Интензивни поверителни разговори текат между Лондон и Триполи за разрешаване на либийската криза. Последните дни на посещение във Великобритания е бил Мохамед Исмаил, старши помощник на Сейф ал Ислам, един от синовете на Муамар Кадафи, разкри в. "Гардиън", позовавайки се на анонимни официални представители. Новината съвпада със засилващите се спекулации, че синовете на диктатора Сейф ал Ислам, Саади и Мутасим търсят трескаво изход от ситуацията. Приближени на синовете дали да се разбере, че може би ще се наложи те да заобиколят баща си, за да не допуснат страната да изпадне в анархия. "Има все повече доказателства, че синовете искат да се измъкнат", съобщава западен дипломатически източник. Една от опциите била Кадафи да се откаже от властта, а Мутасим да стане президент начело на временно правителство на националното единство, включващо опозицията. Лондон е изпратил по Мохамед Исмаил послание до Муамар Кадафи с категоричното искане да си ходи, за да се спре военният конфликт в Либия, твърди "Дейли мейл". Британското правителство съобщи, че води спешни преговори с още 10 високопоставени фигури в разпадащия се режим на Кадафи за евентуалното им бягство, съобщи от своя страна "Индипендънт".
Силите на Кадафи са загубили 20-25% от капацитета си от бомбардировките на НАТО, но "това не означава, че Кадафи е готов да се пречупи от военна гледна точка", заяви на слушане в Конгреса адмирал Майк Мълън, председател на Съвета на началник-щабовете на САЩ. На свой ред военният министър Робърт Гейтс потвърди, че е против изпращането на американски сухопътни части в Либия, съобщи радио "Гласът на Америка". Той дори се зарече, че докато е министър на отбраната, в Джамахирията няма да има американски войници. Според думите му въстаниците са разнородни и имат повече нужда от обучение, отколкото от оръжия. "Това, от което наистина се нуждаят, е обучение, командване и контрол и ясна организация", заяви Гейтс и добави, че това може да бъде осигурено от много страни, а не само от САЩ.
Пентагонът се готви да изтегли в събота самолетите си от мисията в Либия, надявайки се партньорите от НАТО да го заменят, обявиха на слушанията Гейтс и Мълън. Междувременно Холандия и Швеция се присъединиха към международната коалиция.
В самата Либия бунтовниците заявиха, че ще приемат примирие, ако частите на Кадафи напуснат градовете в западна Либия и дадат на народа свобода на изразяване. Мустафа Абдел Джалил, ръководител на Преходния национален съвет (ПНС), призова също са бъдат изтеглени "наемните" войски от улиците като условие за прекратяване на огъня". Той каза още, че бунтовниците няма да отстъпят от основното си искане Кадафи и семейството му да напуснат Либия.
Лошото време в Либия от началото на седмицата пречело на екипажите на самолетите да виждат целите с необходимата прецизност и ограничили ефикасността на въздушните удари, заяви още адмирал Мълън в Конгреса. Опозицията изпраща подкрепления в района на град Брага, за да го атакува и възвърне след време. Частите на Кадафи обстрелват западния град Мисрата и дори са влезли в центъра му, където нападат магазини и къщи.