото на 2008 г. За няколко седмици бензинът поскъпна до 2.46 лв. за литър, а дизелът закова 2.54 лв. Оправданията на производителите за скъпотията са размириците в Либия, новите изисквания за контрол на Агенция "Митници" и НАП, както и внедряването на биогоривата.



Превозвачите обаче смятат, че цените са изкуствено напомпани, и заплашиха, че ако правителството не се справи с монопола на търговците на горива до средата на март, те ще излязат на протест. Малките бензиностанции пък обявиха, че ще фалират, ако горивата продължат да поскъпват.

"Ролята на Кадафи е, че когато бензинът мръдне на Лондонската борса, той мръдва по целия свят. Дори да сте внесли петрола преди 3 месеца, цените на бензина се оценяват сега спрямо международните цени", обясни шефът на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев пред Би Ти Ви. Той посочи, че изисквания на митниците от миналата година за внедряването на измервателни уреди на входа и изхода на данъчните складове са довели до рекордни разходи от порядъка на 10 млн. лв. за големите вериги.

Принос към покачването на цената имала и НАП, която от 1 януари свърза системата си с касовите апарати на бензиностанциите и спря възможността да се крият обороти. "Една нова фискална памет струва около 3000 - 4000 лв. на апарат", заяви председателят на Асоциацията на собствениците на газостанции и бензиностанции Димитър Димитров. Освен това търговците на дребно е трябвало да инвестират в нови измервателни уреди, които да се поставят на всяка бензиностанция. Димитров бе категоричен, че всички ценови удари се поемат от дребния и средния бизнес и ако стойностите продължават да растат, на пазара на горива ще останат само големите вериги. Търговците твърдят още, че цените на горивата се надуват и заради разходите им по биогоривата.

Превозвачи и експерти обаче категорично обориха тези доводи. "Производителите и дистрибуторите използват ситуацията в Либия като претекст за увеличаване на цените. Има контролни органи в България, които са на разположение на правителството, и трябва да се вземат спешни мерки, за да се види каква е истината", отсече шефът на Националната транспортна камара Койчо Русев. "Действително за търговска верига от ранга на "ЛУКойл" внедряването на измервателните уреди за данъчните складове може да е струвало от порядъка на няколко милиона лева, но спрямо оборотите на тази компания това са разходи, които могат да се покрият в рамките на няколко месеца. Т.е. трябвало е да бъдат покрити още през 2010 г. ", заявиха експерти пред "Сега". Идеята за онлайн връзка с данъчните всъщност е на големите петролни вериги, които от години твърдят, че са готови сами да я финансират, защото губят много пари от бензиностанциите, продаващи контрабандни горива.

За най-парадоксално бе определено поскъпването заради внедряването на биогоривата. В момента нито "ЛУКойл", нито OMV, нито "Шел" предлагат бензин, смесен с биосъставка. А само преди дни НС прие на първо четене предложението включването й да се отложи до 2014 г.

Енергийни анализатори обясняват, че 60% от цената на бензина са постоянни разходи (45% формират акциз и ДДС, 15% производствени, транспортни разходи и печалба на търговците), а 40% е стойността на суровината. Освен това рекордите през 2008 г. бяха поставени при 140 долара за барел, а сега цената е 114 долара. Оттогава обаче и акцизът на бензина скочи два пъти.

Според Андрей Делчев "ЛУКойл Нефтохим" следи главно цените му да не са по-високи от тези на международните пазари, а не се влияе от разходите за суровините. "60-70% от горивата у нас са собственост на "Нефтохим". Наистина малко горива се внасят, защото цените на "Нефтохим" са по-ниски от международните. Ако "Нефтохим" си позволи да качи цените над международните, ще започне внос от Гърция, а ОМV ще внася бензин от Австрия", обясни той. "Днес в България цената на обикновения дизел е 2.52 лв. за литър на бензиностанция "ЛУКойл", 2.50 лв. е цената на бензиностанция ОМV. За сравнение в Словения цената, изчислена през курса на еврото, е 2.41 лв., в Словакия - 2.51 лв., Испания - 2.42 лв., Люксембург - 2.21 лв., Австрия - 2.50 лв., Андора - 2.01 лв. Във Великобритания цената е 2.62 лв.", контрира обаче Койчо Русев. От асоциациите на малките бензиностанции добавят, че цените на горивата у нас и в Австрия са еквивалентни, макар че транспортните разходи и разходите за заплати там са много по-високи, отколкото у нас.

"Цените на горивата, които в последните дни бележат значително покачване, се влияят силно от международната обстановка, която предизвиква паника на пазарите. Конкретно в България цените на дребно се влияят и от още няколко фактора: инвестиции на компанията в покриване на стандарт ЕВРО 5 и екоизискванията на ЕС, в рамките на които се произвеждат горива с ниско съдържание на сяра и 3% биосъставка; курса на долара, който към 25.02.2008 г. е 1.32 лв., а към 25.02.2011 г. е 1.42 лв., както и по-високите акцизи на горивата. Така под влияние на изредените фактори цените на дребно на горивата в България през 2011 г. са равни на тези от 2008 г. въпреки по-ниските цени на суровия петрол", обясниха от "ЛУКойл" в специално съобщение до медиите. От компанията правели всичко възможно, за да поддържат най-изгодни за потребителя крайни цени на горивата, и то за сметка на търговската си печалба.



------ПРОТЕСТ----

Най-радикално срещу рекордно високите цени на горивата се обяви Асоциацията на товарните превози. "Настояваме държавата да поеме ролята си на регулатор спрямо доставчиците на горива, за ценообразуването и за качеството на петролните продукти. Даваме срок на правителството да се намеси и да реши проблема до 10 март. Ако не се вземат мерки, между 11 и 13 март ще изпратим официално предупреждение за протеста си, който ще се изрази в спиране на превозите", заканиха се от асоциацията. Превозвачите добавят, че поскъпването на горивата и на транспортните услуги ще се отрази върху стоките и услугите от първа необходимост и ще доведе до още по-голямо обедняване. Чакат се и масови фалити, увеличаване на междуфирмената задлъжнялост, безработица и емиграция.
136
5571
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
136
 Видими 
28 Февруари 2011 20:08
...Няма криза...няма криза...няма криза...
Кой наднича под одеалото ми?
------------------------------- ------
Блогът на Генек


28 Февруари 2011 20:28
То за вашата алчност , ако не Кадафи, Далай Лама ще ви е виновен.....или ланския сняг. Колко бил дизела и бензина в другите страни членки от ЕС - а колко е на калпак БВП при тях? В коя държава има над 3200 бензиностанции съотнесено към населението им ? Ама, те не са виновни - както е казал стария Кобург: стрижеш ги и това е , те мълчат .
28 Февруари 2011 20:29
В коя държава има над 3200 бензиностанции съотнесено към населението им ?


В Турция, поне по пътя до Кушадасъ, са повече.
28 Февруари 2011 20:44
Бензинът и дизелът поскъпнаха рекордно
Щото чорбаджията не е информиран.Нали ТОЙ лично дава, взема...
28 Февруари 2011 20:49
Да, митниците и НАП са виновни, щото вече и данъци трябва да се плащат, алчни задници такива.
28 Февруари 2011 20:53
Да повторим урока: в ценообразуването на течните горива участват два променливи и два относително постоянни компонента /да не се бъркат с условно постоянни и условно променливи разходи!/. Постоянните са: а) фискалните, т.е. акцизът и ДДС. Строго казано, акцизът се промени, но незначително - от 685 на 710 лева за 1000 литра бензин; б) търговската надценка на дистрибуторите. Тя включва разходите и печалбата им и е нормирана до 15% от цената на едро. Правят, струват - 15%. Променливите са курсът на долара, който не се е променил съществено и котировките на нефта. Именно в тях е заровено кучето и заради тях горивата ще поскъпват. Няма начин да е иначе, защото котировките зависят на 90% от фазата на икономическия цикъл. Кризата наистина свърши(ва), горивата неминуемо ще поскъпват. Другото са упражнения по писане и говорене на празни приказки.
28 Февруари 2011 20:57
държавата да поеме ролята си на регулатор спрямо доставчиците на горива

Абсолютно ДА. При монополна рафинерия собственик на единствения достатъчно голям терминал това е и предмет на националната сигурност.
Гледах го тоя наглец сутринта. Първо подаде фалшива статистика и каза, че цените на горивата у нас са най-ниски. Излъга само с 30 стотинки.
После пробута тезата, че Лукойл продавали на цени по-ниски от световните и затова вносът не бил изгоден. Сладур, ама не каза ако внеса един товар нафта дали ще съм жив да го разтоваря и колко ще получа на другия край на тръбата?
А и горе гледам ако цените на Лукойл били високи ОМВ щели да внасят от Австрия... ама не каза какъв е точно маржът на ОМВ, търговска тайна бил. Да не говорим, че качеството е друго, с австрийски бензин се кара повече километри, това го знае всяко хлапе.
28 Февруари 2011 21:04
шшшшшт... да не сме чули нещо лошо за г-н Златев...
28 Февруари 2011 21:11
Тъй тъй,
"акциза" два пъти ли се покачи или на два пъти
Обаче има нещо пропуснато. Разликата в цената на дизела и бензин макар и леко падна. Което като вземе предвид че почти повсемесно е обратна, значи "надценката" се редуцира.
Не гледате положителното

ПС във връзка с горното що ли примерите в матряла се за бензина

Редактирано от - 66 на 28/2/2011 г/ 21:38:00

28 Февруари 2011 21:13
Оправданията на производителите за скъпотията са размириците в Либия, новите изисквания за контрол на Агенция "Митници" и НАП, както и внедряването на биогоривата.


Тия ни взимат хептен за абдали. Рафинерията на Лукойл работи САМО с руски нефт и това беше причината навремето тя да бъде продадена на рашаните. Размириците в Либия могат да повлияят на доставките на мекия арабски петрол и нас това не ни засяга. Ама за тия монополисти е виновно всичко, само не тяхната лакомия и нахалство. А че картелът е налице, в това има съмнения само КЗК. Спомнете си кога цените на всичко в България започват да растат стремително - когато се усети от тарикатите, че правителството е слабо и объркано. И започват тестове дали то дава признаци на живот. А нашето се занимава с глупости, но не и с управление на държавата. Браво на превозвачите, те са по-нормални хора от средностатистическия българин.
28 Февруари 2011 21:16
.
28 Февруари 2011 21:27
... а после злия крадлив шаман Мангу продаде Нефтохим за жълти стотинки, защото била губеща!!!"


Rogatia
Браво, изтървал съм най-важната причина за всички неблагополучия на простия народец, ама ти ме подсети. Лично съм виждал как Църен Манго ръчкаше в гъ.за с пирон заблудените овце, да скачат по-високо. А една жена разсказваше на опашката за промоционални банани как тоя злодей лично е задигнал 600 млрд. щатски долари. Аз съм убеден, че ще са ни необходими стотици, дори хиляди години, за да можем да преодолеем бедите и нещастията, които ни докара този злокобен шаман.
28 Февруари 2011 21:30
Rogatia, и що скри продължението с В.Златев и "Лукойл-Нефтохим"...страшко ли ти стана?
Не бой ся, за казаня ти винаги ше се намери гориво!
28 Февруари 2011 22:14
Аре, почнаа ви.
28 Февруари 2011 22:17
Тошев, я чупка - БоБо каза че почваме да произвеждаме ел.мобили!
Нека ти, нъц!
28 Февруари 2011 22:19
Принадената стойност-печалбата-на собствениците на бензиностанции е 50-54 стотинки на литър....Затова са много колонките и всеки продава малко, а иска да печели много...Баламите са тия, с автомобилите...
28 Февруари 2011 22:23
Апценце, а ти знаеш ли как се събират 50 стинки+акциз и ДДС?!
28 Февруари 2011 22:26
.
28 Февруари 2011 22:32
Интересно - заплатите в "Нефтохим" равни ли са на заплатите на колегите им в другите държави?...

____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…
28 Февруари 2011 22:37
.
28 Февруари 2011 22:41
"Имеет си хас!" - $110 за барел че и нагорце!
Златев да не би да е шантав колкото меня?
28 Февруари 2011 23:02
Бре, че то щом така ставало, още утре отивам да протестирам пред Белия ом - тука за една седмица се качи бензиня с къмто 10-15%. Чак и тук се вижда мургавата ръка на Костов, ей
28 Февруари 2011 23:12
rogatija по това времме златевиябеше никой , седерастите го направиха представител на рос-булнефт, после стана към кромидойл(лук).Интерсно еда се види кой се крие под физическите лица -акционери в кромидойл(дали не са някои поставени от синджукестия шаман за ползу роду), по едно реме и николайчо от царедворците се заиграваше с акциите на физ.лица в кромидлук та и от там може за изкочи зайбе-байче(правеше се на брокер м лондон)пък друго замесника на велчев-джабурито сега е представител в ирак на същите лукове, преди беше в швейццария, ББ-Ипон вардят фабриката и продуктопровода та там работата ще е много дебела, ще има обедих се на Вальо Бензина(нафтата) да него закачам .
Та кой не скача е червен , Долара защо е зелен?
Още нещо рафинерията в бургас може да работи и с ирански петрол, не само с руски , азерски тоже-даже е по-хубав, те затова руснаците мешат техния с азерски преди да го продават.
28 Февруари 2011 23:46
.
01 Март 2011 00:16
ето графика с цената на нефта сорт брент по борсите в долари за последните години. интересно е да се види.
http://www.finanzen.net/rohstof fe/oelpreis@brent/Chart
а ето тук още по интересно усреднени цени на бензин супер (= безоловен 95 октанов) в германия за последните години в евро.

http://www.finanzen.net/rohstof fe/Super-Benzinpreis/Chart

цената му достига 1.5 евро в момента , т.е. три лева.......
01 Март 2011 00:21
Хубаво ни става като си чешем устата. Колкото чешем - по ни сърби. А керванът върви ли, върви.... И така до края на света. Venceremos.
01 Март 2011 00:55
Споко бе ще настигнем и германските цени. Ама тогава с кои ще се равняваме?
01 Март 2011 01:28
mamut, погледни в руските сайтове - основните акционери на кромидойл са:

THE BANK OF NEW YORK INTERNATIONAL NOMINEES - 66 процента,
SPRINGTIME HOLDINGS LIMITED - 7.6 процента

става дума за уставния капитал и за преди няколко години
01 Март 2011 02:06
Кво ревете бе? Братята американци, дето им дадохте бази за без пари и изродената номенклатура от ЕС ще ви оправят и бензин и евтин газ ще има. През останалото време се радвайте , че имало всеки ден банани по магазините.
01 Март 2011 02:27
...Нефтохим АД бе натрупал...

Бати-Rogati, Сега те фатах баш за Принципа!
(с извинение..)
Кожа&Костич беше Мин.Фин в едно Правителство, дето подготви целият Цирк!
Всичко беше планирано, точка по точка, от Едно Друго Място!
А ний...ний тогаз рупахме марулите - помниш, нали?
01 Март 2011 02:44
Съвсем нормални са си цените на горивата.
Сега грубо казано, литър бензин излиза от Нефтохима на цена 1.20 лева за литър. Отгоре има още акциз + ддс, които общо са 1.10 лева за литър. Така цената на едро е 2.30 лева за литър.
В Гърция и Румъния по-скъпи ли са горивата? Ако да, значи всичко е наред.
01 Март 2011 02:46

Натиснете тук


Натиснете тук


Натиснете тук


Натиснете тук
01 Март 2011 03:54
АТАКА иска Комисията за защита на конкуренцията да провери търговците на горива, които са предимно големите вериги от бензиностанции, заради небивало високите цени на бензина и дизела у нас. Това обяви зам.-председателят на НС от АТАКА Павел Шопов...Всички знаем, че у нас цените на горивата не се влияят от тези на световния пазар, а от акцизите, данъците и печалбата, които фирмите по веригата плащат и получават, коментира Шопов. По думите му досега не е ясна печалбата на търговците на горива и е време тя да излезе на светло. Трябва да се изясни съотношението между себестойността на горивата и акциза и печалбата, поясни националистът. Според Шопов в момента големите вериги от бензиностанции, които продават по-голямата част от горивата на българския пазар, продават бензина и дизела със стотинка разлика. Това навежда на мисълта, че може да има картелно споразумение между тях, направи извода Павел Шопов. По думите му чуждите фирми печелят от българския потребител, защото печалбата на тези вериги изтича зад граница, тъй като повечето от тях не са български.
Цените на горивата скочиха толкова драстично и поради друга причина. Кабинетът за пръв път затегна контрола върху търговията с горива и извади този сектор на светло. Това стана чрез свързването на фискалните апарати на бензиностанциите с Националната агенция по приходите. Затова сега търговците търсят начин да компенсират загубите от сивата търговия с по-високи цени на бензина и дизела, заключи зам.-председателят на парламента.
За проверка на цените на горивата у нас вчера се обявиха и от съюза на превозвачите...- Натиснете тук
01 Март 2011 04:48

От графиката на Чарли виждам, че дизела в много страни е по-евтин от бензина (някъде доста). А у нас наабарот - дизеля по-скъп! Има ли разумно обяснение това или си е най-банална конспирация стригация на офсите?

После, струва ми се, че освен споменатите "закачки" забравяте, че както и за всичко останало, държавата има пряк интерес от по-високи цени на горивата защото така събира повече ДДС (акциза е фиксиран, но ДДС-то расте с цената). Поради което е доста наивно да се чакат от държавата мерки в посока озаптяване на цените. А че това можело да надуе инфлацията... ами още по-добре - всички държави обичат инфлацията. Тя топи спестяванията и насърчава кредитирането. А кредитът е хубаво нещо - той прави хората предвидими и послушни. Та така...

_______________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция

01 Март 2011 05:17
Данните в графиката на Чарли приличат на данните цитирани вчера сутринта. Не съмнителни, ами направо манипулирани. Въпросния представител на асоциацията ги размаха като европейски данни, но към датата за която бяха обявени бяха намерени несъответствия от около 30ст. И няма да се учудя, ако същата тази асоциация подава информацията към Европа.
Освен това ще се повторя, но горивата в Австрия са много по-качествени при една и съща цена, а несъмнено имат по-високи разходи.
01 Март 2011 07:55
Чарли,
сега ако ми дадеш и адреса на бензиностанцията, в която мога да заредя на в БГ цените, които видях в таблиците, цена няма да имаш.
и още едно въпросче - не видях дати на посочените от теб таблици, от кога са?
01 Март 2011 08:16
И тези данни Натиснете тук ли са съмнителни и манипулирани? Това че нещо ти се иска да е така не значи че е така. При предишния скок на петрола политиците натиснаха нефтохима да продава на загуба известно време (гадният "монополист" реализира 500 млн годишна загуба тогава), но мухльовците не си взеха поука. Като настъпваш пак греблото, пак ще те удря по главата и така докато се научиш.
01 Март 2011 08:27
Айдеее, пак изключително информирани другари и другарки с и без рога и пр люде дето обичат да плюват безконечно като гейзер на вси страни.
За информация на тези дето имат жекание да се запознаят с фактите:
Цена на Дизела на Ротердан с доставка м. Април'11 в момента е 935.75 $/тон.
Курс $/лев : 1.42
т.е. цената на Ротердам е: $935.75 х 1.42 = 1328 лв/тон.
Цената на Лукойл (без акциз, ДДС и т.н.) е 1361 лв/тон доставено в Илиянци.
Естествено че в тези цени има изключително сериозна печалба за препаботка, то такива са международните цени на дизела ...
01 Март 2011 08:46
Каква изключително сериозна печалба за преработка? Чисто теоретично ако приемемем че от петрола се прави само дизел (некоректно, защото се правят и по-евтини производни) и 8% технологични загуби, само цената на суровия петрол в тон дизел е около 867$ при $110 за барел. От останалите 7% брутни приходи като се отдели за машинария, за заплати.... и като се сложи и намалени продажби, рафинериите май не са особено щастливи. Сега избутват на запаси купени преди, но ако цената на суровия петрол се задържи на сегашните нива по-дълго, тогава ще стане интересното.
01 Март 2011 08:59
Heat - не си особено запознат : по принцип това е цена без отстъпка - отстъпките варират от 20 до над 200 $ в зависимост от условията и риска ...
Освен това самия суров петрол е едно да се купува на борсата и съвсем друго да речем в Тюмен ....
Така че има достатъчно за рафинериите, но е неоспорим факт че цената на едро на Лукоил не е завишена спрямо международната цена! И нито една рафинерия няма да бъде толкова глупава че ако да речем себестойността на дизела й излиза 500 $/тон да я продава на 550 $/тон вместо на 900 $/тон.
01 Март 2011 09:02
В Калифорния средната месечна заплата е около 4-5 хил. долара, а бензинът е около 3 долара за 4 литра. Как го правят тези хора? В Калифорния в бензиностанциите в центъра на Сан Франциско бензинът може да стигне до 3.70 за галон, а извън Сан Франциско на някои места може да се намери за 2.99. В България обаче, дали ще заредиш в центъра на София или в село Микре или Левуново цената е една и съща?! Това означава картелно споразумение, та дрънка. Продажната КЗК мълчи и се прави на разсеяна.
01 Март 2011 09:11
И тези данни Натиснете тук ли са съмнителни и манипулирани?
Разбира се, че са съмнителни и манипулирани, тъй като не отчитат заплатата за миене на задници в различните държави, която е универсално мерило за стандарт на живот

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
01 Март 2011 09:18
Разсъжденията на тема "как да борим поскъпването при течните горива чрез 10-те% в цената, които не зависят от котировките на нефта, т.е. чрез логистика" са занимателни, но уви! безплодни. Не го казвам аз; ако не бе така, "Плама" щеше още да работи.
Компресираният природен газ е единствената реална алтернатива на течните автомобилни горива и единствената реална възможност за въздействие върху този пазар. КПГ по газстанциите е два пъти по-евтин от течните горива, а има и възможност за допълнителното му поевтиняване. Какво, освен невежеството и мързелът, пречи на фирмите-превозвачи сами да си компресират природен газ? От години се предлага евтино оборудване за индивидуално зареждане на автомобили, от 1-2 до няколко десетки коли. Него трябва да обсъждат транспортните фирми, а не "рекордите" при бензина и дизела.
01 Март 2011 09:20
В КРИЗА СЕ ПРАВЯТ НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ПАРИ!!!
01 Март 2011 09:20
Вярно е, werno?:"...щото вече и данъци трябва да се плащат..."
01 Март 2011 09:38
Дали OMV ще внасят бензин от Австрия не знам. Но внасят дизелово гориво от Румъния, или поне внасяха до 2009 година. И румънското дизелово гориво е в пъти по-добро от това на бургаската рафинерия. А и на едро излизаше по-изгодно.
01 Март 2011 09:49
Devil, аре стига лъга бе. Средната заплата в яко ударения от кризата щат Калифорния е 4-5 хил. друг път. Да не работиш пилот или професор а ?
Средната заплата по професии в УСА и Канада ето тук:
Натиснете тук
Натиснете тук
И това преди кризата 2005. Сега заплатите са по-ниски или се работи на съкратена седмица.
01 Март 2011 10:01
Как го правят тези хора?

Devil, много е просто:
Тези хора никога не са имали комунизъм, нито ги е управлявала комунистиеска / социалистическа партия по време на "преход".
Тези хора работят, а не се занимават с чуждото канче, гонят си интереса и хич и не им дреме кой каква печалба е направил, стремят се да направят колкото се може по-голяма печалба и не разсъждават "колко е несправедлива експлоатацията" ами хем експоатират, хем ги експлоатират, но междувременно си прибират парите и си живеят живота
Така го правят онези хора
Ние тука от няколко месеца се занимаваме с порнографията на флашките и компроматите на Гоце и Компания ....
01 Март 2011 10:17
до пенка от прокатния
да дизела в доста страни е по-евтин от бензина. в това няма никаква конспирация. всичко е въпрос на търсене и предлагане. когато дизела е евтин много хора си купуват автомобили с дизелови двигатели и търсенето се покачва....... чувал съм че преди години и в германия дизела е бил по-скъп от бензина. за германия специално мога да кажа, че дизелите имат по-висок данък (поне с 200 евро на година ) заради саждите и замърсяването на околната среда (саждите може да предизвикат рак на белия дроб) и това компенсира по-ниската цена на дизела и по-високия коефициент на полезно действие на дизеловите двигатели. та дизелов двигател си струва да се вземе примерно само ако караш над 20000 км на година или товарна кола.....

до папуас
който не може да отиде в някоя търсачка и да въведе "цена на нефта" на български или друг език ...... на него все интернет му е крив и данните са му все манипулирани ........
това за по-качествения бензин е малко безсмислено, бензина е стандартизиран по цял свят (най-важните характеристики като октаново число, интервал на кипене, енергийно съдържание и пр.) и се издава нещо като сертификат от производителя. информация за бензина на български:
Натиснете тук
на немски:
Натиснете тук
на английски :
Натиснете тук
а това че на бензина на някои бензиностанции могат да му добавят разни непозволени неща е друга тема........
разходите за производството на бензина в австрия не може да са много по високи. доколкото знам производствените разходи са главно за суровина (т.е. нефт) и енергия, които са сравними по цял свят и се задават от световните пазари /борси. разходите за персонал са примерно само около 10%, (това е мое предположение но е типична стойност за химическата индустрия). към тази производствена цена се добавят после данъци и акцизи и така става от лев и нещо на два лева и нещо......
доколкото разбрах доста по-ниската цена на бензина в САЩ идва от по-ниските данъци и екологични такси там........[/b][/u]
01 Март 2011 10:26
какво толкова да се коментира
Бензинът и дизелът поскъпнаха рекордно
Така е при демокрацията и този коментар е достатъчен.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД