България ще приеме бежанци от Либия в случай на гражданска война в Джамахирията. Това съобщи еврокомисарят по кризите Кристалина Георгиева след лекция в СУ "Св. Климент Охридски" вчера. Засега не е ясна точната бройка, но според евродиректива, подписа и от България, страната ни трябва да предостави на бежанците домове и условия на живот за период до 1 г.
Кристалина Георгиева не бе оптимист за обстановката в Либия и обясни, че вече има признаци за наближаваща гражданска война. Според нея над 215 000 чужденци са напуснали страната, но в последните дни към границата бягат и либийци. Тя обясни, че най-вероятно те ще бъдат настанени в съседните страни, но тежестта от хуманитарната акция ще се разпредели между всички.
Засега няма правителствено решение колко либийци ще приемем. При извънредни условия България може да поеме между 1500 и 2000 души, но е възможно бройката им да е значително по-голяма, каза шефът на Държавната агенция за бежанците Никола Казаков пред "Сега". Извън кризисна ситуация средно годишно страната ни приема около 1050 души. Според Казаков сгради на МО с отпаднала необходимост могат да бъдат превърнати в бежански центрове. Не е изключено да се направят палаткови лагери, ако ситуацията стане много напечена.
"Правителството има план за действие при временна закрила", допълни Никола Казаков. В агенцията пък действа щаб, който в момента прави анализ на обстановката. Вчера щабът е имал среща с Върховния комисариат на бежанците, откъдето обещали в случай на нужда да ни доставят палатки от центъра им в Копенхаген. Месечно издръжката на един бежанец излиза на нашия бюджет 302 лв. "На този етап няма никакви данни за бежанска вълна, току-що получих информация, че Международният Червен кръст ще изгради нов лагер за 5000 души на либийско-тунизийската граница", обясни Казаков.
България се е задължила да приема бежанци по силата на евродиректива, въведена в нашето законодателство през 2007 г. Документът е подписан от още 24 от общо 27-те държави членки на ЕС. Не са го одобрили Великобритания и Дания. Тежестта от хуманитарната акция ще бъде понесена солидарно от страните от ЕС.
На 11 март ЕС ще има извънредна среща за кризата в Либия и Северна Африка, на която трябва да се вземе решение за следващи действия. Държавните и правителствените ръководители на 27-те държави от съюза ще трябва да решат как по-справедливо да се разпредели тежестта от кризата между всички. Президентът на ЕС Херман ван Ромпой свика извънредната среща на върха по призива на френския президент Никола Саркози. Неговият апел бе подкрепен от няколко южноевропейски страни членки на ЕС, пряко засегнати от народните бунтове на отсрещния бряг на Средиземно море.
По време на косовската криза през 1999 г. правителството на Иван Костов отказа да приеме бежанци с три мотива - България не е съседна на конфликта държава, това може да внесе нестабилност и акцията ще натовари бюджета. Тогава страната ни подпомогна финансово два лагера в близост до границата на Косово и прати лекари.
Вчера Атанас Атанасов от ДСБ обяви обаче, че ситуацията е съвсем различна и България като член на ЕС трябва да изпълни ангажиментите си към съюза. "За съжаление, когато са поемани ангажименти, може би не са оценени рисковете, но щом нещо е подписано, то трябва да се изпълнява", бе категоричен Атанасов. От левицата не се ангажираха с коментар, защото тепърва ще събират данни за поетите ангажименти от кабинета. Преди дни обаче партньорът на ГЕРБ във властта Волен Сидеров изказа сериозни опасения, че емигрантската вълна, която настъпва към нашата страна от Северна Африка, Ирак, Афганистан и Бангладеш, крие сериозни рискове и правителството трябва да предприеме мерки. Според Сидеров не е изключено сред нелегалните емигранти без документи да има и ислямски екстремисти. ДАНС също били предупредили за тази опасност. ГЕРБ не бяха открити за коментар.
Еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малстрьом вече се е срещнала с всички вътрешни министри от ЕС, за да обсъдят възможните сценарии за Либия, обяви Кристалина Георгиева. Малстрьом бе у нас преди около месец и по време на срещата й с премиера Борисов пред МС се събра група протестиращи, които твърдяха, че Домът за временно настаняване на бежанците в Бусманци не е по-различен от затвор. Вчера и Кристалина Георгиева е имала среща с Борисов по същата тема. Тя го е помолила България да не оттегля заявената готовност да помага с правителствения самолет за извозване на още чужденци от Либия. Правителственият "Еърбъс 319" направи три курса между град Джерба в Тунис и столицата на Египет - Кайро, с които бяха транспортирани 400 египтяни. Половината от разходите за полетите ще бъдат поети от ЕК, другата половина - от България.
-------ОЩЕ ЗА КРИЗАТА----
В момента сме овладели ситуацията с египтяните, които чакаха на либийско-тунизийската граница, но очакваме да има нужда от още съдействие, каза Кристалина Георгиева. Около 200 граждани на ЕС искат да бъдат евакуирани от Джамахирията, като преди 48 часа броят им е бил едва 79. Сред тях има и българи, но не е ясен точният им брой. Шестима от тях успяха да напуснат Джамахирията, съобщиха от Външно. 30 млн. евро засега са заделени от ЕС за справяне с хуманитарната катастрофа в Либия и има нагласа за увеличаване на този бюджет. ООН и хуманитарни неправителствени организации призоваха за събирането на още 160 млн. долара като помощ за жертвите от конфликта в Либия. Тази сума ще е нужна в случай, че бежанците от Либия достигнат 400 хил. души, а други 600 хил. либийци бедстват вътре в страната.