Остри реплики размениха пред журналисти министърът на икономиката Трайчо Трайков и генералният директор на "ЛУКойл България" Валентин Златев на тема висока ли е производствената цена на горивата, произвеждани от компанията.
"Акцизът на дизела в страната е един от най-ниските, но в десет страни в ЕС цената на горивото е по-ниска. Вероятно производствената цена е по-висока, но това трябва да доведе до увеличение на вноса, за да се компенсира нормата на печалба. Това обаче не се случва и вариантите за това са два - или има споразумение между търговците, за което трябва да се произнесе Комисията за защита на конкуренцията, или вносът на гориво е труден", каза Трайков по време на пресконференция след среща между превозвачи, производители и търговци на горива с премиера Бойко Борисов и министри от кабинета. На нея трябваше да се договорят мерки за намаляване на цените на горивата.
"Подкрепям превозвачите да могат да внасят гориво при облекчени процедури и спазване на митническите закони", каза министърът. Възможността за облекчаване на възможностите за внос е едно от исканията на транспортните фирми. В момента това на практика е невъзможно, тъй като трябва да регистрират данъчен склад, което оскъпява услугите. След изказването си Трайков напусна пресконференцията, преди да е завършила.
Думите на министъра на икономиката ядосаха генералния директор на "Лукойл България" Валентин Златев. Той определи твърдението на Трайков, че производствените цени са високи и вносът не е голям като "несъстоятелно" и "произволно". "Министър Трайков хваща спекулативно и обявява някакви цифри, които той си ги е сметнал някъде на листче", каза Златев. Според него горивата в България са сред най-евтините и няма проблем за внос от други страни.
"Министърът казва: "Ако махнем акциза, производствената цена е много висока". А защо не маха и ДДС? Крайният покупател купува с акциз и ДДС, с екотакса, с пътна такса. Колегите от транспортния бранш са прави да поставят въпроса с биодизела. Смесването с него оскъпява, влошава качеството. Защо предишното българско правителство, когато е договорило с ЕК повишаването на акцизите, не ги договори с 30% по-евтино, както е навсякъде в Европа. Тогава и дизелът щеше да е по-евтин", коментира Златев. Той обясни поскъпването на горивата, произвежда от "ЛУКойл Нефтохим" с намаления капацитет на производството, но запазилите се постоянни разходи. "В момента от 7.5 млн. тона, което е нормалното производство, ние сме на 5.2 млн. тона. Моите постоянни разходи обаче постоянно съществуват и вместо да ги разнеса върху 7 млн. тона трябва да ги разнеса върху 5. Естествено, че това оскъпява нещата", обясни Златев. Той се изказа и срещу твърдението, че в повечето европейски страни дизелът е по-евтин от бензина, а в България е обратното. "Ако преизчислите плътността на хиляда литра, ще видите, че навсякъде дизелът е по-скъп. Причината е, че това е основното гориво, което се търси в момента. 60% от двигателите са на дизел, цялата икономика е на дизел", каза той.
На въпрос с колко би намалил печалбата на компанията, Златев отговори: "Първо трябва да формирам". След това обясни, че въпреки, че горивата на международните пазари са поскъпнали с 23%, "ние сме ги увеличили с 12%". "Това е нашата социална отговорност. Ако намалим още увеличението, трябва да започна да съкращавам хора и по същия начин те ще излязат да стачкуват, както превозвачите", коментира Златев. Той определи като некомпетентно твърдението, че рафинерията край Бургас купува по-евтин руски петрол, но въпреки това продава скъпи горива. "Това е било възможно при Тодор Живков. Няма грам нефт от Русия, който излиза под международни цени", каза Златев.
|
|