Управляващите десни популисти в Унгария от "Фидес" са на път да предизвикат нов скандал в Европа заради планираните промени в конституцията, които опозицията определи като "опит за преврат", съобщи германският в. "Ди Велт". "Те искат да създадат един вид тотална диктатура, само че не с помощта на танковете, а с помощта на конституцията", заяви лидерът на унгарските социалисти Атила Мещерхази. Представители на управляващите заявиха, че старият основен закон е бил "временен" и "безполезен". Те обаче искат на практика да създадат един вид религиозен документ, който започва с думите "Бог да благослови унгарците" и може да бъде приет още до Великден, тъй като "Фидес" имат 2/3 мнозинство в парламента, коментират анализатори. Точно заради това дори не се предвижда провеждането на референдум по такъв важен въпрос.
По-голямата част от "Конституцията на ХХI век" е създадена от десния унгарски евродепутат Йожеф Сайер и засяга историята на страната, където постоянно се отбелязва каква гордост е да си унгарец и се акцентира на славното минало на унгарските крале. Така вместо да създаде образа на една модерна република в Европа, се акцентира върху монархията от времето на кръстоносните походи, коментира "Ди Велт". Още в началото се казва: "Бог да благослови унгарците". Като цяло християнството се очертава като основния аргумент в новия документ, който отбелязва, че бракът е възможен само като съюз между мъж и жена, което ще гарантира "оцеляването на нацията". Те ще бъдат стимулирани да имат повече деца срещу данъчни облекчения и дори ще могат да гласуват от името на своите непълнолетни деца. Според европейски юристи последното директно противоречи на основната харта за правата на човека на ООН и по-точно на член 21, който дава избирателни права на всеки. Ако все пак поправката мине, то това ще помогне много на такива като премиера Виктор Орбан, който има пет деца и значително ще увеличи електоралната си подкрепа, коментира "ЮрАктив". Не е ясно обаче как разведените семейства ще разделят гласовете на децата си. Друг текст забранява абортите. Една от поправките пък засяга унгарските малцинства в съседните страни. "Мотивирани от идеята за обединена унгарска нация, Унгария трябва да носи отговорността за съдбата на унгарците, които живеят извън нейните предели, да спомага за тяхното оцеляване и развитие, да запазят тяхната унгарска култура и да си сътрудничат с Унгария", се казва в поправката. Според редица експерти това ще се използва, за да им се дава унгарско гражданство.
Унгарските медии и опозицията подложиха на тежка критика предложените промени, тъй като това неминуемо ще бъде посрещнато на нож в Евросъюза, особено в сферата за равноправието.
ЧЕЛЕН ОПИТ
В началото на месеца унгарските управляващи бяха принудени да променят новия си скандален медиен закон, който им позволяваше да оказват сериозен натиск върху медиите в страната. Най-вече беше критикувано т. нар. "балансирано отразяване" на новините, което се определя от медиен съвет. Критиците на закона обаче смятат, че промените са недостатъчни, тъй като не са предвидени промени в състава на медийния съвет, който е доминиран от управляващата партия "Фидес". Малко преди това унгарското председателство на ЕС предизвика друг скандал, след като положи "Исторически килим" в атриума на Европейския съвет в Брюксел, която включва карта на "Велика Унгария".