:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,744,451
Активни 793
Страници 918
За един ден 1,302,066

ЕС се опитва да сложи ред при жилищните заеми

Евродиректива ще задължава банките да уведомяват клиентите предварително за промени в лихвите и да не налагат тежки такси за предсрочно погасяване
Историческа директива, с която за пръв път ще се сложи ред при отпускането на жилищни заеми във всички страни от ЕС, представи вчера Европейската комисия. Банките ще са длъжни да дават на кандидатите за ипотечен заем единен формуляр с цялата информация за лихви и такси. Лихвите ще могат да се променят само след като клиентът е информиран предварително. Държавите ще могат да регламентират условията за предсрочно погасяване, така че трезорите да не налагат непосилни такси на клиентите, предвижда документът.

------

Пробивът на еврокомисаря Мишел Барние е безпрецедентен, защото дълги години банковото лоби в ЕС беше твърдо против да се въвеждат каквито и да е задължителни правила за ипотечните заеми. Причината е, че става дума за невероятно апетитен пазар, възлизащ на 50% от БВП на съюза. В момента единни задължителни правила в ЕС има само за потребителските кредити. И въпреки че сега директивата въвежда плахи текстове в защита на потребителите на жилищни заеми, основната й цел е да наложи строги норми за проучване на финансовия профил на клиента. Така ще е сигурно, че банките в ЕС няма да се напълнят с неплатежоспособни длъжници и лоши кредити, както стана в САЩ. "През годините на бума видяхме примери за банки и кредитополучатели, които действаха на принципа, че добрите времена няма да имат край. Наблюдаваха се безотговорни практики и потребителите не бяха предупредени за последствията от техните решения", коментира вчера Барние.

Директивата важи за договорите за кредити, обезпечени с ипотека върху жилищен имот, които ще се ползват за купуване на жилище, на земя или за ремонт. Тя изисква банката задължително да дава на клиента детайлна преддоговорна информация под формата на "европейски стандартизиран информационен формуляр". Той ще включва данни за вида и размера на лихвата, общата дължима сума, годишния процент на разходите (ГПР), размера на погасителните вноски, примерен погасителен план, таксата за предсрочно погасяване на заема, наказателната лихва за просрочие, органите за подаване на жалби, последствията от неспазване на договора и т.н. Ще има и специално предупреждение за рисковете при тегленето на кредит, което ще гласи: "Жилището ви може да бъде отнето, ако не плащате навреме погасителните си вноски". И в момента българският Закон за потребителския кредит задължава банките и фирмите за кредити да предоставят преддоговорна информация за ипотечните заеми, но тя не е толкова детайлна, колкото се изисква според европейския формуляр. Банката ще е длъжна при поискване от страна на клиента да предостави предварително и безплатно и проектодоговора. Изчисляването на годишния процент на разходите (ГПР) става задължително, и то по формула, определена от ЕК. ГПР, който родните банки и в момента изчисляват, включва не само лихвата, но и всички такси и комисиони, дължими от клиента. Всяка промяна в лихвата трябва да се съобщи на клиента, преди да влезе в сила. В момента според българския закон уведомяването може да стане и постфактум. Единственото изключение е, когато лихвата се променя заради движението на референтен процент като ЮРИБОР. В тези случаи промяната в лихвата по жилищния заем ще се съобщава на клиента периодично.

Потребителите ще плащат глоби, ако представят на банката невярна информация за своите доходи и финансови възможности. Банките пък ще са длъжни да правят детайлни проверки за кредитоспособността на клиента и ако се установи, че той няма достатъчно доходи, да му откажат заем.

Въвежда се специален текст, според който държавите ще могат да въведат със закон условия за предсрочното погасяване на жилищен заем, включително дължимата такса. Тя обаче не бива "да затруднява или да оскъпява твърде много упражняването на правото на предсрочно погасяване", предвижда директивата. В момента в Народното събрание отлежава законопроект, който предвижда премахването на таксата при ипотечни кредити с променлива лихва или погасителен план с равни вноски. Текстът обаче среща силна съпротива от банковото лоби у нас и от БНБ. В резултат върху вносителите се оказва натиск да го оттеглят и затова той не се придвижва.

Кредитните посредници ще трябва да се лицензират, предвижда още евродирективата. Всяко нарушение на нейните норми трябва да се оповестява публично. Директивата изисква да се създаде и помирителна комисия за спорове, свързани с жилищни кредити. В момента у нас такова звено съществува само за платежни спорове, свързани например с банкови карти.

Директивата тепърва ще се разглежда от Съвета на министрите и от Европарламента, което значи, че текстовете може да претърпят значителни промени. Още повече че срещу нея има силна съпротива в съюза. "Директивата ще ограничи кредитирането в ЕС, като ще го направи особено трудно за хората, които за пръв път теглят заем за жилище", твърдят представители на европейски банкови асоциации. "Въвеждането на задължението банката да откаже заем, базирайки се само на негативния резултат от оценката на кредитоспособността, ще изключи определени категории клиенти, като например 25-годишен професионалист, който има по-нисък доход, но дългосрочни възможности да плаща", коментира шефът на асоциацията "Еврофинанс" Тангай ван де Верве. Ако директивата бъде одобрена, нормите й ще трябва да се въведат в законодателствата на държавите членки до 2 години от влизането й в сила.
41
2935
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
31 Март 2011 20:00
Историческа директива, дрън-дрън. В Италия от години съществува закон за тези неща - казва се "закон Берсани".
31 Март 2011 20:08
ЕС твърде много неща взе да регулира. Тотален контрол...Тоталитарна демокрация...
-----------------
Блогът на Генек


31 Март 2011 20:13
Я пак опитай. Този път, след като помислиш.
31 Март 2011 20:26
Въвежда се специален текст, според който държавите ще могат да въведат със закон условия за предсрочното погасяване на жилищен заем, включително дължимата такса. Тя обаче не бива "да затруднява или да оскъпява твърде много упражняването на правото на предсрочно погасяване", предвижда директивата.


Директивата трябва да е точна и ясна: "При предсрочно погасяване, не се дължат никакви такси" освен дължимите до момента лихви. Някой плащал 10 години лихви и главница, събрал пари, разплатил се, хайде да си плати лихвите и за останалите 20

Сигурен съм, че на това ще се обади виден банков финансист и ще ми обясни, как нещата за банката не могат да са точно така, тя като е дала кредит, разчита на сумата за целия срок на договора

Казвам го от собствен опит, през 2005 взех 3000 лв потребителски кредит за 3 години от ОББ, за да купя част от парцел спечелен с големи мъки по съдебен ред. Следващата година парцелът беше продаден, и видях голяма мъка да закрия кредита си в ОББ. При закриването платих на веднъж толкова, колкото би ми струвало изплащането на части през следващите 2 години.


Редактирано от - nikola_tsanev на 31/3/2011 г/ 20:35:44

31 Март 2011 20:31

Причината е, че става дума за невероятно апетитен пазар, възлизащ на 50% от БВП на съюза.

Мдааа, апетитно наистина!


____________________________
Кредитът - модерното робство
31 Март 2011 20:33

например 25-годишен професионалист, който има по-нисък доход, но дългосрочни възможности да плаща

А ей това пък е най-апетитно - от 25 до 65 са 40 години. 40 години някой да ти плаща рентичка лихвичка...
Еееех, няма, наистина няма по-сладко от това...

____________________________
Кредитът - модерното робство

Редактирано от - no-credit на 31/3/2011 г/ 20:37:33

31 Март 2011 20:34
В Италия таксата за преждевременно погасяване е 0.00 евро. Таксата за прехвърляне на дълга от една банка в друга е 0.00 евро. И така нататък.
31 Март 2011 20:36
В Италия може и да е така, но в България не е
31 Март 2011 20:39
Европейските директиви са задължителни. Ако някоя банка се опъва, има глоби. Хубави глоби.
31 Март 2011 20:54
Нещо ми е постничко заглавието като за първа страница. По-добре щеше да бъде "Европейската комисия отправи поредните си сурови критики към правителството на Борисов заради банковите лихви и заплаши да му наложи регулации"

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
31 Март 2011 20:56
Кух алуминиев звън, не по темата
31 Март 2011 21:25

невероятно апетитен пазар, възлизащ на 50% от БВП на съюза

Това число ме хвърля в сериозен размисъл! Ако то е вярно и поради това, че ипотечните заеми позволяват цените на жилищата да се надуят 2-3 и повече пъти над реалната им себестойност, то излиза, че БВП-то на съюза е един надут с ипотечен въздух балон. Все се чудех как успяват да ги докарат тия трилионни БВП-та, пък то какво било!


____________________________
Кредитът - модерното робство
31 Март 2011 22:35
леле мале какво правят тия европейци !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
веднага им изпратете Менда Стоянова да им обясни колко е непазарно това. Препратете им писмата на асоциацията на банките у нас и БНБ изпратени в парламента по повод сходното предложение в законопроект и вече ако не са разбарали колко грешат ги срещнете с искров Хъмпърцу Ягазин и Маринова вече те експертно да им разяснят колко антипазарно антиморално и е във вреда на клиента
31 Март 2011 22:46
nikola_tsanev - в Италия няма такси предсрочно погасяване, предполагам, просто защото банката си е калкулирала и прибрала това още в началото. Не мисли банките за глупави или пък за бюро социални помощи.

01 Април 2011 02:28
Сега ще се появи Левон Хампарцумян, да обясни!
01 Април 2011 04:19
Точно при банките са нужни най-жестоките регулации, както и да се пънат некои пазарни фундамненталисти - плод на зле написана програма.
Държавата "регулира", т.е. непрекъснато повишава цени на енергия под формата на електричество, горива, питейна вода и т.н., което не й е работа, а е оставила самодейни лихвари, каквито са съвременните банкери да се разпищолят и правят каквото пожелаят.
Държавата създава фидуциарни/кредитни - книжни "пари", чрез които после в съучастие с банкерите се опитва да ограби до шушка поданиците.
Тенорните програмисти им било постно, че не споменават Тирана на първа страница, искат заглавия от типа "Джейм Пардю писал грами, в които нарича Б. Борисов "Рапона"!
01 Април 2011 06:06
В Италия наистина няма такива такси, дори ако искаш да си прехвърлиш заема в друга банка с по ниска лихва не трябва и да ходиш в старата, новият ти кредитор се занимава с всичко.То иначе е ненормално, не би имало конкуренция в лихвените проценти, ако клиентите са застопорени с години при един и същ кредитор.
01 Април 2011 07:18
Караваджо,
явно се различаваме по цел на мисленето.
На теб ти допадат някои неща в тоя опит за ред.
Съгласен - има добри и полезни попадения.
Обаче, аз се опитах да видя по-общо. Писна ми някой отнейде си да "въвежда ред" - от кривината на краставиците до законите.
Тотално навред.
А това е...
Та - не бързай да сипеш огън, жупел и боя, а помисли!
------------------------------- ---------------------------
Блогът на Генек

01 Април 2011 07:26

Писна ми някой отнейде си да "въвежда ред" - от кривината на краставиците до законите.
Тотално навред.
А това е...

Да опитам ли аз до довърша, Генек: А това е... тоталитаризъм.
Е, аз го наричам ВССЕ. И смятам, че е неизбежно - тоталното (и глобално) общество явно иска тотални закони. Това изглежда е обективна необходимост.


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

01 Април 2011 07:27

Иначе, аз дилемата ипотечен кредит или живот под наем съм я решила по следния начин:
Няма да се състезавам с останалите кой и за колко по-дълъг период може да вземе кредит. Ако някои са съгласни да вземат кредити за по 20-30 години и така да надуят цените на жилищата си е техен проблем. Аз в тая робска схема няма да участвам. Засега съм под наем, като работя за алтернативен вариант. Има такъв и той може да бъде реализиран. И ще бъде.


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

01 Април 2011 08:49
..Писна ми някой отнейде си да "въвежда ред"..

Генек, да се слага всичко в един кюп не е много интелигентно. Съгласен съм, че бюрократщината в ЕС понякога е непоносима, но мрънкането срещу неща, които са очевидно полезни ми идва много.
Впрочем, "въвеждането на ред" не е нещо, което зависи от желанията - ако не са бюрократите от ЕС, ще е някоя мутра. Избирай.

На Пенка пожелавам успех в начинанието. На финала на комедията може да тегли чертата и да види (от чисто любопитство) колко пари е потрошила за наем и дали "алтернативата" си е струвала усилието.
01 Април 2011 09:33
50% от БВП на Европа са ипотечни заеми. Още малко и ще догоним САЩ. Оле!
01 Април 2011 09:50
Ще се опитам да преразкажа сбито най-важното според мен:
1. Лихвите ще могат да се променят само след като клиентът е информиран предварително. Всяка промяна в лихвата трябва да се съобщи на клиента, преди да влезе в сила. [имаше един виц, който завършваше така: "не само ще ни **ат, но и ще ни пазят"]
2. Държавите ще могат да регламентират условията за предсрочно погасяване, така че трезорите да не налагат непосилни такси на клиентите, предвижда документът.
3. Ще има наказание както за просрочие, така и за "предсрочие".
4. Банката ще е длъжна при поискване от страна на клиента да предостави предварително и безплатно и проектодоговора. [колко великодушно!]
5. Въвежда се специален текст, според който държавите ще могат да въведат със закон условия за предсрочното погасяване на жилищен заем, включително дължимата такса. Тя обаче не бива "да затруднява или да оскъпява твърде много упражняването на правото на предсрочно погасяване", предвижда директивата. [какво човеколюбие!]
--------------
ПП
Има ли все още балами, които си мислят, че не ни управляват йодеи?
01 Април 2011 09:53
Всъщност с капиталистическата пазарна система свървихме отдавна.
В момента в Европа, и не само там политическата система е "държавен, (даже между-държавен) социализъм". В този смисъл регулациите са не само необходими, но и естественни. Друг е въпросът ще доведе ли това до световен комунизъм (по Маркс) или до световен глобализъм (по Цион)...Аз лично мисля, че ще ни докара пак до "под криВата круша"...до "new Хитлер edition"...ама нейсе...ще видим
01 Април 2011 10:01
1. Лихвите ще могат да се променят само след като клиентът е информиран предварително.

Става въпрос за променливата лихва (EURIBOR 3/6 месеца + spread). Договорите включват възможност за преминаване към фиксирана лихва и обратно за определен период.

Останалите обобщения са плод на дяволско четене на журналистическото Евангелие. Вече казах, че в Италия таксите за предсрочно частично, или тотално погасяване на дълг и прехвърляне на кредита от една банка в друга са ликвидирани.
01 Април 2011 10:39
Невероятно апетитен пазар, възлизащ на 50% от БВП на съюза. - Ха, ха, ха ЕС бил голяма икономика. Почти толкова голяма колкото на САЩ може би ?
Гърция щяла да фалира, ама кои банки ще изгорят - в Германия и Франция, които са я кредитирали затова не искат да фалира.
01 Април 2011 11:21
Караваджо, хубави неща разказваш за италианските банки в Италия. Има, обаче, една италианска банка в България - Уникредито-Булбанк...
ПП
многоточието е вместо "без коментар".
01 Април 2011 11:30
Разказвам за италианската държава, не за италианските банки, които са същите, както и навсякъде. Уникредито затова е и в България. Както ми разказваше един от директорите й преди години: "Основният лихвен процент е четири и половина, а ние тук ги клатим с петнайсет-шестнайсет...". Българин, между другото...
01 Април 2011 11:42
Да, и на таз банка /в България/ и на тоз директор /българин/ и на тях...
Но така е - има телета, ще има и касапи.
За евронамеренията - по Айше: а дано...

________________________________ __________
"Масовото приемане на една идея не е доказателство за нейната вярност".
01 Април 2011 12:00
Не след дълго , я от екарана , я от водопровода ще изкочи Левон и изправен като Аполон ще защити онеправданите и притиснати в ъгала от непазарни принципи и действия на самозабравили се административни плъхове , измъчени и плувнили в пот трудови банкери. Ще ни доказва , а може би сам на себе си, как налагането на силово администриране на банкерския труд ще разруши цялата изгарадена с толкова труд в БГ банкова система *Тото 3* <разликата с другото тото е в процента>. Защо ни трябва въобше да питаме и да се съмняваме след 20 години преход , има ли пазарни принципи в банкерстването в нашата страна . Ние естествено трябва да повярваме , че очевАдните пазарни механизми при *определянето* , *изчисляването*, *нагласяването*, *догаждането*, *стъкмяването*... , цени на водата , тока , горивата .... в банките не се прилагат . Те , като сериозна и загрижена за стабилността на всяка държава инститиция не вперват поглед към небето или към *Него* и след това с калема да запишат светия процент печалба. Само началото на пътя на банката благословено от бoжите служители, иначе не свети Петър , а свети Пазар е *процентодателя*.
01 Април 2011 12:14
Поогледах набързо (това не е трудно) сайтовете на банки в няколко държави в Скандинавия и Западна Европа - ами тези неща дето ще ги въвеждат хората са ги въвели, дори има и повече защити за кредитополучателите от своеволията на юдеите (банкерите). Бланките за договор за ипотечен кредит са публикувани, всичко описано в проекто директивата го има. Не можах да получа информация за бившите лагеристи - централноевропейските и източноевропейските страни. Колкото по на изток отиваш, толкова по оскъдна е информацията и защитата на кредитополучателя.
01 Април 2011 12:25
неща, които са очевидно полезни ми идва много.

Хм! Не се сещам да съм молил за одобрение или поне оценка на мнението ми, та да ти идва много или малко. Просто не чети - ако не ти се нрави. И толкова!. Наистина се изживяваш като контрольор - помисли по въпроса.
А доколкото има "неща, които са очевидно полезни" - не съм свикнал и да вярвам на очвидното. Предпочитам аргументи, не вяра или самоувереност.
--------------------------
Блогът на Генек

01 Април 2011 12:41
Предпочиташ не аргументи, а дрънчене без смисъл, но това си е твой проблем.
01 Април 2011 14:06
Покрай прословутия на времето Ватикански скандал, си спомням за един италиански мафиоз и масон - Микеле Синдона. Като CEO на няколко големи компании, доказа железното правило : най- лесно се краде от банка, ако се купи банка
01 Април 2011 15:39
Предпочиташ не аргументи, а дрънчене без смисъл,

Ето - кое предпочитам, си е МОЯ работа. Ако бях невъзпитан и агресивен грубиян, щях да кажа, че в случая ти липсват доводи и се опитваш да минеш на любимата си почва - махаленска разпра. Но не съм простак и няма да влизам в тона ти.
Съжалявам, търси си друг за ответно олайване.
Хубав ден!
01 Април 2011 16:01
Принципно има голямо основание за неустойки при предварителното погасяване на заем. Ще дам пример с нещо друго, за да стане по-ясно. Договарят се две страни, едната ще плати накуп за 100000 тона домати, а другата ще доставя 1000 дни по 100 тона домати всеки работен ден. Само че, този дето доставя доматите, след като си е взел парите, не му се спазва договора и доставя всичките 100000 тона домати още първия работен ден. Трябва ли да плати неустойка? Какво да прави получателя на 100000 тона домати, когато няма ресурс да ги използва и сухранява - ресурса му е са по 100 тона домати на ден. Подобна е работата и с банките и заемите. Има две страни, има сделка, има условия за плащане по сделката. Щом едната страна не изпълнява условията на сделката, то трябва да си плати.
То на теория е така, но на практика, ние сме все от тази страна на сделката, която трябва да плаща за услугата, а на нас нещо все не ни се плаща.
01 Април 2011 16:18

Какво да прави получателя на 100000 тона домати, когато няма ресурс да ги използва и съхранява

С'я, за съхранението - не е едно и също дали са домати или пачки. Пачките заемат доста по-малко място. А и не е задължително връщането да е в брой - може да е безкасово.
А за използването, от гледна точка на пласиране на ресурса, за банката е все едно дали някой ще върне предсрочно заем или друг ще внесе депозит - все е непредвидено и неочаквано и все трябва да се търси как да се пласира. Единствено, при предсрочно връщане, банката губи планиран приход от лихвите, които е щяла да получи. Но и това е загуба само ако не успее да намери нов кредитополучател за тези пари. А все пак, нали това й е работата на банката.


____________________________
Кредитът - модерното робство
01 Април 2011 16:21
Ако една банка няма какво да прави с някаква си изплатена накуп ипотека на някакъв имотец, да затваря кепенците и да ходи в някой кибуц и да сади и да бере домати. Банките държат най-много на лихвите, защото пишман банкерите само от това разбират.
01 Април 2011 17:00
Естествено примера ми беше доведен до крайност, за да стане ясно за какво пиша. При банките какво имаме - имаме разчети, кога и колко лихви ще се плащат, когато и колко ливи ще получава банката, какви суми трябва да се плащат по падежите на депозитите и какви суми трябва да получи банката от погасителните вноски по заемите, които е дала и т.н. Това се прави на основата на договорите сключени между банката и клиентите й и който не ги спазва, трябва да плаща неустовйки.
01 Април 2011 17:57
Ако не можеш да си прехвърлиш кредита в банка която ти предлага по изгодни условия, как ще има конкуренция?Новите банки как ще намират клиенти, като вече съществуващите са окупирали пазара? И най важното, как без конкуренция ще падат лихвите?? Трябва да си невероятно тъп, че да свалиш лихвата на твой длъжник ако пазара не те принуждава.Дълговете , макар и да звучи шантаво, са си стока като всяка друга и се купуват и продават, ако си коректен платец другите банки би трябвало да могат да те привлекът с по изгодна лихва, все пак основният принцип е че лихвата трябва да е пропорционална на поетият риск от страна на кредитора.
04 Април 2011 12:43
Caravaggio

Я пак опитай. Този път, след като помислиш.

Това нема как да стане по две причини. Първо, за да са запише първи под темата, времето е критично - дебне се 24/7. Второ, треба да се мисли, а това отнема време, а е и липсващ ресурс
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД