:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,339
Активни 628
Страници 3,213
За един ден 1,302,066

Неочакван данъчен удар и за стотици хиляди фирми

Малка промяна в закона увеличава многократно местните налози за бизнеса
След гафа с тайно повишените данъци в София се задава нов, много по-голям данъчен удар, но този път той ще засегне бизнеса в цялата страна, показа проверка на "Сега". До края на март фирмите трябва да получат бележките за местните данъци и увеличението ще бъде драстично, предупредиха общински съветници от няколко големи града.



Най-сериозно засегнати се очаква да има в София, Пловдив, Варна и Бургас. Промяната засяга данък сгради за нежилищните имоти на предприятията. Увеличението идва от малка поправка в закона за местните данъци и такси, гласувана от ГЕРБ и "Атака", която е минала незабелязано през парламента. Според нея данък сгради за фирмите вече ще се изчислява върху по-високата от двете суми - данъчната оценка или отчетната стойност. Разликата между двете суми е огромна и само за София се изчислява на 4 млрд. лв. по информация на Столична община. Досега фирмите плащаха данък само върху отчетната стойност, която е историческата цена, на която е придобит имотът, и обикновено е много ниска за старите сгради.

Общински съветници от Варна съобщиха пред "Сега", че заради промяната в закона в морския град има десетократен скок в данъците при някои имоти. "Един от варненските диагностично-консултативни центрове например до миналата година е плащал данък сгради и такса смет в размер на 1870 лв. По отчетна стойност здравното заведение има активи за 320 000 лв. Сега то вече дължи 10 000 лв. данъци, защото данъчната му оценка е 4 199 692 лв.", обясни Красимир Маринов, съветник от партия "Отечество". Университетската болница е плащала досега данък върху 7 млн. лв. балансова стойност, а сега трябва да плати върху 70 млн. лв. Складова база, изградена през 1994 г. с банков кредит, преди е плащала 340 лв., а сега сумата е 3600 лв.

По-високи данъци ще трябва да платят и хиляди фирми в столицата. Заради избора върху по-високата от отчетната и данъчната стойност увеличението на данъчната база в София е с близо 4 млрд. лв. по информация на общината. От това са заложени със 7.5 млн. лв. повече приходи от данък сгради на фирмите. Отлагането на новото зониране обаче би трябвало да важи и за фирмите с имоти в 19-те засегнати района. "Фирмата ни има офис от 90 кв.м в панелен квартал. Ако досега сме плащали по 600 лв. данък сгради и такса смет, то отсега ще плащаме 2400 лв. годишно", коментира столичанин в интернет форумите.

В Русе фирмите също бяха неприятно изненадани с неколкократно по-високи данъци. "Вместо 23 300 лв. сега ми искат 101 000. Данък сгради се вдига от 4600 на 24 700 лв. Такса смет от 18 600 става 76 200 лв. А предприятието си е същото като миналата година, нямаме инвестиции и увеличение на активите. Трите контейнера пред фирмата са същите, а по-големият боклук си извозваме сами с ремарке", оплака се управител на фирма, пожелал анонимност.

Ситуацията се повтаря и в Пловдив. "Според отчетната стойност някои сгради за милиони бяха оценени от 1000 до 10 000 лв. например. Тези имоти не са никак малко", обясниха данъчните в Пловдив. В Стара Загора също има увеличение на данъците над 3 пъти. "Моят данък от 1700 лв. миналата година сега е 5500 лв. И това е в условията на жестока стагнация. Това е непосилно", пише зрител във форума на бТВ. "Във време, когато безработицата расте, а оборотите падат, 300% увеличение е безумие. То поставя бизнеса на колене", оплаква се друга зрителка.

"Много фирми няма да могат да си платят налозите и ще бъдат доведени до фалит", предупреди варненският общински съветник Красимир Маринов от партия "Отечество". Туризмът също сериозно ще бъде ударен, защото данъчната оценка на хотелите е многократно по-висока.

"Това е сериозна опасност за бизнеса. Тя ще има и още един негативен ефект - ще убие ентусиазма на фирмите да регистрират новопостроени сгради и да плащат данъци върху тях", коментира Камен Колев, зам.-шеф на БСК.



ПРОМЯНАТА

От 1 януари 2011 г. данък сгради се изчислява върху по-високата между отчетната стойност и данъчната оценка. Отчетната стойност е историческата цена, т. е. стойността, на която е придобит имотът назад във времето, без да се отчита неговата амортизация. Затова е логично по-старите сгради да имат доста по-ниска отчетна стойност от новите, обясниха счетоводители. Данъчната оценка обаче се изчислява от общинските чиновници и зависи от много фактори. През м. г. фирмите бяха задължени да подадат еднократно декларации, в които да обявят всички характеристики на нежилищните си сгради - квадратура, изолации, местоположение, подобрения и т. н. На тази база през т. г. са изчислени по-високи данъчни оценки, които понякога са в пъти по-високи от отчетната стойност, обясниха счетоводители.



ЕКСТРА

Много общини намалиха такса смет за фирмите, защото това окончателно щеше да затрудни бизнеса, но правителството и парламентът не прецениха рисковете, коментираха от местните власти. София намали промила за такса смет за фирмите от 12 на 10 промила. Това по данни на кметството ще остави около 20 млн. лв. в бизнеса. Фирмите обаче не са доволни дори и след намалението, защото сумите, които плащат, са високи. В Русе промилите за такса смет са намалени от от 6 на 4, а за данък сгради - от 1.5 на 1.3. В Плевен например промилите за смет са паднали от 8 на 6, в Стара Загора - от 7 на 5, в Благоевград - от 10 на 7.5, в Шумен - от 8 на 4.5.

Община Кърджали е една от малкото, която вдига промилите за такса смет - повишението за нежилищни имоти на физически лица е от 4.1 на 4.5 промила, а за юридически лица от 9.2 на 10 промила, обясни Соня Табакова, шеф на отдел "Местни данъци и такси" в общината. Според нея промяната е минимална и чрез допълнително събраните суми ще се осигурят средства за задължителните отчисления към РИОСВ.



ПРОЗРЕНИЕ

18% от собствениците на имоти в София са с повишени данъци заради новото зониране, съобщава вчера в интервю за "Стандарт" зам.-кметът в оставка Минко Герджиков. Той разбрал това едва в събота, след като цяла седмица обвиняваше медиите в лъжи и твърдеше, че промяната засяга 123 000 жители. Вчера Герджиков призна, че тук не се броят живеещите в "Младост" 2, 3 и 4, които той от самото начало пропуска да спомене. Зам.-кметът най-сетне забеляза и че става дума за грешки - технически в софтуера, както и грешки в отделни служби. Кметът Йорданка Фандъкова пък и вчера не каза категорично дали ще приеме оставката на заместника си. Тя все още изчаква резултатите от проверката, въпреки че ще предложи отлагане на новото зониране. "Или ще изкарам едно хубаво лято, или ще продължа работа", казва Герджиков по повод на оставката си.
73
8639
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
73
 Видими 
14 Март 2011 19:53
Абе, хайде бе - аз на някакви факти ли ще вярвам или на честната герберска, че данъци няма да се увеличават...
П.П. И тук следва - ау, давай, Бойко, червените прашки реват!
------------------------------- ---------
Блогът на Генек

14 Март 2011 20:02
Генек, за някой майтап, защото не ги засяга, аз до миналата година плащах 860 лв. данък сграда и такса смет, сега налога ми е 2700 лв. За почти никаква собственост, представям си за големите как е. Да живее боко тиквата
14 Март 2011 20:09
Що пцуете Боко. Боко не е кмет. Данък сгради отива в кметството.
14 Март 2011 20:11
Партията и правителството правят всичко възможно да извадят България от икономическата криза. Като приберат парите на народа - криза няма да има, защото няма да има пари и ще има разменна търговия. В нея кризи нема.
14 Март 2011 20:18
Акулите обаче едва ли ще имат проблем с плащането на новите данъци. Те така или иначе плащат данъците само по избори... директно в партийната касичка, защо да минава през някакви си тромави администрации.
Казвам аз, че правителството на ГЕРБ си е поставило за задача да смачка дребния и среден бизнес, и да освободи територия за монополите.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
14 Март 2011 20:28
Като искате магистрали, метро, спортни зали и АЕЦ, ще кихате
А къде бяхте всички вие, когато се наливаше бетона на Цанков камък, ммммм?
14 Март 2011 20:33
Вдигайте, вдигайте. Изборите идват.
14 Март 2011 20:45
Draco, те таман преди изборите могат и да ги свалят... Както обърнал внимание товарищ Костов.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
14 Март 2011 20:51
Неочакван данъчен удар и за стотици хиляди фирми

Значи до тази година стотици хиляди фирми са мамели държавата? Били плащали данък върху смешни стойности? Как така? Защо?
14 Март 2011 21:01
те таман преди изборите могат и да ги свалят...

Не преди, а след изборите боковщината ще бъде свалена
14 Март 2011 21:10
Били плащали данък върху смешни стойности? Как така? Защо?

И аз се питам: Защо?, за условни около 300 кв. м. офисна /непроизводствена или др./ площ, 860 лв., а ся за същите 300 кв., 2700 лв. Как така? Защо?
14 Март 2011 21:13
Радвайте се, червени прашки; Боко сега вдига данъците, и като падне, вие ще дойдете на готово и ще събирате увеличени данъци! Целувайте ръка на Боко!
14 Март 2011 22:06
Значи до тази година стотици хиляди фирми са мамели държавата? Били плащали данък върху смешни стойности? Как така? Защо?

Явно е прекалено сложно, ще поясня. Данък сгради се е изчислявал винаги досега на база на данъчната оценка на имота. Която винаги е била много по-ниска от реалната стойност. Сега са вкарали тази дребна поправка, че за фирмите ще се взема данъчната оценка ИЛИ балансовата стойност - по-високото. Предполагам че в масовият случай това значи няколко пъти по-висок данък - за складове, заводи, офиси и т.н.
14 Март 2011 22:20
Изненадани са фирмите с нереални отчетни стойности - примерно 120.00 лв. за офис ново строителство, 800.00 лв. за цех от 2 дка. (и това за цялата площ, не на кв.м.). Закона се прие Декември 2009, не стана "тайно", по счетоводните форуми имаше доста коментари по предекларирането на имотите през 2010г.
14 Март 2011 22:29
След гафа с тайно повишените данъци в София се задава нов, много по-голям данъчен удар, но този път той ще засегне бизнеса в цялата страна


Може да е удар, но не е гаф!
Давай смело Бочо, щом толкова народ реве, значи всички са червени прашки, милост не трябва да има! На прав път си, не се отказвай на средата на пътя!
14 Март 2011 22:42
Увеличението идва от малка поправка в закона за местните данъци и такси, гласувана от ГЕРБ и "Атака".
Къде е Параграфа да ни светне как така неговите любимци и неговия вожд са отново невинни, защото основно плюем ГЕРБ, за АТАКА никой не споменава.
14 Март 2011 23:05
Данък сгради се е изчислявал винаги досега на база на данъчната оценка на имота. Която винаги е била много по-ниска от реалната стойност
Я пак поясни! Сега, данъчната ли оценка се е вдигнала или реалната стойност е паднала? Като тръгна да си продавам магазинчето, 300 квадрата, за 1 млн. лв. , данъчните ще ми съберат данък върху данъчната оценка от 12 хилки или върху падналата реална стойност или ще събират данъка от купувача върху 1 млн. лв. ?
Що така ми се разминават тия понятия "данъчна оценка", "реална стойност", "пазарна цена", "историческа цена на придобиване", "остатъчна амортизационна стойност". Уж един обект с един договор, а толкова много цени, кат на волската борса и по-точно ипотечните облигации. Ех, как им скачаха цените дорде неколко банки не скокнаха в трапа ...на новото строителство. Да не стане и у нас така!? Инвеститор със 100 непродадени апартаменти и данък-сгради върху по-високата спекулативна цена и айде ... без апартаменти.
14 Март 2011 23:24
Данъчната оценка си е данъчна оценка. И данъкът би следвало да се начислява върху данъчната оценка. Друг е въпросът - колко да бъде този данък? 1% е напълно приемлив данък.
А се питам какъв ще е този бизнес, който не може да плати един процент от недвижимото си имущество?
14 Март 2011 23:24
Новата милиционерска парола от няколко месеца по форумите е:

Мачкай Бойче, щом пискат си на прав път!
14 Март 2011 23:35
Всъщост тази поправка е напълно логична. Физическите лица плащат на данъчна оценка. Защо юридическите лица да плащат на по-ниска? За да могат разни мафиоти да живеят в огромни палати регистрирани на фирми и да не плащат данъци? Айде ще карате налко по-малко бентлита и няма да ходите всяка година до Малдивите. Става ли?
14 Март 2011 23:36
Днес пролетарията се е организирал за масиран отпор на буржоазията. Спекулянтите, паразитите, тунеядците, зозите и суинговете ги чакт лоши дни.
14 Март 2011 23:44
Данъчната оценка си е данъчна оценка.
Данъчните като правиха ревизия на Цвъцко (Мале, колко данък требе да плати за шестте имота! ), що му диреха пазарната цена на имотите, а не си гледаха данъчната оценка? Да не би да сме създали втори институт на оценители само за данъчни цели !? Ех, да имаше и магазини с цена по данъчна оценка и се оценяваха кат комисията "Кушлев"! Ще остане и животът да е само за данъчни цели. Или самите оценители си се въртят кат фурнаджийска лопата според желанието на по-богатата/по-силовата страна?
14 Март 2011 23:52
Вдига се данък, противно на обещанията на ГЕРБ, но в случая по-скоро се коригира данъчната оценка и то справедливо, до колкото разбирам. Става въпрос за промили все пак, и се има пред вид че това е актив, не пасив. Данъка трябва да си се плаща върху реалната стойност на имота, а какъв ще е, това може да се преразгледа, когато се осветлят реалните оценки на имотите.
15 Март 2011 00:05
Калибаа...., реална стойност може да има само кашкавала и леба, щото никой в бакалията не оспорва цената им и ги купува колкото и да струват. Данъчните не могат и никъде по света не оценяват недвижимости по "пазарна стойност", защото никой не може да каже каква е тя. Квадратен метър днес може да е 1000 лева, а утре 100 лв.
15 Март 2011 00:13
Що така ми се разминават тия понятия "данъчна оценка", "реална стойност", "пазарна цена", "историческа цена на придобиване", "остатъчна амортизационна стойност".

Щото си невежа. Затова не се бутай напред.
Рядко, но отново трябва да вдигна палче на Отврат
Явно е единственият, имащ понятие от темата. Как може народът да е толкова прост?
Реалната стойност на едно имущество е нещо много спорно и непрекъснато променящо се. Върху материалните активи се начислява в повечето случаи амортизация всеки месец. Коя стойност ще се взема за целите на данъка? Към началото или към края на годината? И кой ще каже дали счетоводната стойност е реална или не? Дали има нещо с реалната, пазарна стойност?
За атакишчетата не се изненадвам, но герберите се оказват крайно прости цоциалисти.
15 Март 2011 00:13
Данъка трябва да си се плаща върху реалната стойност на имота, а какъв ще е, това може да се преразгледа, когато се осветлят реалните оценки на имотите.


Коя е тази реална оценка? Пазарна, балансова? Пазарната се мени непрекъснато и не става за разплащания към фиска, освен при определени операции. Балансовата е възможно да се използва, защото е ясно определима към определен момент. Данъчната си е измислена точно за данъчни цели, но е най-паче приложима за физически лица. Общинарковците се пишат големи хитреци и искат по-голямата стойност, вместо ясно да кажат - балансовата стойност на актива.
Мога да тегля чертата и още нещо и да кажа, че тези са твърде непоследователни и по-скоро вредни за малкия и среден бизнес. За другия май не е така.
15 Март 2011 00:31
... нещата вървят на провала, щом и Той провидял, че властта Му остава без пари ... "стотици хиляди фирми" - дрън-дрън ... построило си ООД/АД-то няколко къщета на собствениците и ги писало "офиси" ... глупаци - сега да плащат ... срещу пеесе кинта съобщавам "на уше" как се прави това ... а глупаците - да плащат, нихната ...
15 Март 2011 00:55
"Мачкай Бойче, щом пискат си на прав път!"
Пролетариятът има рядкото щастие да се образова по форумите наместо в разни свободни университети. Навсякъде по света данъчните оценка са чувствително по-ниски от пазарните. Държавата никога няма да се "мине", защото облага милиони имоти. Но тя не се бърка на пазара, защото нейната оценка е задължителна. Ако данъчните оценят един имот на 100 000, да речем, това означава, че те му определят цената и собственикът не може да го продаде за 80 000. Ще кажат, че е извършил измама. От друга страна, никой няма да му плати 100 000. А и никой няма да даде 80 000, за да плаща данък на 100 000. Това са елементарни неща, но те не се учат по пожарни и физсалони. Историята учи, че заради данъци се правят революции и падат глави. Всички неграмотни правителства по света са изляти по един калъп : знаят само да вдигат данъци и акцизи и да въвеждат скрити данъци под формата на такси. Икономика не се управлява така.
15 Март 2011 01:13
Промяната удря най-вече набълбукали се с имоти брокери, както и строителните фирми, с грандоманските си наклонности от към офиси, 15-те си непродаваеми коопераци, молове, хотели, гаражи и там квото още са заляли с бетон и не са шитнали заради спукания балон. Да болници и някои други бизнеси също, но разхода за един нормален фунцкиониращ бизнес, печеливш достатъчно за недв. собственост, е обозрим. Промили са все пак. Откъдето е извадил 1 милион за 300 квадрата офис в луксозна сграда, от там и за данък. Продава джипа, който и без това не е за тесния център на София и плаща данъка за години напред.


А иначе гореспоменатите стотици хиляди, това е микробизнеса, най-многобройното и слабо звено в иконимката. То пари за имоти няма.
15 Март 2011 02:41
Я как бързо, по пролетарски, разреши проблема калибарамара...ченцето. Продаваш жипа и офиса - и си готов. Ма то само промили били. Хубаво, ама къде ще отидат парите като ги земат от градската буржоазия ? В ТКЗСТ-о ли? Или за повишаване пенсиите на трудящите се? Който унищожава малкия и средния бизнес, унищожава държавата си. Аман от аграри-икономисти!
15 Март 2011 05:51
Генек, за някой майтап, защото не ги засяга,

Какъв майтап - черен сарказъм пускам!
Нямало да има вдигане на данъци?
А цените, като растат - нали плащаме повече ДДС като стойност?
И само това да беше...
---------------------------
Блогът на Генек

15 Март 2011 06:31
Междувпрочем, в "24 часа" има статия за пи-ар акциите "Ууууу" и "Браво". Не ми се търси пак, има линк в блога ми, в "Преглед на болния печат" - Блогът на Генек

15 Март 2011 08:11
Неочакван данъчен удар и за стотици хиляди фирми

Герберската фискална политика има за цел стабилна макрорамка.При гигантската контрабанда и корупция нормално е всяко повишаване на данъци, акцизи, такси... Така че, очакван данъчен удар.
15 Март 2011 08:17
проблемът не е в данък сгради, ав "такса" смет - която се изчислява не според колко смет ползваш, а според стойността на имота (дори да си заявиш само контенер, пак плащаш 3 промила допълнително върху стойноста на имота - за какво???)
15 Март 2011 08:40
Всъщност някой по-горе спомена основният аргумент - данък сгради върху частните такива се плаща по данъчната стойност!
Сега това е направено и за фирмите!
Къде е тук проблемът?
Защо пискат Динаини, Отврати и прочъйе?
Като ги чета - за тех нема справедлива оценка - реалната била нереална, щото което днес струвало 1000, утре било 100 (пълна глупост), данъчната била нам ква ......
15 Март 2011 09:07
Досега фирмите плащаха данък само върху отчетната стойност, която е историческата цена, на която е придобит имотът, и обикновено е много ниска за старите сгради.

Абе май е се е вдигнала данъчната оценка, а досега се е плащало по някаква отчетна стойност, която може да е каквато си искаш.
По-горе някой каза, , че законът е приет в края на 2009 г, а в мат'ряла пише, че е приет само с гласовете на Атака и ГЕРБ. ?.
15 Март 2011 09:30
Що рИвете бе ? Данъчната оценка за жилищните имоти я вдигнаха над два пъти през последните 5 години, а балансовата стойност на фирмите си стои непроменена от десетилетие. Колко, от тук пишещите бизнесмени, са правили преоценка на имотите си ? Тия, които купуваха имоти от държавата по 50 лв. квадрата сега рИват, ония, дето си платиха по пазарни цени се хилят.
ЗА ОГРАМОТЯВАНЕ:
"Отчетна стойност" е стойността при счетоводното завеждане на актива или обезценената/преоценената стойност на актива, когато е извършена оценка след първоначалното му счетоводно завеждане.
"Пазарна стойност" е цената без начислените данъци и такси, която би била платена при същите условия за подобен недвижим имот или друга вещ между лица, които не са свързани. В пазарната стойност не се включва сумата на отстъпката или намалението.
"Справедлива цена" е сумата, за която един актив може да бъде заменен или един пасив може да бъде погасен при пряка сделка между информирани и желаещи осъществяване на сделката купувач и продавач. Тя е продажна цена, борсова цена или пазарна цена.
"Цена на придобиване" е покупната цена плюс всички разходи по привеждане на актива във вид, готов за използване.
"Историческа цена" е цената на придобиване, себестойността или справедливата цена.
От международен счетоводен стандарт 16 (ММС 16):
Себестойност е сумата от заплатените парични средства или парични еквиваленти или справедливата стойност на друго вложение за придобиването на един актив към момента на придобиването или създаването му.
Остатъчна стойност е нетната сума, която предприятието очаква да получи за един актив в края на неговия полезен живот, след като се приспаднат очакваните разходи по изваждането му от употреба.
Справедлива стойност е сумата, за която един актив може да бъде разменен между информирани и желаещи страни в пряка сделка помежду им.
Загуба от обезценка е сумата, с която балансовата сума на актива надвишава неговата възстановима стойност.
Балансова сума е сумата, с която един актив се признава в баланса, след като се приспаднат всички натрупани за него амортизации, както и натрупаната загуба от обезценка.
След първоначалното признаване за актив всеки имот, машина, съоръжение и оборудване трябва да се отчита по преоценена стойност, която е справедливата стойност на актива към датата на преоценката без всички последвали натрупани амортизации, както и последвалите натрупани загуби от обезценка. Преоценките трябва да се правят достатъчно редовно, така че балансовата сума да не се различава съществено от тази, която би била определена при използването на справедливата стойност към датата на счетоводния баланс.
Справедливата стойност на земя и сгради обикновено е пазарната им стойност. Тази стойност се определя чрез оценка, която обичайно се извършва от професионални квалифицирани оценители.




15 Март 2011 09:35
otvrat
Всички неграмотни правителства по света са изляти по един калъп : знаят само да вдигат данъци и акцизи и да въвеждат скрити данъци под формата на такси. Икономика не се управлява така.

15 Март 2011 09:43
Така и не стана ясно, защо досега бизнеса е бил привилигерован, а хората не са можели да плащат данъка само върху цената на придобиване на жилищата си, за да се изравнят с бизнеса. Например жилища купени преди 1989-та за между 10 и 15 хиляди лева, след деноминацията от 1999 г. са с цена между 10 и 15 лева и за тези 10-15 лева хората трябваше да плащат данък, за да сме равностойни с бизнеса. Смешен плач е написаното в статията - би трябвало с задна дата да им съберат данък по по-високото от двете - данъчната оценка и отчетната стойност.

Редактирано от - XYZxyz на 15/3/2011 г/ 12:06:05

15 Март 2011 10:00

От Бойко тиквоняка и ГЕРБ нищо добро и хубаво не очаквайте.Една мутренска партия не мисли за бедния народ.

15 Март 2011 10:25
Тук трябва да се разбере, че всичко е игра на числа

Преди е имало 2 числа (данъчна оценка и процент от нея). Сега се намесва 3-то число. Нещата трябва да са балансирани между тези числа, така че фирмите да не плащат непосилен данък. Дали това е така е въпроса?
15 Март 2011 10:26
Данък трябва да се плаща върху стойности близки до реалните.
При положение, че данъчните оценки обикновено са по-ниски от пазарните, значи балансовите им стойности на определени фирми са били силно занижени - ха познайта каква е вероятната цел!
Така, че тук има логика.
Такса смет, обаче, трябва да е обвързана с разходите за почистване на обекта. Няма логика да е формулирана като данък - тук абсолютно не са прави и най-вероятно това може да се третира като дискриминация на едни лица или фирма спрямо други!!!
15 Март 2011 10:32
Бирникъ, що ми се чини, че ще се хилят само тези, дето ще си купят имот от утре нататък? И ограмоти ни, ако обичаш, какво става по стар славянски обичай, когато една ненаситна и алчна държава приема постоянно закони, с които иска да обезкости напълно малкия и среден бизнес.
П.С. Нека и аз малко да те ограмотя : в правната теория съществува един-единствен критерий за определяне на законите дали са "добри", или "лоши". И той е какъв процент от субектите засяга положителни и какъв отрицателно. Колгото е по-голям процентът на негативно засегнатите - толкова е по-лош закона. И обратното
15 Март 2011 10:49
otvrat,
има и друг принцип: Лош закон, но закон. А що се отнася до обстоятелството, че лошият закон засяга негативно повече субекти, отколкото положително засегнатите такива, то тогава всички данъчни закони са лоши. Всеки по един или друг начин плаща данъци, преки или косвени.
А алчна и ненаситна държава няма. Държавата е само институционална форма на организация на обществото. Другата позната форма е пламето. И тя е такава, каквото е обществото с неговите морални ценности и каквито са политиците, които то е поставило начело на държавата.

15 Март 2011 11:00
Принцип и критерий са различни манджи. Не всички данъчни закони са лоши. На едни им викат 'насърчителни". На други - "данъчна ваканция" и т.н. И къде отиват парите? Нещо социално?
15 Март 2011 11:30
otvrat - Имотните данъци навсякъде са около 1% от данъчна оценка близка до пазарната цена. Хората са го измислили отдавна - заради това там градовете им са добре поддържани, заради това там стандарта е висок - никой не си позволява лукса да остави имот да се руши щото нямал пари - като нямаш пари продаваш. При нас всичко с главата надолу. Имоти колкото искаш, но стоят заключени и се разрушават с годините. Имотите са актив и трябва да се използват по предназначение, а не да отлежават. В България има активи за милиарди във формата на имоти, но те стоят неизползвани или се иползват неефективно. После що сме последни по БВП в Европа. Та ние използваме предполагам по-малко от 1/3 от богатството на държавата, останалите 2/3 просто са оставени да се разрушават уж чакайки по-добри времена.
15 Март 2011 11:39
И не е вярно, че държавата е алчна. Обратното - хората са алчните - толкова алчни, че са скъпи на триците отколкото на брашното. Има имот за 200 000, но се оплаква, че нямал доходи - и това с години!?!?! Това само в България го има - че и държавата му помага!?!?.
15 Март 2011 11:45
Алабалов, в някои държави може да е 1%, но определено не навсякъде. Имам наблюдения в доста страни. Може би около 0.4 - 0.5% + приспадане за подръжка, защото тя поддържа стойността. Системата е поощрителна и проста. Като икономиката, по принцип
Тъй като тези данъци ги плащаш в наемите + ДДС-та и ежегодни 7-10% инфационни увеличения на наемодателя, по-евтино ти излиза да си купиш или построиш бизнес помещение. Тогава плащаш с пъти по-малко. като в България, нали?
15 Март 2011 11:49
Не е нормално общият налог "данък сгради и такса смет" да скочат 10 пъти за една година. Както и не е нормално години наред данъците да са били смехотворно ниски. Но не може така изведнъж, от раз. И отново най-големият проблем е такса смет и начина на определянето й. Не може за празно място в София да се начислява такса смет. Не може и за имот, който не се ползва и не е изхвърлил една кофа за цяла година да се начислява такса смет. За такса смет общината е посредник и представител на мафията.

Редактирано от - Devil на 15/3/2011 г/ 13:30:21

15 Март 2011 11:58
Един склад от 300 кв.м. в централната част на София, но в странична малка уличка са го оценили за 600 000 лв. Няма да издам тайна - това е, според сегашният договор, наемът за 50 години (а с платените данъци и други разноски - 60 години). Много моля г-жа Фандъкова да изкупи въпросния склад на определената от общината пазарна цена.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД