Френското министерство на икономиката и финансите е станало жертва на безпрецедентна кибератака, насочена главно срещу Управлението на трезора и документи на Г-20, съобщи на сайта си сп. "Пари мач".
Хакерите се интересували от информация за срещата на Г-20 в Париж миналия месец, за френското председателство на Г-20, а също за международната икономическа дейност на Франция. Атаката е започнала през декември и е била блокирана миналата седмица.
Патрик Пейо, генерален директор на Националната агенция за сигурност на електронните системи, твърди, че целта на атаката били "документи, свързани с френското председателство на Г-20 и международни бизнес отношения". Хакерите са проникнали в повече от 150 компютъра на министерството и са копирали многобройни данни и документи. Никой от тези документи обаче не е свързан с частни лица. "Това е първото посегателство срещу френската държава от такъв мащаб", подчертава Пейо пред списанието.
На свой ред пред радио "Европа-1" министърът на бюджета Франсоа Барон изтъкна, че изтеглената информация е "с различна стойност" и властите разполагат със следи за извършителите, които най-вероятно са "пирати от чужбина". Барон призна, че държавните компютърни системи често стават обект на хакерски атаки, но за пръв път проникването е така "зрелищно". Според него, а и според Патрик Пейо извършителите на кибератаката са решителни и организирани професионалисти.
Франсоа Барон отбеляза още, че атаката е била пресечена. В продължение на няколко седмици са били изпращани примамки и този уикенд е имало огромна операция по техническа поддръжка за прочистване на цялата система в министерството. Министърът твърди, че частни лица и данъчни досиета не са засегнати от атаката.
Според министъра "има версии откъде са организирани атаките, но те още не са потвърдени". Високопоставен представител, цитиран от изданието, заяви, че част от информацията е била пренасочена към китайски сайтове. "Но това не означава нищо особено", добави той. Министерството е подало жалба срещу неизвестен извършител, като със случая е запознато и френското разузнаване
Би Би Си припомня, че на срещата в Париж на Г-20 е приет списък от цели за намаляване на дисбаланса в световната икономика, за да се избегнат бъдещи финансови кризи. Темата е особено спорна за Китай, който се съпротивлява на призивите да преоцени стойността на националната си валута, валутните си резерви и излишъка си. САЩ и другите страни обвиняват Китай, че изкупува трилиони долари, за да поддържа нисък курс на юана и така да постигне нелоялно конкурентно предимство в търговията.
РЕФОРМА
Започва най-голямата реформа в историята на МВФ, подготвяна от 2008 година, предаде междувременно "Дойче веле". Увеличават се квотите и съответно гласовете на 54 държави. Най-голямо е увеличението за бързо развиващите се нови икономически сили като Корея, Китай, Турция, Бразилия и Мексико. Реформата дава повече влияние и на държавите с ниски доходи. В следващата си фаза реформата ще доведе до намаляване на контрола на САЩ и европейските държави в МВФ. Китай ще се превърне в трети решаващ глас след САЩ и Япония, измествайки назад Германия, Великобритания и Франция. Русия, Индия и Бразилия също ще попаднат сред 10-те най-големи акционери в МВФ. "Главните десет акционери в МВФ наистина ще представляват главните десет световни икономики", заяви директорът на МВФ Доминик Строс-Кан.