Ако някой се пита къде ще са хората в събота и неделя, то вчерашната преса дава сравнително еднозначен отговор: На улицата. "Излизаме на улицата", пише на първата си страница "Земя", съобщавайки за предстоящи протести. В събота ще са от БСП, в неделя - неполитически, срещу високите цени. Същият вестник цитира и социологически проучвания, според които "71 на сто от българите смятат, че икономическото положение в страната се е влошило". Нищо, че според финансовия министър вече няколко пъти излизахме от кризата.
Но ако се съди по информациите в "24 часа", ще излизаме още няколко пъти - и все ще сме вътре. "Цените ще растат", цитира еврокомисарката Кристалина Георгиева вестникът. Но не е виновно правителството. Причините, както винаги, се съдържат в международното положение - лошата реколта, глобалното затопляне, зачестилите бедствия... В добавка идвали и демографският пик и растящият брой на средната класа в световен мащаб. Туй за средната класа го разправяше и друг племенник на Световната банка - Брад Пиц. Според него средната класа ядяла много и така вдигала цените на храните. Нито Георгиева, нито Дянков обаче обясняват как така доходите у нас са десетки пъти по-ниски от целия ЕС, а пък цените на всички стоки са по-високи или равни на европейските. Затова и никой не трябва и да се чуди, че хората стават "уличници", сиреч предприемат улични действия.
Виновно е прочутото ни черногледство, което запазва социологическите си измерения ("Новинар"): "Българите не очакват икономиката да се стабилизира".
И "Труд" косвено дава принос по темата: "Стави и пирони със заковани цени", пише вестникът.
Е, поне за хората с ортопедични проблеми е сигурно, че няма да излязат да протестират на улицата...
|
|