Полицаи и анархисти се сбиха на протестите срещу реформите и бюджетните съкращения, предприети от правителството на Дейвид Камерън в Лондон в събота. |
Близо половин милион души - учители, медицински сестри, пожарникари и други служители от обществения сектор, пенсионери и студенти минаха в протестен марш по улиците на Лондон. "Ние сме тук, за да изпратим на управляващите послание, че сме силни и единни", заяви по време на протеста профсъюзният лидер Брендън Барбър.
Според демонстрантите мерките на правителството за премахване на бюджетния дефицит са твърде радикални, прилагат се твърде бързо и причиняват страдания на милиони британци в момент, в който безработицата е на най-високото си ниво от 1994 г.
"Не посягайте на Великобритания!", "Не на съкращенията!", "Да защитим нашите публични служби!", гласяха част от лозунгите на демонстрантите, много от които бяха дошли със семействата си. Шествието стигна до Хайд парк, където бе кулминацията и основният митинг. Демонстрантите преминаха покрай парламента и Даунинг стрийт, където е резиденцията на премиера Дейвид Камерън.
Това бе най-голямата протестна акция във Великобритания за последните 8 години, след голямата демонстрация в британската столица срещу войната в Ирак през 2003 г., коментират световни агенции. Срещу социалната политика на кабинета подобен митинг не е имало от времето на Маргарет Тачър.
Протестът бе помрачен от действията на групи от млади хора с черни маски на лицата, които се отделиха от основното шествие и започнаха вандалски нападения срещу луксозни магазини и банки в центъра на Лондон. По главната търговска улица Оксфорд стрийт и около прочутия площад "Пикадили" пламнаха огньове, мятаха се бомбички с боя и запалителни бомби, изпочупени бяха витрини.
Полицията подчерта, че вандалите, с които е влязла в сблъсък, не са имали нищо общо с митинга, организиран от синдикатите. Става дума за около 500 души, които са най-обикновени престъпници, каза шефът на лондонската полиция.
Властите се опасяваха от ексцесии, както по време на студентските демонстрации срещу повишаване на таксите в университетите през 2010 г. и бе мобилизирала 4500 полицаи. От своя страна службата за реда на профсъюзите бе определила 1000 свои членове да въдворяват спокойствие.
НАСЛЕДСТВО
Разбира се, че хората са разтревожени и дори понякога гневни, призна британският министър на образованието Майкъл Гоув пред Би Би Си. Но правителството наследи от лейбъристите такава икономическа ситуация, че трябваше да вземем мерки за въвеждане на ред в публичните финанси, каза той. Британското правителство прие програма за бюджетни съкращения от над 90 милиарда евро до 2015 г., включваща намаляване на дотациите за местните общности, замразяване на заплатите на държавните чиновници и съкращаване на 300 000 работни места в публичния сектор.