:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,960,220
Активни 542
Страници 19,063
За един ден 1,302,066

Скокът на цените раздвижи пазара на популистки идеи

Кабинетът праща пенсионери в битка срещу спекулата, БСП поиска таван на поскъпването
Поскъпването на храните и горивата заредиха с ударни дози популизъм българските политици. След неколкоседмични упражнения на правителството по темата "борба със спекулата" вчера се родиха нови наивни и ексцентрични предложения за сваляне на цените. От стенограмата на последното правителствено заседание става ясно, че премиерът позволява на министрите да налагат "държавна репресия срещу спекулата", но министрите не го питат какво има предвид.

------

Българските пенсионери ще са новият коз в битката срещу високите цени, обяви аграрният министър Мирослав Найденов вчера. "Нека да ангажираме и за нещо пенсионерите, защото те са част от нашето общество, те са много и са потърпевши от цените", отбеляза министърът на храните. И уточни, че България не експериментира, а директно копира опит от Словения. Когато през 2007 г. там е въведено еврото, цените в магазините започват да растат драстично. Тогава на помощ на властта се притекли пенсионерски организации, които всекидневно изпращали на правителството най-ниските цени. В крайна сметка "предизвикали натиск на пазара" и така Словения успяла да се спаси от инфлацията, отбеляза Найденов.

"Пенсионерите ще следят цените на доброволни начала, но тази информация ще работи за тях всеки път, когато пазаруват", отбеляза още министърът. Мирослав Найденов все пак се зарече да почерпи най-дейните от тях с чай, подсладен с мед. "По подобен начин функционира белгийската комисия за защита на потребителите. На доброволни начала тя събира информация за цените и качеството на стоките", разясни и икономистът Красен Станчев, но подчерта, че подобен контрол има ефект само ако е извън държавата.

Свежи идеи от ЕС, но за озаптяване на цените на горивата изложи и евродепутатът на ГЕРБ Илиана Иванова. Тя посочи, че само преди дни френският министър на икономиката Кристин Лагард обикаляла бензиностанциите, за да следи цените и след това ги публикувала на специален сайт за ориентация на потребителите.

Поскъпването предизвика небивала активност и в парламента. БСП предложи в своя декларация да се въведат пределни цени на основните хранителни и енергийни продукти. "Не може цените на хляба, олиото, бензина, дизела в най-бедната европейска държава да бъдат над нивото на цените в другите държави от ЕС", мотивират се от левицата с уточнението, че са с ясното съзнание, че това е непазарна мярка и я предлагат само за определен период от време.

ГЕРБ, "Синята коалиция" и ДПС определиха това като антипазарна и антиевропейска мярка. Факт е, че когато бяха на власт, социалистите не си позволиха да налагат тавани на цените дори когато те надхвърлиха сегашните. "Кой ще сложи тази пределна цена на горивата и по какъв начин тя ще бъде справедливо оценена?!", попита Валентин Николов (ГЕРБ). Хасан Адемов от ДПС пък предупреди, че колкото и да е примамлива на пръв поглед тезата за пределни цени, тя е антипазарна и няма да реши проблемите. "Ако поскъпването е спекулативно, нека се намеси Комисията за защита на конкуренцията", предложи той.

Една от идеите, подхвърлени вчера, бе да се намалят данъци, за да се понижат цените. "Оказа се, че бензинът ни е евтин, но дизелът не - 10 страни са с по-ниски цени от нас. България има най-ниския корпоративен данък от 10%, най-ниския акциз, тогава се питам защо е така висока цената?", коментира герберът Валентин Николов. Същия въпрос задаваха реторично от левицата и от "Синята коалиция". "ДДС може да се пипне, но акциза не можем да променяме без Европа", поясни Николов. Той обаче се съмнява, че промяната на данъците ще свали цените. "Държавата трябва да търси вариант за цените на горивата, защото има блокираща квота в "Лукойл", каза още депутатът. Според него не се знае и дали, "ако намалим някои данъци, това ще намали цената или ще увеличи печалбата на фирмите".

И според Иван Иванов от ДСБ данъчните маневри са безсмислени. "Акцизът ни е най-ниският възможен за ЕС и дори ако Брюксел ни позволи временно намаление, после ще се наложи рязко повишение", аргументира се депутатът от "Синята коалиция". "А ако тръгнем да намаляваме ДДС за горивата, хората с основание ще попитат защо не се намали ДДС за лекарствата, за хляба, за учебниците", допълни Иванов.

От всички партии се чуха идеи за индексиране на доходите като противодействие на повишаващите се цени. БСП призова ГЕРБ да се откаже от грандоманските си цели и да си постави по-скромни, като например да достигнем нивото на доходите в съседна Румъния. Грижа за доходите за пръв път прояви и вицепремиерът Симеон Дянков тази седмица, но той допусна индексиране единствено на пенсиите. Но това даде повод на колегата му Тотю Младенов да обяви, че ще има преговори за компенсиране на доходите заради инфлацията веднага след 1 април. В парламента пък ГЕРБ склони най-сетне да покани в икономическата комисия двама министри - на транспорта и на икономиката, да коментират мерки за засилване на прозрачността при определяне на цените на основните храни и горивата и засилване на контрола.

От всеобщата мобилизация срещу поскъпването спечели и гражданското сдружение срещу монополите. След среща с тях ГЕРБ даде специално изявление, че както партията, така и държавният регулатор са готови да откликнат на предложенията и да защитят потребителите. От разпространените мерки, подробно описани от ДКЕВР, обаче става ясно, че се предлага основно засилване на гражданския контрол.

ПРЕМИЕРСКИ

В типичния си стил премиерът Бойко Борисов също взе отношение по темата. "Въпросът е ние с тази агенция (спецкомисията за мониторинг на цените) да направим всичко възможно, манипулативно или спекулативно, ако някой тръгне в посока - дали са горива, дали са храни, тогава вече ви позволявам, и това може би е единственото нещо, репресия на държавата върху тези, които си го позволят", поръчва премиерът на правителственото заседание в сряда, личи от стенограмата.
23
2804
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
11 Март 2011 19:19
Боже, колко икономисти!
А там за многото баби...
-----------------------------
Блогът на Генек
11 Март 2011 19:31
Генек, в предните правителства не бяха ли повече адвокатите? Или те май бяха в парламентите?
11 Март 2011 19:47
Е, те - от адвокати сме с такива закони, от икономисти закъсваме с манджата, страх ме е, ако патолозите влязат във властта...
------------------------------- --------------------------
Блогът на Генек
11 Март 2011 19:52
В държава без икономика (и без пазар) могат да се видят какви ли не "хитринки" за борба с инфлацията. Но политиците в БГ могат да влияят на "пазара" толкова, колкото синоптиците на времето.
11 Март 2011 20:06
Представям си как пенсионер отива при мутра, купувач на череши или пшеница и го следи за колко ги купува.
После отива при мутра-прекупвач и си записва и неговите цени.
И накрая - при Миро да докладва.
.
Измежду многото безумни мерки не виждам една, която се прилага често в страните, към които се стремим - разумно самоограничение. Все се оплакваме, но дори до пазара през 2 пресечки джиткаме с колите си.
Аз лично убедих щерка си, че в това вече приятно време може да ходи на лекции и без колата си. Или поне с приятеля си да ходят с една кола, а не всеки със своята.
11 Март 2011 20:56
Ще повторя това, което споделих и под статията на Юлиана Бончева:
Извадете си ръцете от джобовете.
Нито имате "проблемите" на онзи с 470-те камиона от репортажа по нова... съчувствам му, че при тези акцизи му е по-трудно да си купува бел мерцедес всеки ден, но засега ще изчакам с милостинята си... нито ще ви помогнат просбите към арменския поп и заклинането на властта.
Зареждам килограм метан за 1.28, това прави 88 стотинки за литър течно гориво. Щял да поскъпне с 5%? Ами струва ми се, че и 93 стотинки за литър не са чак толкова непоносими.
11 Март 2011 23:30
Как се наричат идеи, които са насочени към общо добруване, но не са популистки?
Нема такива ли?
Кой ви научи да мислите така?!?

________________________________ ____
През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 20 год. назад!
11 Март 2011 23:39
Как се наричат идеи, които са насочени към общо добруване, но не са популистки?
Реални?

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
12 Март 2011 00:35
Така е приятел, популистко е като ти кажат, че с повишаването на цените ще "изтеглят" заплатите нагоре, че като "бачкаш"повече за Господаря ще забогатееш, че умните и предприемчивите просперират, а не арогантните и ограничено умствено?!Ако не е така дай пример за "ту би бългериън прауд"!?
12 Март 2011 06:58
България е твърде малка, за да влияе на световния пазар.
Колкото и да се пънат някои, това е невъзможно.
Единственият начин, гарантиращ стоки на ниски цени е купонната система, но не вярвам да се стигне до нея.
12 Март 2011 08:59
Отлични идеи на министерския съвет на управляващата партия ГЕРБ!
12 Март 2011 09:06
Как се наричат идеи, които са насочени към общо добруване, но не са популистки?

Здрав разум.
12 Март 2011 10:23
Пролет пукна , ние не . Който търси революционери , да ги търси по "вилите"...
12 Март 2011 10:36
Яаа, лескарите че са евроидиоти все още тук-таме се спори. Ма за тиа, начело с Него и вицетата Му - дал са само евро- ил са първи светоидиоти - май не.
12 Март 2011 11:51
Аз пък като дете си убих рибката. Бяха ми казали, че се нуждае от кислород. Беше станала много вяла. Сипах и лимонада в пликчето, където живееше. Много се оживи, горката. После умря. Де да знам, че мехурчетата в лимонадата не са кислород. Имах и друго приключение с рибки. Бяха ни казали, че захарта е полезна за мозъка. Пуснах един бонбон, от дъвчащите, в аквариума на кабинета по биология да им подсладя живота. После биоложката ме накара да извадя рибките, да измия аквариума, барабар с камънити и водораслите в него. Прибрах се с мокри ръкави и корем. Подмокрен направо.
Така си обяснявам и популизма. Нищо лошо. В намеренията.
12 Март 2011 12:31
Нито увеличението на цените ще се спре, нито увеличението на данъците, таксите, глобите, санкциите, защото е врме за баберка.Това е единственото, което остана за обиране .След голямота измама със спестяванията на спестяванията на обикновените българи , трябва да се обират приходите им от заплати под една или друга форма, а после идва ред на недвижимото имущество.Добре, че идва пролет и се затопля, та да е по-лесно оцеляването.
12 Март 2011 13:34
И т.н. идеи - здрав разум и идеи-реалност, досега за последните 20 години имало ли е такива? Или всички идеи за добруване са слагани под знаменателя популистки?

________________________________ ____
През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 20 год. назад!
12 Март 2011 22:04
Баси тъпотиите, че и тъпаци да им се връзват!
Нали сме функционираща пазарна икономика! Какъв контрол на цените!? Нали пазара ги определя, затова и икономиката е пазарна.
Ако ще налагаме държавен контрол на цените да си кажем направо, че икономиката не функционира на пазарни принципи и да започваме бой по капиталистите!
Кой може да коже на колко ке си продава някой марулите. Кеф му е на 10 ст. кеф му на 10 лв. Проблемът е на продавача.

Редактирано от - rokosovski на 12/3/2011 г/ 22:05:06

12 Март 2011 23:05
rokosovski,
Малко съм скептичен, да ти кажа. Прибирам се преди време и в махалата гледам един човечец сложил две касетки с домати до един стар "Москвич". Доматите хубави. Цена 1, 50. А аз се връщам от пазара на 400 метра. Казвам му човеко, на пазара доматите са по 2, 40 днес. Хем къда къде по-лоши от твоите. Ти защо си тук? Той ми казва тази цена ме устройва, аз по толкова ги давам. Ами иди, викам му на пазара, там са хората, ще ги продадеш за миг. Бях там, отвръща. Сложих цена 1, 80. Идва един як момък, казва, и ми вика чиче, днес доматите са по 2, 40. Кой го казва? Аз ти го казвам и гледа лошо. Изчезвай ми вика, докато си цял.
Обратната картинка мога да ти разкажа, когато докарат шарпаните за гроздето. Идват хора, готови да платят, да речем 0, 40 килото. Дебеловратите пристигат с две три коли и казват цената е 0, 25. Точка. Ако въобще те оставят да купуваш. Може още на разклона да ти посочат пътя. Подобна е и черешите. Чувам, че и с кайсиите, но не съм виждал.
Подобна е и с цветята. Ако си в София, завърти се някой път на борсата на цветарите, да видиш на каква цена се купува. После се разходи по София - по пазари и по магазинчета и сергии в центъра. Сравни цените. Попитай и кой държи сергиите.
Пазарна икономика, казваш ... Ела го кажи на приятелите ми, които се издържат от земеделие.
12 Март 2011 23:57
Firmin
Напълно съм съгласен с теб! Ама оти ги ручаме жабетата и им слушаме простотиите? Или някой смята, че управлявашите не знаят какво става на пазарите? Едва ли!
Цялата тая работа е едно празноговорете за кефа на пенсертюхите.
13 Март 2011 10:43
Капуталистични кърджалии ...
13 Март 2011 11:21
И ако обобщим, излиза, че големите печалби са в НЕпазарното поведение. Поведение на принуда, която се налага чрез силовите групировки, чиято дейност се толерира от държавата.
Има една много прашна черга, която никой, ама никой, в държавата не ще да повдига. Това е практиката на твърдите картели в държавните поръчки. Чрез тази практика държавата придобива стоки и услуги на цени от 20 до 40% над справедливата цена. Няма да кажа пазарната. По следната причина. Държавата и общините в условия на криза, но и преди нея са също играчи на пазара. Ако те, заради лоша политика, допускат да им бъдат доставяни надценени стоки и услуги, то това влияе и на пазарната цена на тези стоки и услуги. По този начин ние, гражданите, сме ограбвани двукратно. Трикратното ограбване се получава, когато, пак заради слабост на държавата, доставените стоки и услуги са с количество и качество далеч по-ниски от договорените. Това е любимият на мафията бизнес. И по света, и у нас.
13 Март 2011 18:21
Никакви данъчни еквилибристики няма да помогнат. Цените се диктуват от картелите. Ерго, става въпрос за организирана престъпност. Нали това беше уж специалността на сегашното правителство? Като не се справят с по-абстрактните неща, да се заемат с това, от което твърдят, че разбират.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД